şükela:  tümü | bugün
 • 30 mart sabahı isimli kitabın yazarı. koc universitesi hukuk mezunu kendisi. ayrıca genç fikirler dernegi kurucu başkanı olup marmara araştırma ve danışmanlık şirketi sahibi.

  http://bilalkalyoncu.com/
 • daha önce bahsedilen ropörtajında, türkeş'in diyarbakır'da yüzbinlere hitap ettiğini filan anlatmış ahahaha. yıl 1975, türkeş "küçük moskova'ya gideceğim" der ama ancak diyarbakır havaalanına kadar gider çünkü şehrin altı üstüne gelmiştir. amedliler türkeş'i şehre sokmaz. kalyoncu'ya göreyse yüzbinler türkeş'le yürümüş hahahaha. çok acıklı yahu.
 • oha. bu başlıkta daha önce paragraf paragraf yazı vardı.. hepsinin gitmesinin şununla ilgisi var mı acaba:

  http://t24.com.tr/…yoncunun-dugunune-katildi/249934
 • berat albayrağa gönderdiği film senaryosunu da oluduğumuz kişi olmuştur.

  --- spoiler ---

  “ağlamayan anlayamaz”
  reis bey
  çok zengin bir ailenin çocuğu olarak lise ve üniversite tahsilini ingiltere’de tamamlamış, buhranlar içinde varlık sancısı çekerken; bu ruh halinden bir kaçış olarak kendini kumar ve uyuşturucu dünyasına hapsetmiş ahmet (33) para için annesini öldürmekle suçlanmaktadır.
  cinayetin işlenişi- dört ayrı karekterin anlatmı ile- karşımıza dört farklı şekilde çıksa da ağır ceza hakimi reis bey’in olayı pozitif veriler ışığında ele alıp değerlendirmesi dört hikayenin de ortak suçlusu olarak ahmet’i göstermektedir. reis bey ahmet’i anne katili olarak görmektedir.
  ahmet ceza evine gitmek istememektedir, ceza evi şartlarının ağırlığı ahmet’i canından bezdirmiştir.
  duruşmalarda reis bey ile sanık genç arasında savunmadan daha çok hukuk felsefesi üzerine tartışmalar yaşanır. gencin mahkemedeki savunmaları pozitif gerçeklik ve metafizik gerçeklik arasındaki gerilimde hukukun hak’la irtibatı üzerinedir.
  reis bey ise aynı şekilde pozitif verilerin yani elle tutulan gözle görülen veriler ile adaletin tesis edileceğini aksinin mümkün olamayacağını, eldeki tüm verilerin de ahmet’in annesini öldürdüğünü gösterdiğini beyan eder.
  reis bey aslında ahmet’i sevmiştir, hatta o’nun savunmasından çok gizli haz da almaktadır, çünkü; ahmet gibi zeki bir suçlunun ortaya koyduğu savunma diyalektik yaklaşım çerçevesinde reis bey’in hem kendini yenilemesine hem de teorik olarak ilerlemesine yardımcı olmaktadır.
  ve bir gün ahmet ceza evindeki ilişki biçimine ve anne katili yaftasına dayanamaz kendini öldürür. çok kısa bir sürede suçlunun ortaya çıkmasıyla reis bey’de büyük bir kırılma yaşar.
  akıl, ahlat ve adalet kavramlarıyla hukukun işletilip hak’kın tanığı olunabileceğini bu sistemi işletebilmenin en önemli noktasının da merhamet olduğunu anlar reis bey… ve cemiyet hayatında işlenen her suçta kendisinin de payının olduğunu, fert ve cemiyet hayatı ilişkisi çerçevesinde kabullenir.
  emekliliğini isteyerek görevden uzaklaşan reis bey kendisini suç ve suçluları ıslah için çalışmalara adar ve göz yaşı çetesi’ni kurar. bu çetenin sloganı “ağlamayan anlayamazdır.” kumarhanelerde, batakhanelerde kim varsa gidilir anlatılır. hakaretlere de uğranır, dayak da yenir. ancak, iyi ve güzeli merhametle anlatmaktan vazgeçilmez. bazen bir batakhanede bazen boğaz köprüsü üstünde intihar etmek üzere olan biriyle intihar meselesini tartışırken.
  bu çetenin reisi ve en yakın dostu katil, göz yaşı çetesi faaliyetleri sırasında birilerini suçtan kurtarırken kendileri hapishaneye düşer. hapishane bu çetenin faaliyetleri için aslında en uygun yerdir. reis bey ile katil cezaevinde kaldığı üç aylık süre ( sadece merhameti anlattığı diğer suçlular için değil) reis bey’in de çok şey öğrendiği bir eğitim merkezi olma hüviyeti kazanmıştır.
  “göz yaşı çetesi” ülke çapında büyük yankı uyandırmış, her köşe başında birileri kendini çetenin üyesi ilan ederek örgütlenmiştir. sosyal medyacılar, rap’çiler, eski fahişeler, bonzaiciler, kumarbazlar herkes merhamet zincirinin bir halkası olmuş, reis beyin peşinden konferanslarına seminerlerine gitmektedirler. bu faaliyetler ülkedeki bazı çevreleri rahatsız etse de doğal bir oluşum olan göz yaşı çetesi neferleri reis’in etrafında etten bir kale oluşturmuştur.
  reis bey, insan hakları dernekleri, kadın hakları dernekleri gibi birçok sivil toplum kuruluşu tarafından seminerlere konferanslara davet edilir.
  hukukçular derneği’nin kendisini layık gördüğü merhamet ödülleri gecesinde yaptığı konuşmayla merhamet ile muamele etmek ile merhamet tüccarlığı arasındaki ilişkiyi salona gelmeden önce yaşadığı örnekle ortaya koyar.
  ve aldığı ödülü asıl sahibi dediği ahmet’e hediye eder…
  alternatif final:
  reis bey’den rahatsız olan birileri finalde reis beyi öldüre bilir de…
  (son sözü: merhamet, lütfen katilime de merhamet… o’nun bu cinayeti işlemesinde en büyük suçlu benim…)

  --- spoiler ---

  kaynak
 • hep yek, kayseri aslanı, adana işi gibi tırt filmlerin senaristi. izlerken kendinizden utandırır, o derece.

  şimdi de ucuz komediden ucuz tarih filmlerine geçmiş sanırım. malazgirt 1071 varmış sırada.
 • kendisi türk sinemasının en sağlam tarihi filmini çekmiştir (bkz: malazgirt1071)