şükela:  tümü | bugün
 • bilgilendiren kagit. söyle; bilgilendirmek isteyen kurum, söz konusu bilgiye sahip olmadiklarini düsündügü insanlar için bildiriyi hazirlar ve bu insanlara dagitir. kalabalik ortamlarda içerigin ana fikrini yüksek sesle anons eden kisiler tarafindan bilgilendirilmesi hedeflenen kitlenin ilgili üyelerine elden verilir. kimi alir okur, kimi umursamaz burusturup atar. öyledir..
 • bilenlerin, bildiklerinin bir anlamı varsa bilgilerini paylaşmak için, bir anlamı yoksa laf salatası tabağı olarak işlev gören bir seka ürünü...
 • bizler savas oluleriyiz,
  bundan boyle karsi-karsiya degiliz;
  bildiririz.

  ozdemir asaf
 • bir afsar timucin siiri;
  " bir mavide birden değişmek olur
  bakışın bakışıma vurunca

  ölüp denizlere karışmak olur
  bakışın bakışımdan yorulunca

  daha beyaz sabahlar var
  alıp gitme bütün gülüşlerimi

  götürme düşlerimi
  sardunyalar güllere dokununca

  (sinsi zehirler tatlı
  senin her şeyin güneş)

  gelip ışığında ısınıyorum
  yaşamak ölüm gibi koyulunca"
 • bilimsel bir konferansda, sunumu yapilmak uzere hazirlanan yazili eser... format olarak bilimsel makaleye cok benzer, yalniz cogu durumda iceriginin o kadar saglam olmasina gerek yoktur. genelde konferanslarin amaci, konuyla ilgili insanlari bir araya getirmek ve kimin ne hakkinda ne yaptigi konusunda toplulugu bilgilendirmek oldugu icin, bildirinin, calismanin butun detaylarini kapsamasina gerek yoktur. istisnalar herseyde oldugu gibi bu konuda da mevcuttur. bazi konferanslar dergilerden bile daha onemlidir, genelde her yil yapilmaz, bir kac yilda bir yapilir ve konunun en onemli calismalari bu konferanslarda tanitilir. bu konferanslara gonderilen bildiriler yerine gore, dergi makalelerinden daha onemlidir.
 • ha bi de, bildiriler, konferans esnasinda, konferans katilimcilari onunde sunulur. genelde 15 dakika hede hodo, 5 dakika soru-cevap seklinde ki sunumlarin yaninda, bazen 2x2m boyutlarinda poster sunumlarina da rastlanmaktadir. konferans sirasinda, konferansa katilan yarismacilarin bildirileri bir kitapcik veya cd seklinde katilimcilara dagitilir. bu konferans kayit parasina dahildir...
 • iki tür bildiri vardir:
  1- siyasi bildiri
  2- akademik bildiri
  siyasi bildiriler bir parti, örgüt veya kurumun herhangi bir konuda derdini, görüsünü kamusallastirmak için dagittigi, genellikle 2 sayfayi geçmeyen kisa fakat özlü manifestolar olarak düsünülebilir.
  akademik bildiri ise okundugunda 15-20 dakika sürecek sekilde tasarlanmis, 7 sayfaya çift aralikli 12 punto yazilmis, zaman zaman eften püften olabilen, dinleyiciyi bön bön baktiran metinlerdir.
 • yapılan akademik bir çalışmanın sonuçlarını bilim dünyası ve ilgili kişilerle paylaşabilmek için kongrelerde sunulan ve kongre kitapçıklarında yer alarak literatüre kazandırılan akademik çalışmalardır.
 • gereksiz akademik bilgilendirme formudur, puanlama açısından pek bir şey ifade etmemekle birlikte neredeyse makale yazımı kadar da uğraştırır.
 • bildiri yazmak sunmak iyi hoş da, bu işi seri üretime dökmek rahatsız edici olmakta.

  işin ileri safhalarında her çağrıldığında aynı şeyi söyleyen, çok şey konuşup hiçbir şey söylemeyen, sadece belirli bir formata uymak için yalandan argüman üreten, binbir türlü hokkabazlık yaparak şova yeltenen birsürü tip ortaya çıkıyor.

  bunlardan birine benzemeye başladığını görmek dur bakalım bir düşün ne yapıyorsun dedirtir, dedirtmelidir, dedirtmediği zaman kaçarak uzaklaşmak gerektir, vesaire vesaire..