şükela:  tümü | bugün
  • yaşadığımız çağda bilgi artık fazlasıyla ulaşılabilir ve erişilebilir bir durumda. insanlar hemen hemen her türlü bilgiye bir iki tık uzaktalar ve internete bağlı oldukları sürece bilgi akışına da bağlılar.

    burada bahsedeceğim şey bilginin artık pratik yaşama uygulanmasında sıkıntı olmasıdır. mesela insanlar şekerin zararları hakkında, sigaranın zararı vs gibi konularda fazlasıyla bilgi sahibiler ancak bu eylemleri devam ettiriyorlar. mesela siyasi liderlerin tümü bilgiye bir şekilde hakimler yani danışmanlar, akademisyenler, profesyoneller derken her siyasi lider bilgiye direkt erişebiliyor ancak bunların çoğu ülkelerini yönetemiyor bile. dünyada çoğu ülke kötü durumda ve bu bilgisizlikten kaynaklanmıyor. sorunlar belli ve çözümler de belli yani bu konuda afrikanın en kötü devletinin başkanı bile bilgiye sahip.

    burada önemli olan farkındalıktır. bu ise vizyon, dünyayı doğru okuma, rasyonel düşünebilme, esnek düşünebilme, bilgiyi doğru işleme gibi şeylerle alakalı. günümüzde bilgiden ziyade farkındalık problemi yaşıyoruz. farkındalığa sahip olmayan insanlar kötü besleniyor, kötü işler çıkarıyor ve kötü yaşıyorlar. bu ise farkındalığın bilgiyi doğru işlemek olduğunun ispatıdır. bilgi bu açıdan yaşamlarımıza direkt dokunmalı ve pratik hayata işlemelidir.