şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanununa göre tüm kamu kurum ve kuruluşları bu kanunda yazan istisnalar kapsamına girmedikçe vatandaşlar tarafından yapılan bilgi edinme başvurularını 15 gün içinde yanıtlamak zorundadırlar. ancak verilecek bilgi, başka bir kurumun koordinasyonu ile sağlanacaksa süre 30 güne kadar uzar.bilgiyi vermeyen kamu görevlilerinin ve kurumun hukuki, disipliner ve cezai sorumluluğu doğar.

  ancak pratikte, vatandaşların yaptığı başvurular kanunda düzenlenen istisnalar kapsamına girmese de yanıt vermek istemeyen, soruları kendince "abuk subuk" bulan (!) ya da kaidesini kaldırıp da araştırmak istemeyen memurluk sıfatı gibi zihniyetine de sahip bir kısım zevat ve dahi kurum tarafından reddedilebilmektedir. talebi kanundaki hiçbir istisna kapsamına sokamayan bilgisi istenen kurumun gerekçesi de genelde kanunun 27. maddesinde düzenlenen "tavsiye ve mütalaa talepleri bu kanunun kapsamı dışındadır" hükmü olmaktadır.
  siz istediğiniz kadar hukuki durumu, somutu, ne olduğunu sorun, adam istemiyorsa "tavsiye veremem arkadasım!" diye yanıt vermektedir ki, senin tavsiyeni ne yapacağızdır!

  hah işte bilgi edinme degerlendirme kurulu bu durumda devreye sokulabilir. kanun der ki ey vatandaş, kamu kurum ve kuruluşlarınca bilgi edinme talebiniz reddedilirse siz redden itibaren 15 gün içinde yazılı olarak bilgi edinme değerlendirme kuruluna itirazda bulunabilirsiniz. bu konuda kurul "bu bilgi açıklanacak arkadaşım" derse kurumun eli kolu bağlanır ve açıklamak zorunda kalır.
  ösym bilimum dandik sınavlarının sorularını niye sınav ertesi internette yayınlamaya başladı ve geçmiş yıllara ait sorulara da ulaşabiliyorsunuz sanıyorsunuz.
  ha kurul da "almayıver bu bilgiyi de ölmezsin" tavrı takınırsa artık idare mehkemelerinin yolu görünmüş demektir.

  bilgi alamadıkça kuruma itiraz etmeye devam.

  (bkz: http://www.radikal.com.tr/…25.03.2009&categoryid=77)
 • 2009 ilerleme raporunda adı geçen kurul.

  "başta yerel yönetimlerin iç ve dış denetimleri olmak üzere şeffaflık, hesap verebilirliğin artırılması açısından
  büyük önem taşımaktadır. bazı belediyeler, belediye kararlarını, özellikle imar planlarıyla ilgili olanları, halkın
  erişimine açmak konusunda isteksiz davranmaktadır. bu bağlamda, bilgi edinme değerlendirme kurulu,
  bilgi edinme taleplerini yerine getirmemesi nedeniyle ankara büyükşehir belediyesi hakkında aralık
  2008’de savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur."
 • an itibarıyla henüz kurulmamış kuruldur. adalet bakanlığı hukuk müşavirliği birimi tarafından bilgi edinme bürosu sekreterya işlemleri yapılmakta.