şükela:  tümü | bugün
  • edit: başlık başa

(bkz: bile bile lades)

bu arada sadece dsg degil, bütün cift kavrama sanzimanlar risklidir. tabii ki dsg bunlarin icinde en kirilgan olanı. servis ve dogus'tan dolayı berbat insan iliskileri de cabası. arıza yapmasa bile bakımları tam otomatiğe çok masraflıdır. yoğun trafikte çok zaman geçiriliyorsa neredeyse 30 binde bir kavrama ister.

cift kavramalilar duzelecek gibi de durmuyorlar. herkes adam gibi tork konvertorlu ve dayanikli bir sanzimana gecse de kurtulsak.

(bkz: zf)

(bkz: 7g-tronic)

(bkz: eat6) (awtf-80 sc)
  • (bkz: #68327417)
  • donanım haber'den alıntı, ahahaha muhteşem bir söz:

https://vgy.me/agli7d.jpg
  • bile bile aldım. arıza yaptı. garanti kapsamında 3 günde değişti ve 2 senedir gayet sorunsuz biniyorum. garanti kapsamı olmasaydı kol gibi girecekti. zaten bu yüzden garantiyi uzattım ve kafam rahat. garanti kasımda bitecek. 2 sene daha bekleyeceğim. hibrit araçların tam olarak piyasada tutunup tutunamayacağını görmek için. 2 sene sonrada hibrit araçlarla ilgili tartışmalar devam ederken gidip bir hibrit araç alacağım. teknoloji şans işidir. tavanı su akıtan mercedes gördü bu gözler.

edit: ayrıca zf tork konventörlü şanzuman kraldır. adamdır. hasıdır. o konuya hangi şanzuman en iyisidir konusunda değinsek daha iyi olacak.
  • daha bir arabanın kontağını açma prosedürünü bilmeyen davarların eline çift kavrama verildiğinde boka sarması normal. ışıklarda santim santim dur kalk yapan mı istersin, araç geri giderken laaak diye d'ye takan mı ararsın. hepsi mevcut.

hayatında otomatik vites kullanmamış tipler gelip hakkında ahkam keser, zf zf diye dolanırlar.
    mal kardeşim, zf dediğin şanzımana sahip bir aracı en az kaça alıyorsun, dsg yi kaça alıyorsun. yere göğe koyamadığınız type-r golf r'dan nasıl tokat yiyor. b-c segmentinde diğer rakiplerinin çift kavramaları renault,ford vs nasıl çalışıyor git bir sür bak, sonra dsg hakkında ahkam kesersin.
  • bazen mecburiyetten alınır. 2016 kasımda anneme araba alacaktık. 70.000 bandında hem uzun yola gidilebilecek hem şehiriçinde çok yakmayacak benzinli araç lazımdı.

led paketli ve bir kaç daha opsiyonlu leon vardı en uygun. daha ötv olayı patlamamıştı.

mecbur kaldık aldık. alırken şunu düşünerek aldım. çok az km yapacak. ankara'da çok trafik olan saatlerde kullanılmayacak. ayrıca çok yumuşak kullanılacak.

ama kendime son alacağım şanzıman. zannetmiyorum 30.000 km dayanabilsin bana. annemin arabasını mecburiyetten kullandığımda o kadar yumuşak sürüyorum ki, ailem bana dsg araç al diye baskı yapıyor. *
  • bile bile aldım aracım 193 bin km'ye geldi dsg arıza falan da vermedi.

her boku siz biliyorsunuz zaten amk.
  • aracın bakımlarını iyi yapar hor kullanmazsan asla sıkıntı yaşamayacağın kalitede bir sistem. istanbul trafiğinde debriyajla vitesle uğraşmadan vites geçişlerini dahi hissetmeden konforla aracımızı kullanabiliyoruz. mesela dsg kullanıp sıkıntı yaşayan neden yaşadı sadece bir örnek vereyim bir kaç dikkat edilecek husus var mesela aracı çalıştırdıktan sonra 30sn 60sn neyse motorun yağlanmasını bekleyeceksin sonra gideceğin yere gitmeye başlayacaksın ancak hem motor henüz ısınmadığından hemde şanzıman yağı çalışma sıcaklığına ulaşmadığından aracı zorlamadan ısınana kadar insan gibi kullanmalısın sonra bas gitsin...ufak gibi görünen uzun vadede ömürden götüren şeyler. 50 bin de bir veya neyse şanzıman yağını ve filtresini temizletmezsen doğal olarak ömrü kısalır bakım her şeydir.