şükela   tümü | bugün
 • eli kulağında olan mimarlık lisans bölümüdür, bilgi üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümü ile birlikte mimarlık fakültesi altında yer alacaktır.
 • ek kontenjanlar ile birlikte resmen açılmış olan mimarlık lisans bölümü, 20 burslu 80'i burssuz olmak üzere (ohaa!) 100 kişilik kontenjana sahiptir.
  ağabeyi için:
  (bkz: bilgi üniversitesi mimari tasarim yüksek lisans)
 • 2010 lys sonucunda mf-4 puanıyla 20'si tam, 20 si %50 burslu, 40 tane de burssuz öğrenci alacak olan bölüm.

  mimarlık bölümleri arasında önemli bir ekole yol açması en büyük amaç, mimari tasarım yüksek lisans'ın kurmaya başladığı gelenek en büyük aracıdır.
  ilk dönem 1. sınıfı okuyan 8* öğrencinin, temel tasarım derslerinde aldıkları 'yeni geometriler-yeni teknolojiler' formasyonu bile heyecan verici sonuçlara yol açmışken..
 • öğretim planı feci şekilde yetersiz olan bölüm. özellikle yapı uygulama projesi diye bir dersleri yok. çok ilginç bir şekilde buna yakın bir ders bile yok. diğer üniversitelerin öğretim planı ile karşılaştırdığınızda çok rahat aradaki farkı anlayabilirsiniz. bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilere tek tavsiyem en azından şu öğretim programını düzelene kadar uzak durmalarıdır.

  bilgi üniversitesi: http://bilgi.edu.tr/…&mdid=95&r=06.01.2011 19:48:59
  yıldız teknik üniversitesi: http://www.mim.yildiz.edu.tr/yeni/default.html
  odtü: http://www.archweb.metu.edu.tr/…ndergradcourses.htm
  itü: http://mimarlik.itu.edu.tr/icerik.aspx?sid=7151
  beykent üniversitesi: http://yeni.beykent.edu.tr/…rlik.php?categoryid=274
  bahçeşehir üniversitesi: http://www.bahcesehir.edu.tr/…gram/mimarlik/id/0602
 • öğrenim planının yetersiz gözükmesi, örneğin bir 'temel tasarım' adıyla bakıp geçtiğiniz dersin içeriğinin ne kadar dolu olduğunun, ne kadar farklı bir eğitim verilme çabasında olduğunun ifadesinden yoksun olmasındandır.

  bu okulda mimarlık adına güzel şeyler yapılıyor.
  birincisi idealist insanlar, enerjik bir tavırla 'mimarlık eğitimi nasıl olmalı' sorusunu her aşamada ele alıyorlar.
  okula giren öğrencilere temel bir sacayağı üzerinden ilk eğitimleri veriliyor. temel tasarım dersinde, benim bildiğim kadarıyla ilk defa 'hesaplamalı' temel tasarım öğretiliyor. öğrenciler, yaptıklarını her derste 8 kişilik jüriye sunuyor, geri dönüşü alabiliyorlar. 'yapmak' üzerinden gidildiği için tasarımdan üretime nasıl gidilir iyi bir şekilde öğrenmiş olarak bitiriyorlar.

  mimari geometri dersinde geleneksel ve yeni temsil metodlarının yanısıra bu temsil metodlarının içerisinden çıktığı dünyaların geometrik altyapısı kavratılıyor. öğrenciler burada aksonometrik perspektiften rhino modellemeye, platonik katılardan parçalıklı bir tasarımdan bütüne erişmeye geniş kapsamda bir çerçevede eğitim alıyorlar.

  mimarlığın temelleri dersi ise, prof. dr. günkut akın'ın özenli kurgusu ile, temalar üzerinden mimarlığı özetliyor. dersin içeriği o kadar iyi ki, bunca sene mimarlık okumuş biri için bile yeni perspektifler sunuyor.

  benim burada bahsettiğim üç tanesi sadece. adları basit ve geleneksel görünen ancak kurguları itibariyle yenilikçi ve farklı olan, sonuçları takdire şayan dersler.
  gerisini siz düşünün.

  bugün, yeniden başlasam mimarlık öğrenmeye, gerekirse derece yapmış olayım, tercihim burası olurdu.
 • ders içeriğinden bihaber adamlar, program yetersiz hede hödö demiş. şöyle izah edecek olursam, basic design dediğimiz ders haftada iki gün, ilk ders kritik, ikincisiyse teslim. ortalama bi proje nerden baksanız, fikri bulması, araştırması, uygulaması 2 gün sürüyor. ki bu final projelerinde malum, haftaları alabiliyor. neyse finalleri geçiyorum, bu adamın architectural design adında çizim dersi var. bunda ise format, in class'ta yapılan şeyin, biraz daha komplikesinin ödev olarak verilmesi. bu da ortalama 4-5 saat sürüyor, çok değil. bir de architectural geometry var, rhinoceros programı altında. bunda da ortalama bi ödev yarım gün sürüyor. ingilizceyle, tarihe girmiyorum bile. bilale anlatır gibi, şimdi bu adam yarım günlük geometri dersine gitti, yurduna döndü kalan yarım günde de ödevini yaptı. ardından tam günlük basic design dersine girdi, 2 günde projesini yaptı. gitti 3 gün. tabi o aralarda çizim, ingilizce falan başka dersler falanda var, ordan da gitti 1 gün. ardından sonraki basic design günü, yaptığı projenin kritiğini aldı, teslim gününe kadarki proje süreci ve ders saati dahil gitti 3 gün. toplamda, 7 gün. takdir edersiniz ki, 1 hafta 7 gün zaten ve bu adamın kendine ayıracak saati dahi yok.

  tanım:fazlasıyla dolu öğretim programına sahip bölüm.

  edit:üzüldüm kendime şuan.