şükela:  tümü | bugün
  • tüm türkiye’nin saygıyla andığı nejat ekrem bey’in verdiği 28 ekim mücadelesiyse tarih kitaplarına girecek cinsten. işte o gün ve sonrasında yaşananlar:
    28 ekim 1923 günü mustafa kemal’in yakınında topladığı bir grup mebusa cumhuriyeti ilan edeceğini açıklamasının ardından nejat ekrem bey derhal “paşam o zaman bugün yarım gün di mi? öğleden sonra tatildir heralde?” sorusunu yöneltti. bu öneri ilk anda mustafa kemal tarafından “efendiler onu sonra düşünürüz, seneye falan artık. ilk günden ne tatili? işimiz gücümüz var ya” sözleriyle reddedilse de nejat ekrem bey yılmayarak 1924 yılında 29 ekim'den 1 hafta önce konuyu bir meclis oturumunda tekrar gündeme getirdi.
    meclis kürsüsünde söz alan nejat ekrem bey'in "sayın reis-i cumhur'um, kıymetli mebus arkadaşlar. bizim bir tatil işi vardı. unutmadan onu da bir konuşsak mı?" sözleriyle gündeme getirdiği konu, başta pek fazla ilgi çekmezken, 28 ekim'in o yıl perşembeye denk geldiğinin fark edilmesiyle birlikte teklif alkışlar arasında oybirliğiyle kabul edildi.

    bu hamlesinin kabul görmesiyle birlikte kendine güveni iyice yerine gelen nejat ekrem bey, mebusluk süresi boyunca 19 mayıs, 23 nisan için de yarım günlük tatiller kopararak vatana hizmet etmeyi sürdürdü. salı gününe denk gelen ilk ramazan bayramı tatilinin pazartesiyle birleştirilmesi için verdiği mücadelede o dönem başarılı olamasa da, ilk kıvılcımlarını yaktığı bu fikir daha sonra 1953 yılında demokrat parti döneminde hayata geçirilebildi.