şükela:  tümü | bugün
 • bir de öyle şekilde ki; amcalar, teyzeler, "bilgisayarla çok alakalı, her şeyinden anlıyor, bilgisayarın kompedanı olmuş" demek niyetine, genç arkadaşlarımıza bu sıfatı yapıştırırlar. ve bir insanı daha bitirirler o saniyede, sevimliymiş gibi görünür onlara "bilgisayar kurdu". oysa bir genç irkilir, "ben bilgisayarı çürütüyor muyum, bozuyor muyum, ben bilgisayar kurduyum diye mi, herkes yiğreniyor benden" düşüncelerine gark olarak, neşesini, heyecanını yitirir.
 • gastelerin yada bilgisayar eklerinin, ihtimal bi köşesidir, iki üç aşırma haberle, sayfayı kotarırlar, bilgisayardan anlamayan babalar, dedeler vb ebeveyn bunları okuyarak "ba ba ba... gördün mü bunu" benzeri muabbete giriş çabalarıyla ilgilenio görünmeye, bize ders vermeye çalışırlar.
 • gayet masumca dile getirdiğimiz bu kelime aslında çağımızın en büyük potansiyel tehditlerindne biriniş adlandırmaktadır biz fark etmesekte. oluştuğu tam olarak bilinmese de, ele geçirdikleri insan bedenlerinden üredikleri tahmin edilen bir yaratık ırkıdır bilgisayar kurtları. bir kaç yaşam evresinden geçtikleri bilinmektedir bu mendebur varlıkların. dilerseniz inceleyelim;

  1. larva; ilk evreleri basit solucanlara benzer ve cpu ile fan arasındaki boşluğa yapışarak statik elektrik akımlarına kendilerine çekerler. bu süreç içerisinde elektrik akımlarını kontrol etme ve yönetme güçleri geliştiği gibi en kolay yok edilebildikleri zaman da budur. 4 ay kadarsüren larva süreci içerisinde normal bir kurtcukdan zorlukla ayırt edilirler.

  2. genç kurtcuk; 4 aylık larva süreçlerini atlattıklarında ilk mutasyonlar görülmeye başlanır. yaratık artık en önemli korunma organını geliştirmiş, kendini gözlerden rahatlıkla gizleyebilen bir canlı olmuştur. gizlenmelerini sağlayan organ mucizevi olmasına rağmen basit bir çalışma mekanizmasına sahiptir; işlevi bedenine gelen ışık dalgalarının frekanslarını değiştirerek kırılma ve yansımayı önlemek, kısacası kendini görünmez gibi göstermektir.

  3. yetişkin; 12. ay dolduğunda mutasyonunu büyük ölçüde tamamlayan yaratık, uzun bedeninin tepesinde insan kafasına benzeyen bir uzantı (gözlerin ve ağızın bulunduğu) ve bedeninin çeşitli yerlerinden uzayacak ahtapotumsu tentacle'lar geliştirir. bu evrede kazandıkları en büyük özellik ise artık manyetik dalgalarla olduğu gibi plastik, silikon parçaları ve zaman zaman organik canlılarla da beslenebilmelidir. küçük sinekleri ve böcekleri de yiyerek büyümeye devam eden yaratık artık cpu'nuzu, harddiskinizi hatta çeşitli çevre birimlerini bile kontrol edebilir hale gelmiştir. bu zeki yaşam formu kendini kesinlikle belli etmez ancak her hareketinizi izler, denetler ve gerektiğinde müdahale eder.

  4. mind slayer; parazit gelişim sürecini 16. ayında tamamlar ve artık korkutucu bir yaratık haline gelmiştir. tam uzunluğu 20 santime yaklaşan yaratık bilgisayarın içinde bulabildiği bir açıklıktan dışarı süzülür elastiki bedeniyle. ışığa karşı aşırı duyarlı olan bu varlıklar sadece karanlıkta görülebilir ve hareket edebilirler. aniden bir ışık kaynağına hedef olurlarsa çok kısa bir süre için görülebilirler ancak bu süre halüsilasyon sanılabilecek denli kısadır.

  gelişimini tamamlamış yaratığın sonraki hedefi bir insan bedeni olacaktır, uyumakta olan kişinin ağzından içeri süzülür ve bu sırada salgıladığı kimyasal maddeler ile kişinin hiç bir acı hissetmemesini sağlar. parazit insan bedeninde iken yeni bir mutasyon sürecine girer ve yavaş yavaş bedenin kontrolünü alır.

  dikkat; bu parazitlerden biri bedene yerleştikten sonra, yapılabilecek hiç bir şey yoktur. kurbanın derhal ortadan kaldırılması ve cesedinin çok yüksek dereceli bir fırında yok edilmesi gerekmektedir. zaman zaman kurbanlarının uzun yıllar kendi denetimleirnde yaşamasına izin verdikleri de bilinen bir gerçeklikdir.
 • bir eylemi anlatan durum cumlesi, $oyle ki,

  - lan tahsin, mustafa nerde ? kac saattir yok ortada
  - abi muhittin abinin dukkana kadar gitmi$ti simdi geldi tuvalette
  - muhittine mi gitti? napmi$ orda?
  - ya muhittin abinin bilgisayar bozulmus ona gitti bilgisayar kurdu geldi.
  - atarici mi lan burasi ? allah allah...
 • bilgisayarınızda bu varlıkların olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz;

  eğer larva sürecini henüz tamamlamamış ise gözlerinizle görebilirsiniz ancak basit bir solucan sanıp önemsememeniz oldukca olasıdır. daha sonraki zamnalarda ise yapabileceğiniz tek şey tamamen karanlık bir ortamda kasanızı açıp flaş patlatarak içine bakmaktır. gözden kaçma ihtimali olsa dahi tek metod bu denilebilir.

  * eğer bilgisayarınızda format atsanız dahi geçmeyen anormallikler var ise..
  * izlendiğiniz paranoyasına sahipseniz..
  * garip sesler duduyor ve sürünmeler hissediyorsanız..
  * odanızda kendi kendinize otururken gairp bir korkuya kapıldıysanız
  * uzun süredir rüyalarınızda ters giden bir şeyler var ise..

  endişelenme ve kontrol etme zamanı gelmiştir..

  unutmayınızki; sayıları bilinmeyen bu yaratıkların en azından her 200 bilgisayardan birinde bulunduğu tahmin edilmektedir ve gelecek yıllar içinde geniş çaplı bir istila planı içinde oldukları tahmin edilebilir gerçeklerden biridir.
 • (bkz: bug)
 • peki bu yaratıklar nasıl yok edilebilir;

  3. aydan itibaren ker kurt kendini yenileme gücüne sahiptir. bu çok hızlı bir iyileşme değildir ancak tamamen ezilmiş bir kurt biloe 6 gün ila 3 hafta arasında eski haline geri dönebilir. sadece asit ve ateş yaratığın kendini yenileme gücünün ötesine geçerek onu tamamen yok edebilir.

  tam boyutuna erişmiş ve bir beden ele geçirmek üzere bilgisayardan çıkmakta olan bir parazitin resmine; http://rygard.8m.net/photo.html adresinden ulaşılabilir.
 • (bkz: worm)
 • computer geek
hesabın var mı? giriş yap