şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte çok nadir de olsa denk geliyorum bu dallamalara lakin ne yapmaya nereye varmaya çalıştıklarını bir türlü anlamadım.
  bu dayılar mevzuyı çok yanlış anlamış, artık ekşi sözlüğü ne zannettilerse, utanmadan sıkılmadan bilgi paylaşıyorlar.

  kardeşim bilgiyi sizden öğrenecek değiliz, internette bilgiye erişmek artık saniyeler sürüyor, gerçek amacınızın ne olduğunu anlamıyor muyuz sanıyorsunuz?
  bakın mis gibi, dertleşecek insan veri tabanları var, ekşi itiraf başlığı var efendime söylim kadınlara sorular var, çaylaklardan mesaj bekleyenler var, var da var.
  lanet gelsin atom fiziğine de kuantumuna da prafasörlüğne de!
 • bilgi içerikli entry okuyanlar da var sözlükte. hiç uğraşmayacaksın bu yazarlarla. hede geç.
 • ironi ise kısmen başarılı, değil ise başlığı açana doğrudan önce - afedersiniz - siktiri çekmeme ardından engelle ve başlıklarını engelle'yi seçmeme yarayan başlık ve girdi.
 • sözlüğün asıl amacı

  o internette bulduğun sikimsonik bilgileri en anlaşılır şekilde okunmasını sağlar. yada kendinden de bir şeyler katar.

  dünya sadece futbol, aptalca ilişki muhabbetleri ve salakça sorulardan ibaret değil.

  zamanında pena nın anlamı da internette vardı.
 • sözlüğü amacına uygun kullanmaktır.
 • her türlü bilginin toplumsal değerini arttırmak ve bunu gerçekleştirebilmek için paylaşmaktır. bunun yanında doğru bilgiyi paylaşmak yine bir o kadar önemlidir.
  ayrıca, "tecrübe yenen kazıkların bileşkesidir" sözünden hareketle her türden yaşanılmış, görülmüş, kullanılmış ve zararına uğranılmış tecrübelerin ilgili bilgiyi destekler veya çürütür tarzda kullanılması ise son derece etkilidir.
  çok okuyan mı bilir, çok gezen mi bilir yoksa çok gezerken çok okuyan mı bilir bilemem belki ama önemli olan ekşi sözlük'ün amacı'dır ve isteyen istediği şekilde faydalanır.
  hem kimse bildiğini paylaşmazsa ne anlamı kalır bilginin, buraların ve en nihayetinde "kutsal bilgi kaynağı" olmasının.
  fakat işin üzücü ve esasen bir o kadar da acı gerçeği, belki de bir zamanlar açılmış olan "bilgi içerikli entry kasan mallar" konulu başlık ve içeriklerinde saklıdır.
  kim bilir?
  ama ben ısrarla bildiklerimi ve tecrübe ettiklerimi her zaman paylaşmaya devam edeceğim. okuyan okur, okumayan okumaz.

  "herkes cahildir. ama farklı konularda."
  will dogers
 • internet elinizin altında, bilgiye ulaşmak saniye sürmüyor tezi, dünyanın en yanıltıcı tezidir günümüzde. gelecek adına konuşamayacak kadar öngörüm yetersiz. direkt olarak insanlara monte edilecek, aktarılacak bilgileri de görebiliriz belki *

  fakat günümüzde bilgi ne kadar çoksa bir şeyler bildiğini sanan bilmeyenler de bir o kadar çok. başlık ironi amaçlı açılmış olsa da değinilmesi gereken bir konu.

  bilgi, rastlantısaldır bence. birkaç bilgiye yönelme durumu olduğunu düşünüyorum: bilinçli ve bilinçsiz. bilinçli olarak yöneldiğimiz zaman istediğimiz bilgiye birçok kaynaktan ulaşarak o bilgiyi öğrenebiliriz. bir de bilinçsiz, rastlantısal yönelim var ki o da sözlükteki duruma denk geliyor. ben, hiç aklımda yokken açıp da sözlükte hiç okumadığım bir yazarla ilgili bilgilendirici bir yazıya denk gelip de okuyorsam ( denklemde ilgi, ihtiyaç, güdü, tutum, değer gibi duyuşsal ögeler devre dışı bırakılmıştır ) aklımda olmadan da olsa bir bilgiye sahip oluyorum. devamında ilgimi çeker ise o bilginin doğruluğunu ve detayını öğrenmek için tekrar bilinçli yönelime dönüyorum. yani sözlük bir nevi uyarıcı görevi görüyor. harekete geçiren bir uyarıcı. bilgiye yönelten bir entry, birçok bilgiye götürebiliyor sırasıyla sizi. tarih, ekonomi, din, dil, kültür, sanat, bilim, fotoğraf, sinema, tiyatro... bir insanın aynı anda tüm bilgilere aynı nitelikte sahip olması pek de olası değil. bu sebeple bilgi sürekli gerekli olan ve sürekli aç olmamız gereken bir şey.

  bu sebeple bırakalım da bilgilendirici entry'ler okuyalım, yeni şeyler öğrenelim. sonuçta dünya, bilgiye aç olanın kazanacağı bir yönde ilerliyor. bilgi entry'si giren yazarları takip etmekten kaçınmayın, bilgiyi kaçırmayın ^^
 • yardım etmektir kanımca.

  üniversiteyi %30 ekşisözlük yardımıyla bitirmiş biri olarak onlara müteşekkirim. birşeyi önce sözlükten okuyup anlayınca akademik metinleri anlayıp alıntılamanın yolu açılmış oluyor.
  iyi ki onlar da var, diğerleri de var.
 • ilk yazar olduğum zamanlarda ben de o dallamalardan biriydim.

  çevremde kimsenin dikkatini çekmezken artık geyik yapmaya geldiğimde hemen fark etmeye başladılar. full geyik yapıyorsun, hiç bilgi yok bla bla bla

  bi bitmediniz hıamına.