1. 0312 232 23 23 numaralı telefondan ulaşılabilir.
  2. ingilizce ismi information technologies and communications authority iken `information and communication technologies authority` olarak değiştirilmiştir.
  3. baskani tayfun acarer google'a "guvensiz" demis. http://www.haberturk.com/…-yerli-rakip-geliyor.aspx

sebebini de "butun ozel yazismalar yurtdisina gidiyor" diye aciklamis. "bu yuzden yerli arama motoru yapacagiz" demis. arama motoruyla yazisildigini zanneden biri mi peki bu adam? o kadar cahil degildir di mi? peki neden boyle basi sonu tutmayan aciklama yapiyor ben soyleyeyim:

turkiye'de bir seyleri zavalli halka yutturmak icin boyle sacma sapan zirva aciklamalar yapilmasini cok goruyorum. sanirim buna "on hazirlik" asamasi deniyor. mesela yapmak istedigin yerli arama motoru yapmak ve web'de hangi icerige erisilecegini arama motoru tabanindan yapmak di mi? cunku dns degistirme gibi cozumlere engel olamiyorsun adam baska sekilde giriyor. ya da arama motorunda cikiyor sonuc tiklayip giremeyince kiziyor, tepki gosteriyor. onun yerine koyacaksin yerli yesil renk arama motorunu adam sitenin varligindan bile haberdar olmayacak. boyle paso acan cicek animasyonlari, yemek tarifleri, baskanin amcaoglunun bi sitesi var onu da kirmayalim ilk sayfada cikarsa cok seviniriz. ailemizin interneti.

turkiye daha yeni google'a 71 milyon lira vergi borcu kesti (http://www.ntvmsnbc.com/id/25017070/). besbelli ki adamlarin ekonomik olarak da turkiye'yi sagiyor olmasi birilerine batti. birileri model olarak "google'a akan bu muslugu kapatalim, kendi muslugumuzu acip bizim ihale islerini yuruten bi haci dayi var ona aktaralim" diye dusundu.

peki bu muslugu kapamak icin napacaksin? korku edebiyati. bir insani arama motoru gibi basit bir seye karsi nasil korkutursun? korkutamazsin o yuzden onu sanki email istemcisiymis gibi gostermeye calisir "yazismalarimizi okuyorlar" dersin. "halkimizi izliyorlar, halkimizin google aramalari uzerinde donen buyuk oyunlar" dersin. ustelik google'in turkiye'de devletin elini atabildigi herhangi bir kurumdan kat be kat guvenli oldugunu en az kendi adini bildigin kadar iyi bildigin halde.

bugune kadar turk halkinin "hangi siteye ulasmayacagi" konusunda btk tamamen haksiz bir belirleyici rol ustlendi. simdi de "hangi siteye ulasacagi" konusunda belirleyici olmasina calisiliyor. ilk sayfada ihale ortaklarinin sitelerini donduren, parti tabaninin sevmedigi turde siteleri dondurmeyen, bunu da "iste super gizemli ranking sistemi boyle calisiyor" diye yutturmaya calisan.

su aciktir ki, bu tur aciklamalar ancak halki tumden gerizekali koyunlar zannederek mumkundur.

ve bir o kadar nettir ki bu tur planlar ancak halki tumden gerizekali koyunlar olan bir ulkede hayata gecirilebilir.
  4. buranin adi telekomunikasyon kurumu iken staj yapmistim. o zamanki atmosfer genelde yesil kumas pantolonlu ve siyasi ideolojilerini belli eden biyikli insanlarin oldugu, butun gun cogu kisinin bilgisayarda soliter oynadigi ya da fal sitelerinde fink attigi bir yer seklindeydi. adi degisince bu gidisatin degistigini dusunmek sanirim fazla hayalcilik olur. gecenlerde staj ile ilgili bir belge lazim oldu, gittim yetkili kisiye size "yurt disindan bir mail gelecek benim staj yaptigimi onaylamaniz yonunde, ona cevap verirsiniz degil mi?" diye sordum, kadin cevab veremedi. neymis, ingilizce maile cevap yazamazmis ingilizce bilmedigi icin. en azindan size gelen maili bir arkadasiniza okutun, zahmet olmazsa iki cumlelik bir cevap yazin dedim, gene cevab veremedi. neymis, ingilizce bilen yokmus.

evet o yuzden turkce arama moturu hazirliyorlar, cunku ingilizce bilen elemanlari yok. bu kadar basit aslinda. yersen...

bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu hakkında bilgi verin