şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hawking, "çözdüm gibi...", diyor.
  bu arada paralel evrencilere müjdeler olsun!

  https://www.youtube.com/watch?v=dkrdmjpthxg
 • bilim topluluğunun en değerli bilim adamlarından biri olan stephen hawking evrenin en zor sorularından biri olan kara delik “bilgi paradoksunu “çözmüş olabilir. einstein’ın genel rölativite teorisi kara delikler tarafından yutulan bir cismin fiziksel bilgisinin tümüyle yok olduğunu , gösterse kuantum mekaniği kanunları bilginin sonsuz olduğunu iddia ediyor. işte bu paradoks halen gizemini koruyordu. hawking , cambridge üniversitesi’nden malcolm perry, harvard üniversitesi’nden andrew stromberg muhtemel bir çözüm ile çıkageldiler: deliğe çekilen parçacıkların kuantum mekanik bilgisi gerçekten kara deliğin içine erişmiyor . “ben diğerlerinin umduğu gibi bilginin kara deliğin içinde depolanmadığını, fakat olay ufkunda olabileceğini düşünüyorum, “dedi stephen hawking (25 ağustos 2015) olay ufku adı verilen kuşakta depolana bilgi iki boyutlu hologramlar gibi davranıyor ve süper çevirimler olarak da biliniyor.fakat geçmişe dönersek ilk önerildiği 1962 yılında süper çevrimler kabul edilmek istenmemişti. “parçacıklardan giden bilgi geri döndüğünde, kaotik ve kullanılmaz hale geliyor. yani pratik açıdan, bilgi yok oluyor.” hawking ayrıca kara delikler hakkında tartışarak, kütleçekimsel çekimin çok yoğun olduğunu, olay ufkunu geçtikten sonra ışık dahil hiçbir şeyin kaçamayacağını belirtti. (stockholm gece dersi) hawking kara deliklerin gerçekten diğer evrenlere açılan kapılar olabilme olasılığını belirtti. “diğer evrenlere geçiş oluşturabilecek, bir kara deliğin çok büyük ve dönen bir kara delik olması gerektiğini belirtti. fakat farklı bir evrene geçtiniz mi geri bizim evrenimize dönüş yoktur. her ne kadar uzay uçuşları için hevesli olsam da, bunu deneyecek değilim, ” dedi hawking kth royal teknoloji enstitüsü’nde verdiği derse göre.

  kaynak
  kaynak
 • konuyla ilgili evrim ağacı'nın bilgilendirici bir yazısı mevcuttur.
  http://www.evrimagaci.org/fotograf/111/7115
 • stephen hawking tarafından ortaya atılarak bilim dünyasında büyük çaplı tartışmalara sebebiyet veren ve yıllar sonra yine kendisi tarafından paradoks olmadığı ortaya çıkarılan kavramdır. kuantum fiziğine göre bilgi hiç bir zaman ortadan yok olmaz. örneğin; dünya üzerinde tek bir tane bulunan eşsiz bir kitap düşünün, bu kitabı önce suya attığımızı, mürekkeplerinin suda çözülmesini beklediğimizi, kitap hamur kıvamına geldikten sonra kurutup yaktığımızı, küllerini asidin içinde iyice ayrıştırarak uzay mekiği ile güneşe yolladığımızı, bu çözeltinin güneşte tamamen eriyip buharlaştığını, güneşin de bir karadelik tarafından yutulduğunu farz edelim. matematiği kullanarak kitapta yazılan yazıları tekrardan geri getirebileceğimizi düşünür müsünüz? kuantum fiziğine göre evet çünkü bu bilgiler asla yok olmaz. giren çıkan tüm enerjileri tek tek hesapladığımızda geriye doğru giderek kitabı harfi harfine tekrar oluşturabiliriz.
  stephen hawking, hawking ışıması teorisini ortaya attığında bu teori bilim dünyası için şoke edici bir sonucu da beraberinde getirdi. hawking ışıması yapan kara delikler zamanla kütle kaybetmekteydi ve eninde sonunda karadelik tamamen ortadan yok olacaktı. bu durum, karadeliğin yok olmasıyla birlikte yuttuğu her şeyin bilgisinin de ortadan yok olacağı anlamına geliyordu. bu teori bilim dünyasında bir sansasyon yarattı çünkü fizikte bilgi her zaman geriye doğru takip edilebilir. fizik kurallarına göre zamanda geriye gitmek bile mümkündür. geriye dönük olarak sonuç vermeyen tek bir fizik denklemi yoktur.
  hawking ve bir çok bilim adamı yıllarca bu paradoks üzerinde çalıştı. karadelik ortadan yok olsa bile bilginin bir şekilde ortadan kaybolmaması gerekiyordu. ve sonunda yine hawking ve bir kaç takım arkadaşı, karadelik yok olsa dahi bilginin uzaya radyasyon şeklinde yayıldığını ve ortadan kaybolmadığını kanıtladılar. dolayısıyla artık bilgi paradoksu, paradoks olmaktan çıkmış oldu.
 • zaman yolcuğu ile ortaya çıkabilecek paradokslardan biri. örneğin terminator filmi bu paradoks üzerine kuruludur. bir çip gelecekten gelen bir robottan kurtarılır. daha sonra bu çipi kurtaranlar gelecekteki robot ırkını oluşmasını sağlayanlar olur. bir başka deyişle robotların bir muciti yoktur.
 • hawking tarafından yayınlandığı söylenen bir makaleye göre,

