şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: başlığı hala okuyan var mı bilmiyorum ama bir güncelleme yapayım. dün akşam iptal olan başka bir etkinliğin ücreti tamamen (ödediğimin hepsi şeklinde) iade edildi. az önce de daha önce eksik iade yapılan biletin eksik kısmı iade edildi. bu işlemler için yaptığım herhangi bir şey bulunmuyor (iade edilecek olan bütün biletler iade edilmediği için tüketici hakem keyetine henüz gitmedim, bu başlığı açtıktan sonra da biletix'le herhangi bir iletişimim olmadı). biletix bir şekilde geri adım atmış görünüyor ancak beni çoktan kaybettiler açıkçası. sorun yaşayan diğer suserler de gelişmeleri paylaşırsa şukela olur.
  --

  öncelikle belirtmek isterim ki bu rezaletin belirli bir tarihle açılmamış olmasının sebebi spesifik bir günle alakası olmayıp coronavirus sebebiyle iptal edilen etkinliklerle ilgilidir.

  malumunuz olduğu üzere pandemi sebebiyle mart ve nisan aylarındaki bütün sahne etkinlikleri iptal edildi. biletix üzerinden alınan biletler için biletix öncelikle iptal maili gönderip ücretlerin iade edileceğini, ancak iade süresinin normalden uzun süreceğini belirtti. gelen iptal mailinden yaklaşık 22 gün sonra bilet ücreti kredi kartıma iade edildi ancak iade edilen tutar sadece bilet fiyatına aitti. biletix, satılan biletlerin %10-15 tutarında bir hizmet bedeli kesmekte ve ek olarak 3,5 tl kadar da e-postayla bilet gönderme ücreti almaktadır. müşteri hizmetlerini aradığımda bu hizmet bedelinin ve bilet gönderme ücretinin iade edilmeyeceği söylendi.

  geçen sene buradan bilet aldığım etkinlikler (sayısı birden fazla) iptal edildiğinde (hatta 1 tane de bu senenin şubat ayında olmuş) iade işlemi ödediğim ücretim tamamı şeklinde gerçekleşmişti. bu durumda, satış sözleşmesinde ne olduğunu merak edip baktım. biletix sitesinden şu adresten erişilen satış sözleşmesinin 7. maddesi şu şekilde;

  kural olarak, tüm bilet satışları kesindir. mesafeli sözleşmeler yönetmeliği’nin 15 (g) maddesine istinaden satın aldığınız biletlere dair cayma hakkınız bulunmamaktadır. satılan biletlerin herhangi bir şekilde kaybolması, çalınması, hasar görmesi ya da imha olması durumunda, bilet değiştirme/yeni bilet basma ya da para iadesi yapılmaz. etkinliğin iptal edilmesi haricinde, satılan biletler, satış işlemi sonrasında hiçbir şekilde iptal edilmez, değiştirilmez ve ücret iadesi yapılmaz. ancak, bilet sahibinin tarihi değiştirilmiş etkinliğe katılmasının mümkün olmadığı hallerde bilet hamillerine ücret iadesi yapılabilir. ücret iade tutarları, satın alınan biletin üzerinde yazılı ücret iadesi ile sınırlı olup, sair başkaca bir bedelin talebi mümkün değildir. bununla birlikte, etkinliğin iptali veya ertelenmesi durumunda, etkinlik organizatörü geri ödeme şartları konusunda bazı sınırlandırmalar getirebilme hakkına sahip olduğu gibi, programda değişiklik yapma hakkına da sahiptir. geri ödemeler konusunda organizatörün belirlediği son iade talebi tarihlerine ve diğer talimatlara uyulması sizin sorumluluğunuzdadır. organizatör tarafından belirlenen iade tarihleri dışında bilet ve/veya bedel iadesi yapılamaz. bu kapsamda biletix hiçbir sorumluluk üstlenmez. iptal edilen ve ertelenen etkinliklerde bilet tutarınını iade edilebilmesi için, biletlerini biletix satış noktalarına fiili olarak teslim edilmesi gerekmektedir. fiili olarak teslim edilmeyen biletlere ilişkin olarak bilet bedeli iadesi yapılmamaktadır ve bu kapsamda biletix hiçbir şekilde sorumlu değildir. iptal edilen veya değişiklik yapılan etkinliklerle ilgili daha fazla bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.

  burada önemli olan kısım “ücret iade tutarları, satın alınan biletin üzerinde yazılı ücret iadesi ile sınırlı olup, sair başkaca bir bedelin talebi mümkün değildir.” ifadesi. biletix, büyük ihtimalle bu cümleye atıfta bulunarak hukuken kendini haklı görmekte. şimdi gelelim işin rezalet kısmına. biletix satış sözleşmesindeki ilgili maddeyi değiştirmiş. bu değişimin ne zaman yapıldığını kesin olarak bilmemekle birlikte yukarıdaki ifadenin orijinali şu şekilde “ücret iade tutarları, satın alınan biletin üzerinde yazılı ücret ve bilet başına uygulanan ilgili hizmet bedeli ile sınırlı olup, işlem bedeli ya da sair başkaca bir bedelin talebi mümkün değildir.” orijinal ifadeye göre hizmet bedelinin de iade edilmesi gerekiyor. bahsettiğim gibi, biletix’in bu değişikliği ne zaman gerçekleştirdiği belli değil. http://web.archive.org/ adresinden satış sözleşmesi sayfasına baktığımda maalesef sol yıllara ait sayfaları açmadı (biletix bu sayfaları kaldırtmak için webarchive’a başvuru yapmış da olabilir). ancak 2014 yılına ait ekran görüntüsüne bu adresten ulaşınca 7. maddenin orijinaline ulaşabildim.

