şükela:  tümü | bugün
  • şehir ortamında büyüdüğü halde, ailesi dahil etrafındaki kimse herhangi bir bölgenin ağzıyla, şivesiyle konuşmadığı halde sırf komiklik olsun diye şiveli konuşan insan iticiliğidir. bazı tipler bunu alışkanlık haline getiriyor, günlük hayatta sürekli böyle konuşuyor. toplumun her kesiminde görmek mümkün.

üstelik bu tip insanlar bir yerin, veya bir bölgenin şivesini değil, hiçbir bölgeye ait olmayan, kendi aralarında oluşturdukları şiveli telaffuzlarla konuşuyorlar. bir yere ait bir konuşma tarzı olsa amenna. lakin öyle değil. sanırım somut örnek verecek olursak, hepimizin bildiği burhan altıntop karakteri tarzı konuşma,bunun gibi bir şey olabilir.
  • topluma gösterecek elle tutulur başka bir özelliği olmayan vasat kişilerin sıklıkla başvurduğu konuşma şekli.
  • istanbulda yaşayan karadenizliler bunu çok yaparlar karadenizli olmanın onlara bir farklılık kattığını düşünürler ve kemçük ağızlarını biraz daha yayarlar.
  • muhteşem yüzyıl gibi bir , dönem dizisinde tiki türkçesiyle konuşan bir pelin karahan iticiliği değildir. ay "ban" oha falan oluyorum hünkarıam.

--- spoiler ---

ban başka sultanlara banzemam, benim ıdım mihrimah sultan. hürram sultının kızıyım ban.
    --- spoiler ---
    e'ler böyle yayaya yaya, a'lar yer yer kıldan ince kılıçtan keskin.
    örneğin