şükela:  tümü | bugün
 • bahama'nın nassau kentinde devam eden gençler dünya judo şampiyonası'nda erkekler 73 kg'da altın madalya kazanarak birinci olan 16 haziran 1998 doğumlu judoka

  kendisi ayrıca (bkz: galatasaray judo spor klübü) lisanlı sporcusudur.

  türk judosunda uluslararası üst düzey şampiyonalardaki yıllardır süre gelen durgunluklara son veren bilal çiloğlu, bu kategoride 24 yıllık altın madalya hasretini sona erdirirmiştir. en son 1994 yılında ilknur kobaş’ın mısır’da kazandığı altın madalyadaki uzun tarihi aralığına da son noktayı koymuştur.

  ilginç bir müsabaka tekniği olan milli sporcumuz rakibini sumi gaeshitekniği ile golden score'da yendi.

  birincilik müsabakası için;

  https://youtu.be/mjbkdv6pjak
 • barda karıya kıza asılanlar kadar ilgi çekmeyecek gençtir.

  tebrikler.
 • tokyo 2020 olimpiyatları'nda 73 kg judoda ülkemizi temsil edecek sporcumuz.
 • 2020 tokyo olimpiyatları‘nda madalya alması beklenirken daha 1/16 turunda yenilip elenen judocu (bkz: judoka).

  çiloğlu, ilk turu maç yapmadan geçmiş, 2. turda (1/32’de) ürdünlü yunus eyal slman’ı ipponla yenmişti. 3. turda (1/16’da) ise 2016 rio olimpiyat ve 2019 dünya şampiyonu japon shohei ono’ya yenildi ve olimpiyatları madalyasız terk etti.

  türkiye judo federasyonu başkanı sezer huysuz’un dediğine göre beş yıldır bu olimpiyata hazırlanıyormuş, ama daha 2. maçında “şanssız kura yüzünden!” yenilip elenmiş.

  japonya seyahatine götürülen diğer türk judoculardan gülkader şentürk (kadınlar 48 kg’da) 1. turda (1/32’de) ve mihraç akkuş (erkekler 60 kg’da) 2. turda (1/16’da) yenilerek elenmişlerdi. yarın da vedat albayrak (erkekler 81 kg’da) japonya seyahati kapsamında tatamiye çıkacak (ve büyük ihtimalle madalya kazanamayacak).

  bu arada unutmadan bilal çiloğlu’nun geçtiğimiz ayın başında macaristan-budapeşte'deki büyükler dünya judo şampiyonası'nda 73 kg’da üçüncü olduğunu hatırlatmak istiyorum. ondan önce de 2018’de israil-tel aviv’de avrupa şampiyonası’nda üçüncü olmuştu.