• pazartesi günü yaptığı sunumda salondaki herkesi kendine hayran bırakan güzel insan. sunumdan sonra başına uşuşen kalabalığın sorularını da bıkmadan usanmadan cevapladı. tanrı parçacığının neden bu adla anıldığını da kendisinden öğrendim. bilim insanı şapkasını çıkarmış haliyle de sohbet etmek, arkadaş olmak isterdim. eminim ufuk açıcı bir sohbet olurdu.
  • http://www.ulusalkanal.com.tr/…kazandi-h150443.html

--- spoiler ---

19'uncusu düzenlenen ödülü ilk kez türkiye'den odtü fen edebiyat fakültesi fizik bölümü öğretim üyesi bilge demirköz kazandı.

--- spoiler ---
  • her insan gibi elestirilebilir, ama biliminsani ve modern kadin baglaminda takdir edilesi bir cok ozelligi vardir. bilim asigi olmasina ek olarak, sebat denilen karakter ozelliginin benim icin en iyi ornegidir. ogrenci iken , amerikali bir yasiti kendisi icin kafasina koydu mu matematik problemlerini cozmeden birakmiyor demisti. belki de kendimde bu konuda eksiklik gordugum icin hayranlik yaratan bir sey. bir de bu kadina nobel ne zaman geliyor diye soru sorani (odunla) dovmek lazim. nobel odulleri, temel bilimsel alanlarda buyuk etki yaratmis calismalara verilir, o yuzden uygulamali calismalar hep dezavantajli olacaktir. bir de benim dusunceme gore zaten nobel biraz gereksiz. nobel kazanicak kadar bilime katkida bulunduysan zaten odulunun cogunu almissin , para ya da unun pek getirisi olmayacaktir.
  • dünyalar tatlısı türk bilim kadını ayrıca idol gibi idoldür
  • bugün söyleşisine katıldım. öncelikle fizikçi değilim. burada okuduğum siyasi ve dinsel yorumları umurumda değil.
    benim gibi fizikten ve özellikle parçacık fiziğinden anlamayan insan topluluğuna bir saat boyunca fiziği anlatmıştır.
    herkes anlatabilir evet ama herkes dinletemez.
    tebrikler hocam. meyve veren ağaç taşlanır. siz imece 2 yi yapın. biz onu uzaya yollarız.
    saygılarımla.
  • türkiye'deki en çarpıcı bilim insanlarından biri.
  • bilge hocam,
    turkiye'de islerin nasil yürüdügünü bile bile kurallara uygun isletilmeyecegini bile bile nasil nukleer santralle ilgili kamuoyunu yonlendirmeye calisiyorsunuz, aklim almiyor. bakin en bilimsel kurum tubıtak'in ne halde oldugunu siz biliyorsunuz, bu adamlar nasil nukleer santral icin bilimsel destek saglayacak dusunmemis olma ihtimaliniz bence yoktur.

bakin calistiginiz isvicredeki -ki herseyin kuralina gore yapildigi isvicrede- 5 santralden biri kapatildi, digerlerinin kapanmasi icin de kampanyalar devam ediyor. yeni santral yok.

almanya, 21 tane nukleer santrali kapatti, yeni santral yapmiyor.
    ıtalya nukleer santrallerinin tamamini kapatti.
    fransa 7 tane nukleer santral kapatti, 1 tane yeni yapiliyor
    abd 19 tane nukleer enerji santralini kapatti, 3 tane yeni yapiliyor.
    ingiltere 13 tane nukleer enerji santralini kapatti, yeni acmiyor.

ve butun bu ulkeler gunes enerjisine korkunc yatirimlar yapiyor. siz de bunu goz ardi edip, goz gore gore ulkenin suruklendigi felakete bir katkida benden diyorsunuz. neden hocam neden boyle yapiyorsunuz, benim can dostum dedigim arkadaslarim yasiyor mersin'de, benim ailemin bir kismi adana'da, antalya'da, konya'da. simdiden tedirgin oluyorum. hocam hic mi kimseniz yok bu cevrede, hic mi cekinceniz yok ?
  • konu hakkında pratik bilgisinin olmadığını söylüyorlar. gerçekten çok mantıklı, çünkü nükleer gibi bir konuda parçacık fizikçisinin değil gastroentroloji uzmanlarının fikir beyan etmesi gerekiyordu. fizik bilgisiyle alakasız bir alan diyorlar, teallam ya.
  • (bkz: #75655262)
  • (bkz: #75656311)
hesabın var mı? giriş yap