şükela:  tümü | bugün
  • söylenemeyen gerçek.

rekabet eğer acımasızsa bundan zarar görecek olan sadece patron değildir. patronun çalıştırdığı işçisi zarar görür, vergisini alamayan devlet zarar görür ve kalitesiz hizmet alan vatandaş zarar görür. ben demiyorum ki tekelleşsin. sadece dürüst çalışan az da olsa para kazanabilsin diyorum. dürüst insanın zarar ettiği bir ticarette sahtekar olmak da yetmeyecek. çok sahtekar olan kazanacak. sonra en çok sahtekar olan sadece kazanacak. en sonunda da piyasayı kötü insanlar ele geçirecek. kötü insan kötülük yapar. sonunda döner dolaşır bu herkesi vurur.

soru üzerine edit: bilgi paylaşımı ile ne alakası var demeyin. kökeni odur. emek hırsızlığıdır. firmalar o tecrübeler ışığındaki bilgiye ulaşmak için belki onyıllarını veriyorlar. sonra zırzopun biri çıkıyor bir şekilde şirketten çaldığı bilgiyi satıyor. bu açık kaynak yazılım üzerinden olur, bir firma açar onun üzerinden olur veya youtube üzerinden olur. çok değişmez. burada sıkıntı şu; her ne kadar patentlerle korunmuş bir ürün veya hizmet olsa da, patent sistemi koruması ve yaptırımları dünya üzerinde artık işletilemiyor. nasıl tesbit edeceksin? kaç kişinin peşinden koşacaksın?

not: başlık düzeltilirse sevinirim. " bilgi paylaşımının haksız rekabeti doğurması "