şükela:  tümü | bugün
 • kendisi hukuk fakültesinde okurken , sırf dinlemekten keyif aldığı için arkeoloji derslerine girmiş , bu alanda hiçbir öğrenimi olmamasına rağmen kitaplarının yardımcı kaynak olarak kullanıldığı ilim irfan sahibi insan. ayrıca izmirlidir , yazmış olduğu kitaplardan da (bkz: izmirde yunanlıların son günleri) anlaşılabilir. açıkçası idolümdür. zira bir hukukçu olarak arkeolojiye ve tarihe çok ilgim vardır* , onun gibi olmayi gerçekten de çok isterim.
 • türkiye'de dogu hariç hemen hemen her antik bölgenin kitabini yazmistir. arkeolojik kelimelerin kökenleri konusundaki yorum kendine ait olsa da, bilim meraki sayesinde kitaplarinda hemen hemen yeri saptanan bütün antik yerlesmelerle ilgili kisa özet seklinde, plan, yerlesim yerine nasil gidilecegi, çarpici yapilarindan ve tarihinin önemli vakalarindan özet vererek tam el alti rehberi yaratmistir. akademik çalismalarda referans olarak gösterildiginde burun kivrilir. ama arkeoloji aski ve hevesi ve yaptiklari adina çok saygi hakettigini düsünüyorum. akademik dünyada hersey titre deil. nietzche akademik degildi, georg simmel'in calismalari da akademikler tarafindan reddedilmisti. en son kitabinda trakya'yi incelemis. kitabinin sonuna gencliginde evlendiginde ciktigi balkan gezisini koyarak kendine ve bize güzel biraz da hüzünlü bir nostalji yasatmistir.
 • medeni usul hocasıdır kendisi. dersinden geçebilmek için medeni usul kitabını yalayıp yutmak yetmez. geçmenin tek yolu bilge umar usulu medeni usul bilmektir.
 • lisans öğrenimini, 1958 yılında istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde tamamladıktan sonra, 1958 yılında istanbul üniversitesi hukuk fakültesi medeni usul - icra iflas hukuku kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır. 1962 yılında, istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde, "türk icra-iflas hukukunda iptal davası"adlı tez ile doktora derecesini elde etmiştir. 1967 yılında, istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde, "ispat yükü" adlı çalışmasıyla doçentliğe atanmıştır. 1970 yılında ise, ege üniversitesi iktisadi ve ticari bilimler fakültesi hukuk bölümü'nde profesörlük ünvanını elde etmiştir. halen, yeditepe üniversitesi hukuk fakültesi kamu hukuku bölümü başkanlığını sürdürmekte ve "medeni yargılama hukuku" ve "kanun yolları ve tahkim" derslerini vermektedir.

  başlica eserleri:
  -eski eserler hukuku (a. çilingiroğlu ile birlikte), ankara üniversitesi yayınları, istanbul, 1990.
  -türk kalkınma hukuku, ege üniversitesi yayınları, izmir 1976.
  -icra ve iflas hukukunun tarihi gelişmesi ve genel teorisi, ege üniversitesi yayınları, izmir, 1973.
  -hukuk usulü muhakemeleri kanunumuzun mehaz neuchâtel kantonundaki tatbikatı, istanbul üniversitesi
  yayınları, istanbul, 1967.

  prof. dr. bilge umar'ın, medeni yargılama hukuku ve icra-iflas hukuku ile ilgili diğer bir çok kitap ve makalelerinin yanısıra, tarih, coğrafya, ve hukuk ilmi ile ilgili ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda kitap ve makaleleri de bulunmaktadır.
 • hukuk başlangıcı kitabındaki sıcak anlatımıyla çığır açmış insandır. kitabın 5. sayfasından aynen aktarıyorum:

  ''hukuk fakültesine hoşgeldiniz, değerli gençler. bu ilk derste, öğretim üyeniz size kendini tanıttı, özellikle akademik meslekteki geçmişine değinerek, yaşam öyküsünü kısaca aktardı. şimdi sıra, derse başlanmasına geldi...''
 • daha önceki bir sınav sorusunun tıpatıp aynısını sorduğundan, bu sorunun hoca tarafından yazılmış cevabını elinde bulunduranların, yahut bu şahısların kenarına köşesine denk gelenlerin -zaten kitap defter bilmem ne açık sınav olduğundan- cevabı sınav kağıdına aynen aktarması sonucu toplu halde geçme, 100 çakma vakıaları görüldü.

  hakim sizsiniz. ne karar verirsiniz?
 • çevirileri de mevcuttur.
 • roland destanı'nı türkçeye çevirmiş kişi.
 • çok çok değerli, çok yönlü bu hocamızın, yine çok değerli hmk şerhi (ironi falan yok, açın okuyun. aklınızda medeni usul ile ilgili karanlık hangi nokta varsa aydınlanacaktır), çok faydalı bir eser olmasının yanı sıra, hocamızın arada diğer akademisyenlerin yazdığı bazı eserlere tatlı sert girişmesiyle de gönlümüzde apayrı bir yer edinmiştir. çalışmaktan sıkıldığımda hocanın diğer akademisyenlere giydirdiği bölümleri bulmak için kitabı kurcalamaktan verdiğim moladan bir şey anlamıyordum resmen. geçti tabii sonra.
 • eşsiz tarihsel coğrafya bilgisiyle börklüce mustafa'nın hayatını anlattığı -börklüce- isminde bir romanı olan değerli yazar.