  kara deliğe bir madde atılınca kara deliğin sıcaklığının değişeceği aynı şekilde sıcaklığı arttıkça, termodinamikte bir nesnenin iç düzensizlik ölçüsü olarak entropinin de artacağı söyleniyor.

  bir kara deliğin entropisinin, ışığın yoğun kütleçekim gücünden kaçamayacağı nokta olan, kara deliğin olay ufkunun çevresindeki fotonlar saçakları (bkz: yumuşak saçlar) tarafından kaydedilebileceğinden bahsediliyor.
 • ------ alıntı ------

  stephen hawking'in ölümünden birkaç gün önce tamamladığı belirtilen makale, cambridge ve harvard üniversitesi'de birlikte çalıştığı bilim insanları tarafından düzenlenerek internete kondu.

  cambridge üniversitesi'nden teorik fizikçi prof. malcolm perry, "`kara delikte bilgi yitimi (entropi) ve yumuşak saçlar`" adlı makaleyle ilgili açıklamasında hawking'in 40 yıldan uzun bir süre "bilgi paradoksu" üzerinde üzerinde çalıştığını söyledi.

  bilgi paradoksu

  bilgi paradoksunun kökeni alman teorik fizikçi albert einstein'ın 1915'te yayımladığı genel görelilik kuramına dayanıyor. bu teori kütle çekimini, maddenin uzay-zaman bükülmesi etkisiyle açıklıyor ve bu sayede gezegenlerin güneş etrafında dönebildikleri tezini temel alıyor.

  einstein, terorisinde kara deliklerle ilgili önemli öngörülerde de bulunuyor. teoride kara deliğinin bütün özelliklerini belirleyen üç unsurdan; kütle, elektriksel yük ve açısal momentumdan söz ediliyor.

  kara deliklerin ısısı

  hawking, einstein'den yaklaşık 60 yıl sonra kara deliklerin bir ısısının da olduğu tezini ortaya attı.

  prof hawking'in teorisine göre sıcak nesneler uzayda ısı kaybettiği için kara deliklerin sonunda buharlaşarak yok olması gerektiğine işaret ediyor ama bilim insanlarına göre bu, bir paradoks yaratıyor.

  zira kuantum dünyası kuralları, bilginin asla kaybolmadığını söylüyor ve "bu durumda kara delik tarafından yutulan bir nesnenin içerdiği fiziksel bilgiye ne oluyor?" sorusu gündeme geliyor. perry, "kara deliğe bir şey atarsanız, yok olur gibi görünüyor. sonrasında kara delik de yok olunca bu bilgiyi nasıl geri alabilirsiniz?" diyor.

  `kara deliklerin çevresindeki fotonlar bilgiyi kaydediyor`

  son makalede hawking ve birlikte çalıştığı bilim insanları, bu bilginin en azından nasıl korunabileceğini ilişkin tezler ileri sürüyor. makalede, kara deliğe bir madde atılınca kara deliğin sıcaklığının değişeceği aynı şekilde sıcaklığı arttıkça termodinamikte bir nesnenin iç düzensizlik ölçüsü olarak entropinin de artacağı belirtiliyor.

  hawking'in makalesinde, bir kara deliğin entropisinin, ışığın yoğun kütleçekim gücünden kaçamayacağı nokta olan, kara deliğin olay ufkunun çevresindeki fotonlar tarafından kaydedilebileceği vurgulanıyor. makalede, bu foton saçaklarına "yumuşak saçlar" adı veriliyor. prof. perry, "bu makale, yumuşak saçların entropiyi açıkladığını ortaya koyuyor" diyor ancak bilgi paradoksunun sonunun gelmediğini daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

  ------------