şükela:  tümü | bugün
 • sozlukte kimsenin aramayi dusunmeyecegi dusunemeyecegi basliklar acarak chat mantigiyla alt alta dosenen entryler sayesinde olusan yigin.
  bir sure sonra kimse bu basliklara ulasmayacagindan sozluge ve topluma hicbir faydasi olmadan harddisklerde gereksiz yer kaplamaktan baska bir ise yaramayacaktir.
  bizatihi bu bu basliklar sozluk formatina uymaktan cok forum formatinda olmaktadirlar..
 • piril piril sulari kirletecek, bazilari icin dönüsü olmayan yanlis önermelere sebep olup bazilari icinse bakilip gülünecek üzülünecek derecede bilgi'nin camurlu ve netligini kaybetmis bir hal almasina sebep olan durumdur.
 • hiçbir bilgi kirlilik yaratmaz. bilginin orjinallik, ilginçlik ya da cinslik olsun diye ulaşılamayacak başlıklar arasına kakalanması ise bilginin kirletilmesi olarak değerlendirilebilir. bir de her türlü kaydı bilgi addeden bir kirlilik türü vardır ki bu başlıkta o bilgiyi kirletmemek için burada es geçiyoruz.
 • (bkz: öksüz)
 • onun olmadigi yer kisilerin utopyalaridir. ortak dil konusulmadikca gerceklesemeyen , hic gerceklesmemis bir bilgi kavraminin odagini kaybetmemize yardimcidir bu kirlilik dedigimiz sey.
 • mevsimsel olarak artma azalma trendi olan kirlilik. nasıl kışın hava kirlilik oranları yanan soba ıvır kıvır sebebiyle artıyo, kışın bilgisayar başında geçirilen vaktin artmasıyla beraber kirliliğin miktarı da artıyor. tanımlama kümelerinin baya genişlediği, hatta günlük konuşmalardan alıntı yapıp ona yorum yapma ile vuku bulan entryler sözlüğün günlük konuşma ve tepkilerden oluşan yığın olmasına sebep oluyor. velhasıl kelam, bu gidiş gidiş değildir.
 • internette, çok fazla kişinin alakalı olmadığı, ilgisini çekmediği konularda;

  - yüzeysel,
  - tamamen doğru olmayan,
  - bilimsel olmayan,
  - abuk genellemeler içeren,
  - kişisel tecrübeyle elde edilmemiş,

  bir takım yorumların, "bilgi" diye paso ortalığa pompalanması. üstüne de mutlak doğru olduklarının iddia edilmesi.

  ve bu pompalama sonucu oluşmuş yığının; detaylı, tamamen doğru ve bilimsel olan dökümanlardan daha fazla olması...
 • bazen hayatın bilgisinin kirlenmesiyle de yaşanabilendir.
  bildiklerimizin ne kadarını bilmemeyi tercih ederdik; bunu bir düşünmeli...
 • yan kütüphaneden solak ya da karşi masadan kaktüs bana kizacak ama, eh evet bildiklerimizin ne kadarini bilmeyi tercih ederdik bunu bir düşünmek lazim. hoş bunu gecenin bir yarisi tek basina oturduğunuz bilgisayar basinda, eski sevgilinizin yürek paralayan hatiralari akliniza gelirken ve battaniyeye sarili bir vaziyette düşünmek hoş değil. yok ben değilim, öyle bir kadin hayal ettim bir an, hoşuma gitti kreatif artizlik ve çizgi roman hülyalari görme alişkanliği bakimindan. ama kendi kendime konusurken ya da biriyle konusuyor taklidi yaparken diyorum ben bunu: çok fazla şey biliyoruz, bu kadar bilgiye ihtiyacimiz yok! karizmatik gösteriyor saniyorum insani, ya da bir tür nasil diyeyim derinlik efekti yaratiyor. derin adam lafi bu bir nevi. cehalete övgü lakin, cahil olamayacak bir pozisyonda edildiği zaman enformatik cehaletin eleştirisi kivamina geliyor. akila ve bilgiye karşi güvensizliğin ve minima moralia sevgisi gösterisinin taçlandiği nokta. duygu ve mana adamlarinin dostlari kimlerdir ve akila karşi nasil savaşirlar adli son kitabimin bitiş cümlesi. art direktörler mac basinda otururken tepelerine gelip çok şey biliyoruz abi, birakalim bu işleri balikesir bursa karayolu üzerinde küçük bir meyhane açip kapinin önünde tavla oynayalim biz derseniz istediğiniz sonucu alabilmeniz kaçinilmaz. ki o zaman photoshopta ctrl+m tuşunun ne işe yaradığını ve açilan pencerede fotoğrafin kontrast ayarlarini yapmayi bilen her auto levele gönül indirmeyen grafiker anliyor ki ki saçma sapan kisayollar hayatinin yarisini götürüyor ve duplicate yapilip layerlarinda efektlerin oynaştığı imajlar dünyası boştur. bomboş ve gereksizdir. ve ağaç altinda tavla oynamak varken, word de control+tab tuslarinin kelime kelime gitmeye yaradığını bilmesi hayatta hiç bir işe yaramaz. en fazla sayfanin yetişmesini ve işten yarim saat erken çikmanizi sağlar, ve hele o kombinasyon esnasinda shitf tusuna basmanin seçim işlemlerinin şahi olduğunu bilmek insanin yüregini daraltmaktan baska ise yaramaz. quarkta elma shift del'in sayfa sonu marifetleriyle matbaadan ahmet abinin dahili hattini bilmenin verdiği güven duygusu, sizi evde bekleyen bir kadin olduğunu bilmekle hemen hemen ayni şeydir ve aslinda için için bilir ki aslinda ya sayfanin içinde ya da evde olmak gerekir. hah işte, tam burda olmakla bilmek baska baska seylerdir, mevzusuna geçebilirsiniz ve mana adamliğina bir adim daha yaklaşirsiniz. nihayetinde zaten bildikleriniz genelde sokağa çiktiğinizda kafanizdan uçup gider ve sokakta yaşamak için 12 yaşina kadar öğrendikleriniz yeterlidir. 12 yaşindan sonra öğrendikleriniz ise genelde sokakta bir işe yaramaz. yani demem odur ki, 12 yaşina kadar sokakta, 12 yaşindan sonra içeride, odada, evde, iş yerinde, yatakta vs. yaşamayi öğreniriz. gidip bakin gereksiz bilgiler basliğina orada da göreceksiniz. biz, arkadaslar arasinda konusulunca anliyorum, ama pek konusamiyorum, biraz turistlerle pratik yapmam gerekiyor durumuna bilgi kirliliği diyoruz.