şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazi basarili siyasetcilerin genel ozelliklerindendir.
 • artık bu noktada karaktersizlik bir seçimdir.

  bilgili, kültürlü, farkındalığı olan bir birey eğer karaktersiz ise; bu onun yaradılışı veyahut yetiştirilişi ile ilgili olmaktan çıkar. iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırt edebilecek kadar kültürlü bir kimse, karaktersizliği kendi üzerinde muhakkak ki farkedecektir, eğer bunu düzeltmek adına bir aksiyon almıyorsa işte bu bir seçimdir.

  hiç bir şeyden haberi olmadan, karaktersiz olan kişi, farkındalık düşüklüğü sebebiyle kişiliği hakkında eleştirilere maruz kalabilir fakat, kendisini değiştirecek ve geliştirecek birikim kendisinde bulunmadığından mütevellit, cezai ehliyeti yoktur gibi bir şey.

  bu sebeple bilgili, kültürlü, eğitim almış, ayırt edebilme gücü yüksek kişilerin karaktersizliğini sürdürmesi bana kalırsa bir tercihtir.
 • eğitimli, bilgili, görgülü, entellektüel olup da karaktersiz olmak (kötülük de bir karakterdir, bazı insanlarda o bile yoktur; onlara doğrudan karaktersiz deriz) bir seçimdir. bu insanlar için cahil oldukları için böyle yapiyorlar ya da tecrübesizler onlar da zamanla öğrenecek gibi yumuşatıcı ifadeler kullanamayız. karaktesizlik onlar için bir tercihtir zira. çünkü işlerine öyle gelir. misal hataları yüzlerine vurulduğunda "ben böyleyim" deyip işin içinden çıkarlar. tabii ki ben karaktersizim, demezler. benim yapım böyle, derler.
  bazı insanlarda her türlü sürprize hazır olursunuz, bilirsiniz ki o kişiden her türlü hile hurda, ikiyüzlülük, yalan dolan gelebilir, temkinlisinizdir. ama sürpriz...hayat bazen hiç ummadığınız yerden çarpar suratınıza. hiç ummadığınız insandan görürsünüz karakter bozukluğunu, saşırırsınız. burda önemli olan sizi şaşırtan kişi de değildir işin aslı. önemsizdir o. önemli olan sizin hala inadına güvenmeyi denemeniz ve hayatın da size inadına ders vermeye devam etmesidir...
 • (bkz: ukalalık)