şükela:  tümü | bugün
 • bilgiyi elitin (bkz: ehl-i kalem /kılıç /kitap /toprak) tekelinden çıkararak iktidar /statüko/sınıf/mülkiyet ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatan hadisedir . ilk radikal örneği avrupa'da matbanın yaygınlaşması ile görülmüş (bkz: luther); günümüzde ise internet ile birlikte nirvanasına ulaşmıştır.
 • bilgi kirliliğinin bilgi sayılmasına optimist insanlarca verilen naif isim.

  bilgi, gerçek anlamda güçtür. bu nedenle toplumla paylaşılmaz.

  toplumla sadece masallar paylaşılır (matbaada basılan ilk popüler kitabın bir din kitabı olması raslantı değildir) ve yönetici sınıfın mühendisliğini yaptığı sürekli güncellenen yeni yeni dogmalar yerleştirilir. çünkü kitle, bilmek değil inanmak ister.

  o derecede ki, gerçek bilgiyi toplumla paylaşmayı isteyen safları kitle keyifle linç de eder. çünkü bilmek sorumluluk getirir ve kitle bu sorumluluğu almak istemez. giordano bruno'nun yakılmasını izlemeye üç günlük yoldan gelenler olmuştu.

  herkesin kendi kafasındakini klavye arkasından kitleye hitap ederek saydırabildiği internet çağında bilginin bu şekilde toplum içinde paylaşıldığı sanrısı ise en yeni dogmadır. her dogma gibi tartışılmadan kabul görür, gerçekte ise ortada bilgi namına hiç bir şey yoktur.

  internet çağı dogma pazarlama sanatının en büyük başarısı ise post truth dönemini yaratabilmek olmuştur. düz dünyacıların, aşı karşıtlarının yerden bitivermesi, eline her otomatik silah alanın felsefe tezi kalitesinde ama deli zırvası manifestolarla dünyayı kendine göre kurtarmaya çıkmasının internet çağında gerçekleşmesi tesadüf değildir.

  ki, aslında anlık kişisel varsayımların bilginin yerine geçip kitlesel kabul görmesi felaketinin yanında bunlar bile çerezdir. geçmişin ehl-i kaleminden yakın geleceğin yapay zekasına kadar tüm zincir, inanmayı bilmeye tercih eden kitlenin kendi isteğiyle güle oynaya güdülmesine hizmet eder.

  çünkü gerçek bilgi toplumsallaştırılamayacak kadar değerlidir, o yüzden toplumsallaşmaz; bilginin sahipleri dogmaları toplumsallaştırır.
 • bilgi toplumsallaştı evet, fakat cehalet hala nirvana o zaman denilebilir ki nitelikli bir durum söz konusu değil. teyite muhtaç tonla bilgi yığını içinde sorgulama fakiri bir toplum çokta fayda elde edemedik. bir grup azınlık lehine kullandı ama bunlarda kurtarmaya yetmedi toplumu.
 • bilgi toplumsallaşmadı, toplumsallaşsaydı şu anda ülkecek bu kadar hırboya ev sahipliği etmezdik.

  şu anda yaşanan şey bilgi kirliliği. eskiden bir editoryal revizyondan filtrelenerek ortaya çıkan bilgi artık internetin varlığı ile direkt ortaya çıkıyor. ne kadar bilgiye karşı olmasam da filtre edilmemiş kulaktan dolma bilgiler aslında daha da zararlı topluma, çünkü bu haberler belli bir kitleyi kışkırtacak / insanları birbirinden uzaklaştıracak şekilde tasarlanıyor.

  artık kişisel bilgileriniz internette, size göre özel haber hazırlanıp algınızla oynanabiliyor rahatlıkla.

  (bkz: cambridge analytica)