şükela:  tümü | bugün
 • para ile alınan, konser, sinema, tiyatro gibi eğlence yerlerine girme, ulaşım araçlarına binme veya bir talih oyununa katılma imkanını veren belge.
 • (bkz: guvenli bilet)
 • lakonyalilarin savasa gitmeden once bileklerine taktiklari esnek agac dallarindan uzerine isimlerinin kazili oldugu bileziklere bilet denirmis. bu dal parcasinin iki tarafina da isim kazinirmis veya yazilirmis. sonrasinda ortadan kirilir bir yarisi sepete atilir, diger yarisi da bilege takilirmis ki savastan sonra sag donenler biletlerinin diger yarisini alsin da kim olmus, kim sag imis anlasilsin diye. ozellikle de catalli kirarlarmis ki yazilar silinirse bu sayede diger yarisi bulunabilsin diye. savasa giden spartalinin iyiligini, sevgisini, keyfini, huzurunu sepete atilan yari tasirmis. vahsetini, celik ruhunu ve deliligini de bilegindeki yari tasirmis. boylece her savas oncesi ev ruhlarini sepette birakan spartalilar, donuslerinde torensel bir eda ile biletlerini birlestirirler, boylece iki yarilarinin bir araya geldigini gorurlermis
 • ing.ticket
 • (bkz: milli piyango)
 • bilet bir anahtardır aslında. kapalı kapıları açar ardına kadar size, ardındaki merak edileni ortaya çıkarır, başka bir dünyaya seyahatin anahtarıdır çoğu zaman; sinemaya, tiyatroya, hayvanat bahçesine, ufo müzesine, harem dairesine, kuğugölü balesine, megadeth konserine, motorla üsküdara, uçakla patagonyaya, otobüsle mardine, trenle ankaraya, thalys ile disneyland paris e, lidoya, amsterdam ve pariste seks müzesi ne, tatile, sevdiklerinize, dünyanın diğer ucuna, velhasıl başka dünyalara ruhsal ve fiziksel seyahatin tek anahtarıdır bilet. aynı mantıkla, spor toto, loto, milli piyango, vs. de size başka dünyaların kapılarını aralar bazen de kanırtırcasına kırar.

  gidiş dönüş olunca indirimlidir biletler, ama bazen gidişlerin dönüşleri olmaz. sevdiklerinizden ayırır ama sizi daha güzel bir yere, hayal bile edemeyeceğiniz bir ütopyaya da taşıyabilir. süprizlerle doludur biletler.
 • dilimize fransızca billet den geçtiğini düşünmekteyim.
 • askerin tezkere almadan önce beraber görev yaptığı son devreye verilen addır... bileti gelen askerin şafağı yakındır...
 • bazen gerçek olduğunu bildiğiniz halde, zamanlar, yerler, yapılacak şeyler kararlaştırmanıza rağmen hâlâ hayal gibi gelen planlarınızı** somutlaştırıp, kağıda yazıp elinize veren, heyecana kesilmiş, sevince kesilmiş iki kişilik mucizevî nesnedir.
 • kimi zaman temsil ettiği şeylerden daha fazlasını içine sığdırabildiğiniz nesnelerdendir.

  kimi zaman yaşam ortaklığının paylaşımların ardından somuta dönüşen, mucize kılıklı nın mucize değil de gerçek olduğunun elle tutulur kanıtı kimi zaman üzerine planlar yapıp yaşanmadan üzerine duygu biriktirdiğiniz yaşanacak olan anının ilhamı.
hesabın var mı? giriş yap