  biletix, maalesef bilet satış maili ekinde hizmet sözleşmesi göndermiyor. bu sebeple bileti satın aldığım tarihte geçerli olan sözleşme hükümlerine ulaşamıyorum. ancak şubat ayında aldığım biletin iadesi tam yapılırken coronavirus sebebiyle iptal olan etkinliklerin iadesinin eksik yapılması, biletix’in satış sözleşmesini yakın tarihte, coronavirus olayları patlak verdikten sonra yapıldığını gösteriyor. ancak bu değişiklik ben bileti satın aldıktan sonra yapıldıysa hukuken beni etkilememesi lazım. sıkıntı şu ki, bu değişikliğin ne zaman yapıldığını bulmak/ispat etmek maalesef mümkün görünmüyor.
 • tüm mail ve şikayetlerimize “ lütfen aynı taleple bizimle tekrar iletişime geçmeyin” diyecek kadar da yüzsüz bir firmadır kendileri.
  tanım: müşteriden kaynaklanmayan bir nedenle iptal edilen bilet ücretlerini herhangi bir işlem gerçekleştirmediği halde hizmet bedelini düşerek ve olabildiğince geç bir tarihte iade yaptığını zanneden firmanın yol açtığı rezalettir.
 • ahlaksız bir iş örneği.
 • önedit: kademeli olarak ilk olarak "ana param" yatırıldı. aradan geçen 7-10 gün sonrada hizmet bedeli adını verdikleri benim tabirimle "tırnak" bedelini iade ettiler. tabi daha öncede belirttiğim gibi biletix'e yaptığım birçok bildirim var. tüketici heyetine gittim. cimer'e gittim. bunları kesinlikle geri çekmiyorum. sonuçta süresi geçmiş bir işlem var ortada. bu hala yasa dışı bir işlem ve gereğinin yapılması için dosyalarımı geri çekmeyeceğim.

  bu başlığın açılması iyi oldu ben de biletix'le iade paramı lamamaktan dolayı mağdurum. önceki iki entryde de biletix başlığında yazmıştım.

  (#104857162) ve (#104536250)

  bir sürü telefon konuşması, mail yazışması vs hiçbiri işe yaramadı ve 18 mart'tan beri tarafıma iade yapılmadı. bende bu gelşimeler sonrasında konuyu cimer'e taşıdım.
  diğer entrylerde gördüğüm kadarıyla iade olduktan sonrada verilmeyen hizmetten kesintiler oluyormuş. bu konuda benim gibi, başlığı açan arkadaş gibi çok fazla insanın mağdur olduğunu görüyorum. bu konuda bir başlık açılması için mesaj kutuma birçok çaylak da yazdı.
  umarım bu olaylar çok büyümeden düzelir ancak dediğim gibi biletix üzerinden olacak herhangi bir etkinliğe katılmam şu dakikadan sonra.
 • 17 mart tarihinde oluşturduğum iade talebine maille dönüş yapmalarına rağmen hala para iadesinin gerçekleşmemesi nedeniyle katıldığım rezalet.

  edit: 30 nisan oldu hala bir iade veya bilgilendirme, maillerime geri dönüş alamadım. bu kriz elbet biter bakalım biletixin yaptığı bu davranış unutulur mu.

  edit2: bazı yazarların cimere şikayet ettikten sonra iadelerini aldığını söylemelerinden sonra iade gerçekleşmezse cimere şikayet edeceğimi belirten bir mail attım. yaklaşık 7 gün sonra ödediğim bilet ve hizmet bedeli tam olarak kredi kartıma iade edildi.
 • rezalet gibi rezalettir.

  ben de cimere başvuru yapacağım. gerçekleşmeyen etkinlik için hizmet bedeli ve bir de üstüne aldıkları e-mail ile bilet gönderme ücretini (ki boyle bir ücretin olması bile başlı başına rezalet olmalı) iade etmeyen firma. almış olduğum maç biletlerin iadesini 20 gün sonra türlü kesintilerle kuşa çevirmiş olarak gönderdiler .
 • ne güzel ya olmayan etkinlikten bile para kazanmaya devam edebiliyorsuz arsızlar.
 • 5 nisan 2020 haggard istanbul konseri iptali sonrası benim de yaşadığım rezalettir.
  iptal işlemi üzerinden 1 hafta geçti hala ortada para yok.
  ya o para yatacak ya da attığınız o "bizimle iletişime geçmeyin" minvalindeki maili size yedirilecek.
  tüketici hakem heyetine de mail atarsınız artık.
 • eğer biletix gerçekten de coronavirus iptalleri sonrası satış sözleşmesini değiştirip eksik iade yapıyorsa rezaletten çok dolandırıcılıktır bu. zira satış sözleşmesi dediğimiz resmi bir belge olup bunu kullanıcılara bilgi vermeden geçmişe yönelik değiştirmek resmi evrakta sahteciliğe girer. 1,5 aylık süre için iptal edilen toplam bilet sayısının ne kadar yüksek olacağını düşünecek olursak (100 bin civarı vardır rahat) biletix'in haksız kazancı öngörülebilir.

  yalnız bu rezaletin ekşi'de dikkat çekmemiş olması da ayrı bir olay. başlık sahibi başlığı tarihsiz açtı diye böyle oldu herhalde.
 • 15 mart zeynep bastık konserinin biletlerini 14 martta iade ettik ve yaklaşık 1 aydır bilet ücretleri ödenmedi.
  edit : cimere şikayet etmemden 2-3 saat sonra hizmet bedeli kesilmiş olarak ödendi.