şükela:  tümü | bugün
 • fazla alinan bilgi sonrasinda bünyenin ariza yapmasi durumu.
 • bir entel hastaligi.
  - $imdi delikan76, imgenin simgeyi yadirgayip, diyalektige izdu$um sagladigi noktada biz insanlik, yadsinmi$ kimligimizi... arggghhhhhhh, gggkkk
  (bkz: umugunu sikmak)
 • doğru olduğu sanılan yanlış bilgilerin edinilmesinin akabinde ortaya çıkan zehirlenmedir. tedavisi mümkün değildir. yoğurt yedirseniz bile kusmakla bu işi çözümleyemezsiniz.
 • zehir, normal bir kimyasalın anormal konsantrasyonda bulunmasıdır. ama, olay bilgi zehirlenmesi olarak mecazlatılsa da filtre ya da süzgeç tıkanmıştır.
 • beyin sikilmesi* sonucu da oluşabilir.
 • normal zehirlenme vakalarinda midenin yikanmasi goz onune alinirsa; bilgi zehirlenmesine maruz kalan bireyin beyninin de zehir iceren bilgilerin panzehiri konumundaki anti-tezleri ile yikanmali, 3-4 hafta bakirkoy'de tutulmalidir.
 • bilgi zehirlenmesi, dünyayı ve evreni görmek istediği biçimde gören, bu görüşe uygun, kendi içerisinde tutarlı bir bakış açısı geliştiren ve bakış açısına ters düşen, tutarsızlık yaratan bilgileri çaktırmadan unutan, yoksayan beynin huzurunun kaçması, tatlı rüyalar gördüğü pebme fonlu uykusundan uyandırılmasıdır. zehir, keyifle içmekte oldugunuz çorbaya düşen bir sinek gibi küçük ve fakat kafa bulandırıcıdır.

  zehirlenen beyin, içinde gizli gizli yanmakta olan şüphenin alevini tekrar farkeder ve tutarsızlığın, boşa geçmiş bir hayatın acısını bastırabilmek için inanmayanlara öfke öfke ateş kusar. öfke kaçınılmazdır zira bir bütünlük peşinde koşan ve tüm ömrünü bu bütünlüğüm inşası ile uğraşarak geçiren insan, küçücük bir bilgi kırıntısı yüzünden evreninin altüst olmasını kolay kolay kabul edemez; onurlu bir biçimde savaşarak çekilmeyi teslim olmaya yeğ tutar lakin o savaştıkça zehir zihninin derinliklerine yayılır, salgıladığı fikirler rakiplerinin elini güçlendirir, onlara zehirlerini başka fikirler üzerinde de testetme imkanı sunar.

  zehirlenmiş bir beyin, eğer hala yeterince genç ve güçlü ise, kendi küllerinden onu yakıp bitirmiş zehre bağışık bir halde yeniden doğabilir. bu haliyle bilgi, güçlülerle zayıfları, uygunlarla uygunsuzları ayırdetmeye yarayan bir sürecin parçası, seçilimin temel aracı oluverir. henüz hiç bir bilgiyle zehirlenmemiş bir beyin en az penisiline duyarlı bir bakteri kadar ilkel ve yokolmaya mahkumdur.
 • matematik ogretmeni yan etkilerinden.

  -"evet cocuklar trigonometriden sonra bugun de integralden biraz bahsedecegiz"
 • (bkz: sürmenaj)
 • çinli sanatçi wang du 1990'da fransa'ya geldiginde bati dünyasinda yasayan insanlarin maruz bulundugu "bilgi akisi" karsisinda dehsete düsmüstü.

  zira sürekli bir biçimde, yogun bir bilgi bombardimanina tutulan batili insanlarin, tüm bu bilgileri nasil isleyecegini, bilgi akisinin son derece kisitli oldugu çin'den gelen bir sanatçi olarak özümsemesi son derece zordu.

  medya organlarinin süzgecinden geçirilmis bir enformasyon sisteminin zararindan ilham alarak; 3 boyutlu dev sanat eserlerine imza atti.
  bunlar arasinda su siralar palais de tokyo'da sergilenen ve içinde devasa bir gazete sayfasi bulunan bir çöp kovasi da* sayilabilir.

  gerçek anlamda aldigimiz bilgileri isleme oranimiz yüzde kaçtir?
  gün boyu reseptif olmamiz imkansiz olduguna göre, bu oran aldigimiz bilgi oranindan kesin düsüktür. anladigimiz bilgi orani bu orandan daha da düsüktür. peki üstünde düsünüp iç ettigimiz bilgi?
  hatta üstüne kat çiktigimiz, antitezini ürettigimiz bilgi?

  süzülen bilgi günlük degildir elbet.. hergün beslenen, artan bir gri madde olsa gerek... yine de fazlasinin bilgi zehirlenmesine mahal vermeden önce, beynimizin bazi mekanizmalarinin filtre görevi gördügünü düsünebiliriz..

  mesela her çalan sarkinin sözlerini bilen insan modelini ele alalim... barda, restoranda çalan müzikle hemen arka vokal oluverirler... pek cool takilirlar, kafa sallar, ritm tutarlar söyledikleri sarkiya..
  müzisyen olmadikça ve seçici olmadan her sarkiyi söyleyebildiginde, aklima hep "o bilgiye ne derece ihtiyaci vardir bu insan modelinin?" sorunsali gelir... o sözleri akilda tutmaya yarayan mesgul vaziyetteki nöronlari baska seyleri hatirlamasina mani olur mu, dolan hard disk hesabi?
  bu noktada kisisel kistaslar devreye girdiginden yorumu açik birakmak isterim...

  yine de overdose geçirmeden bazi bilgilerin gerekliyseler sistematik hale getirilmesi taraftariyim sahsen...
  ya da gereksizlerse bosaltilmalari çözüm olabilir, mesela muhasebe dersi için tek düzen hesap planini sözlüge tematik islemek yerine, gidin kopya çekin demek isterim*!!