şükela:  tümü | bugün
  • gençlik eğitim ve kültür konfederasyonu'nun yahya kemal beyatlı gösteri merkezi'nde düzenlediği, "son büyük sultan abdülhamid han'ı anlamak" etkinliğinde küçükçekmece belediye başkan vekili mehmet besim müftüoğlu, bilal erdoğan'ı böyle selamlamış...

link

bu halka cumhuriyet, demokrasi fazla gerçekten. bu kadar onurlu bir yaşamı belli ki haketmiyoruz.

daha uzun yıllar, yüzyıllar boyunca bir ailenin iktidarında, köle gibi yaşamamız gerekiyordu.

atatürk erken hareket etti cumhuriyet için. ihtiyaç yok ki. arkadaşlar hazır biat etmeye.
  • bilal'i anladık,
    erdoğanı anladık,
    beyefendiyi anladık,
    hazretlerini anladık,

ama

bilal erdoğan beyefendi hazretleri'ni anlamadık?

düzeltme: ilave
  • gençlik eğitim ve kültür konfederasyonunun yahya kemal beyatlı gösteri merkezinde düzenlediği, "en çok ben yalarım" etkinliğinde söylenmiş gibi geldi bana.
  • eksiktir. orijinali:

"pek sayın bilal erdoğan beyefendi hazretleri"

not: üslubuna bakılırsa oldukça denyo olduğu anlaşılan biri -o yüzden adını vermiyorum- şöyle bir video gönderip işin "profesyonel ses montajı" olduğunu iddia etti.

eğer böyle bir şeyse bunu anlamak sözlük yazarlarına düşmez, tübitak vb kurumlara düşer. ne de olsa kendileri seslerin hece hece montajlanıp montajlanmadığını anlayabiliyor. ben yine de gönderdiği videoyu eklemiş olayım.

not2: antipatistyazar arkadaşımızdan bir bilgi daha geldi. bunu da eklemekte yarar var.

--- spoiler ---

"iki video izlenirse hem tipten hem de ses tonundan ikisinin farklı kişiler olduğu çok net belli. bahsedilen sözü söyleyen, ilk videodaki kişi küçükçekmece belediye başkan vekili mehmet besim müftüoğlu, etkinlik küçükçekmece belediyesi'nde geçtiği için açılış konuşmasını o yapıyor. ve açılış konuşmasına başlarken yaptığı selamlamalar sırasında bilal erdoğan'a o şekilde hitap ediyor.

ikinci videodaki ise etkinliğin sunucusu, ilk videonun başında müftüoğlu'nu da sahneye davet eden kişi. müftüoğlu'nun konuşması bittikten sonra sahneye geliyor ve bu kez de bilal erdoğan'ı davet ediyor.

tabii bu durum, videonun montaj olma ihtimalini azaltmaz, hala seste oynama yapılmış olma ihtimali var ve bunu anlamak için ses dosyalarının bitrate ve birtakım diğer değerleri detaylıca incelenmeli. ama ikinci videonun bu ihtimali artırmadığını gösteriyor.

çaylak olduğumdan yazdıklarım görünmüyor, bilirsiniz. bu yüzden bu açıklamayı size yapmak istedim. iyi günler. :)"
    --- spoiler ---

not3: erenyceylan arkadaşımız da bir paylaşım gönderdi. orada da sözü bariz duyabilirsiniz.

https://youtu.be/p9ejjeyrizu?t=1968
  • bir an gözlerimin önüne hürrem'in "sülüüman" diyerek padişahın kollarına düşüşü geldi...

artık nasıl içi kaynadıysa adamın konuşamıyor zaten sahnede...

gece gece iyi saatte olsunlar...
  • yani bu saygisizligi gormezden gelmek mumkun degil. elle tutulur bir tarafi yok. sen cikacaksin sayin pek muhterem sir bilal erdogan beyefendi hazret ul sehzade i mubareklerini tasfir ederken dil ucuyla bir kac kelime ile gecistireceksin. ayip...
  • son 3 padişahımızın büyük olmadığını savunan (yada haberi olmayan) bir organizasyonda kullanılan hitap şekli. osmanlı padişahları sıralı tam liste için tıklayın derdim ama wikipedia kapalı. hakkkında sayın, beyfendi yada hazretleri şeklinde hitap edilmesinde bir sıkıntı görmüyorum, edilmelidirde asıl sıkıntı olan
    ''hazreti'' kelimesinin ''sayın'' anlamına geldiğinin bilinmemesi. hz bilal erdoğan deseymiş kısaca oda olurmuş. ama bilinçli olarak sultan gibi lanse etmek amacıyla yapıldıysa çok komik olmuş.

benim anlamadığım bilal erdoğan'a yüklenmeye çalışılan misyon. en komik ihtimal ile misyon yüklemeye çalışıyorlar, saltanat isteniyor desek bile yanlış ata oynamak olur. sümeyye ve burak erdoğan dururken ki favorim kesinlikle en iyileri olduğunu düşündüğüm sümeyye erdoğandır, neden bilal erdoğam seçilmiş.

gelelim orada ki konuya. konu osmanlı tarihi, yani amaç ne? bilal erdoğan tarihçi değil, konunun uzmanı değil, bir yayını yada makalesi yok, bilinen bir tarihçi vasfı yok. tamamen şov amaçlı bir eylem olarak çağırılmış. kendisinin bir suçu yok elbette hatta davete icab etmesi büyük bir erdem fakat çağıranlarda art niyet aramadım değil. bu nedenle gereksiz bir takdim olmuştur.
  • (bkz: hz. bilal)
  • tovbe bismillah supaneke amin
  • türkiye'nin önemli bir yüzdesi hâlâ fatih-yavuz-kanuni dönemlerini yaşıyor. arada bir sıçrayıp 2. abdülhamit'e selam veriyor.

resmen takılıp kalmış durumdalar.

insan algısı o günlerdeki haliyle (kulluk, efendilik, tebaalık, din kardeşliği, kafirler, ümmet...) hüküm sürüyor.

insanlık nasıl gelişmiş, bireysel olarak insan zekası hangi aşamaları geçmiş, ne tür toplumsal mücadeleler verilmiş, insanlık şu an hangi seviyede, umurlarında bile değil.

matbaa boşuna 300 sene gecikmemiş. insan aklı bu coğrafyada hâlâ özgürleşmedi, hâlâ kendisine efendi arıyor.