şükela:  tümü | bugün
 • bir ce$it ignore cumlecigi
 • nefret edilesi laflardan biridir. soyleyen kisi iddiasini desteklemek amaciyla "siz anlamazsiniz", "ben diyorsam dogrudur" demek yerine boyle bir lafi tercih eder. bir kitleyi kasdederek aslinda kendine pay cikarmanin yoludur.
 • "aranızda bilmeyenler de var" manasında kullanıldığında dadından yenmeyen bir terimdir. bunun dışında trt menşeili programlarda genellikle ükela dümbeleği olmak azmindeki insanlar tarafından söylenir.
 • ''ben bunu sizden once ogrenmisim,ozumsemisim zaten.ne aciklayacagim sizin gibi embesillere,merak edenin akli yetiyorsa gitsin ogrensin'', manasina da gelir.
 • bir topluluk ve ortada uzerine binbir kafadan ses cikan bir konu. uzlasma yok, orta nokta yok. derken bir adam cikar, bu tartismaya basindan beri pis pis siritarak, biyik altindan gulerek ve "ne diyor bu amina koduklarim bilip bilmeden" diyerekten, "allah akil fikir versin bu zavallilara" mimikleriyle kenardan dinleyen bir adam... o etkiliyeci ses tonuyla, konuya son noktayi koyacagindan gayet emin ve hala o yavsak gulumsemesini yuzunden eksik etmeden agzindan cumlelerini dokmeye baslar. demin zavalli topluluktan soz sirasi kendine her geldiginde bu gizemli adama bakarak onun kendine bakip gulumsemesini ayni fikirde oldugunu sanarak ayni sekilde gizemli adama gulumseyerek karsilik verip "bilmiyor amina koduklarim iste. bir sen, bir ben. baskasi yalan." turunde dusunen herbir zavalli da agzi bir karis acik esas oglani dinliyordur simdi.

  esas oglan konuyu aciklamayi orneklerle yayip daha bir anlasilir kilacaktir, ama bu danyal denyolara ornegi uzun uzadiya anlatmanin bir geregi yok deyip "bilen bilir" diye, aslinda hicbir anlama gelmeyen fakat bu tip ortamlarin en vurucu, en bitirici sozunu soyler. karsisindaki herbir okuzden bir tutam salya ve "evet bunu ben de biliyorum, bu yanimdaki okuzler bilmez" feedbackini aldigi zaman cumlenin sonunu getirme geregi bile duymaz esas oglanlar. son cumle olarak da "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayin gencler. ben buralardayim bir sikintiniz olursa ugrayin" deyip, ortamdan dumanlar icerisinde kaybolurlar. cok fena manita yerler. arkadaki topluluk ise bilenin bildigi seyi, yani cogu zaman aslinda hic var olmayan birseyi ben senden daha iyi biliyorum diye tartismaya devam ederler. senaryolar yaziliiir, cizilir.

  onun icin "bilen bilir" diyenleri doveceksin arkadas. sorgusuz sualsiz.
 • angutyus'un inciye bulaştırdığı son salgın.
 • dünya dillerinde dilin en romantik,güzel,duygusal vs. sözcükleri seçilir ya;işte bu "bilen bilir" sözcük öbeği tam anlamıyla en itici ve bir bok ifade etmeyenidir."o değilde..." en büyük rakibidir fakat yine de aynı boktanlığı yakalamakta yetersiz kalır.
  bu sözcükleri kullanan insanlara karşı ister istemez olumusuz bir koşullanmam oluyor.önyargı değil,resmen içimden ana bacı sövüyorum sarf edene.hastayım lan galiba...
 • bir durumu veya bir duyguyu tam anlatamadığımızda, imdadımıza yetişen.
 • lat. "lütfen beni eşşek sudan gelesiye dövün" manasına gelir.