şükela:  tümü | bugün
  • uçak biletini her gün erteleyip, bir yıl boyunca, havayolu şirketinin açık büfesi ve lüks mutfağından faydalanan adamdır.

kwong wah yit poh isimli çinli bir adam bir gün china eastern airlines'tan birinci sınıf uçak bileti alıyor. çin'de yer alan xi'an havaalanı'na giden adam uçağın kalkmasından önce vip salonuna giderek her birinci sınıf yolcu gibi karnını bir güzel bedavaya doyuruyor.

adam yemeği bittikten sonra hava yolu şirketine giderek uçak biletinin tarihini ertesi güne almalarını istiyor. ardından hiçbir şey olmamış gibi evine gidiyor. ertesi gün yine havaalanına geliyor. vip salonda yemeğini yiyor. tekrar gidip uçak biletinin tarihini değiştirtiyor.

böyle böyle zeki adam senede tam 300 kez bilet tarihini değiştirerek havaalanında bedava yemek yemiş oluyor.
    hikayenin bitişi de oldukça ilginç. sonunda havayolu şirketi adamın sürekli biletini değiştirdiğini fark ediyor ve araştırma başlatıyor. adamın hilesini ortaya çıkardıklarında ise yaptıkları şey bileti iptal edip bilet parasını tam olarak iade etmek.

kaynak; https://sploid.gizmodo.com/…icket-to-eat-1510242296
  • (bkz: kötü mühendislik)

bu ihtimali düşünemeyen adamlar sistem kurmasın. eğer hava yolu şirketi benim olsaydı o sistemi kurup böyle bir bug'ı gözden kaçıran mühendisi işten atardım açık ve net.
  • başlığı görür görmez yine hangi dh'ci çakal yapmış diye okumaya başlarken olayın çin'de yaşandığını görünce dumura uğradığım olay.
  • birde parasını iade etmişler, burada olsa yemek tutarını gecen süre kadar faizi ile fatura edip adamı döverlerdi.
  • boarding pass almadan nasıl vıp salonuna gittiğini merak ettiğim adam
  • starbucks’ta (süreyi hatırlamıyorum) uzun süre bedava kahve içen adamın hocasıdır. ölücükte master degree ‘dir. donanım haberin kendisini acilen bir seminer vermesi için türkiye’ye davet etmesi gereken kişidir.
  • birisinin twitterdan habire götten zarto salladığı hikayenin kahramanı arkadaşın yaptığı eylem. ama tabii ki saçma ve imkansız. check in yaptıktan sonra hatta yapmadan bile önce bileti ertelemek oradaki yemekten çok çok daha pahalıya gelecektir. her gün uçağa gidişi gelişi güvenliği derken zaten pek yapılabilir bir eylem değil.
    aha burada da havayolunun açıklaması mevcut
  • çinli çakma donanımhabercidir...
  • havayolu şirketinin güzel bir reklam kampanyasıdır.