şükela:  tümü | bugün
  • programci suradaki gibi methodology yazmaktan bihaberdir: (bkz: #75769470)

muhendis ise baska birisi soylemeden kendisi akil edip yazar.
  • bilir kişi geldi açılın. bir çok programcı ve mühendis ile çalıştığım için aradaki farkı söyleme hakkını kendimde buluyorum. en büyük fark bakış açısı. mühendis daha geniş bakıyor olaya. sadece kod yazma mantığı ile bakmıyor, performansı da hesaba katıyor, bunun yanında güvenliği de hesaba katıyor.

programcı adı da üzerinde program yazar, mühendis ise design eder. yazılım bilenler bilir, yazılım dünyasında en kolay iş kod yazmaktır. önemli olan algoritma ve tasarımdır. tasarımdan kastım proje tasarımı. herkes kod yazabilir ama herkes, ama bazı kodlar ve yazılımlar mühendislik harikasıdır.

son olarak ikisi arasındaki farkı mühendis bilir, programcı bilemez. çünkü mühendis programcının yaptığı işi bilir ama programcı mühendisin yaptığı işi bilemeyebilir. hiç bana ama şöyle programcı tanıdım, böyle programcı tanıdım falan demeyin. tanıdıklarım hepsi ne design pattern, ne katmanlı mimari ne de yazılım prensiplerini tam anlamıyla biliyorlardı. ama mühendisleri de küçük görmeyi ihmal etmeyen sikik örnekler de mevcut. sinirlendim yine amk. neyse.
  • mühendis bir kod parçasına bakarak programın bütün layerlerini ve prensibini, hedefi ile amacını anlayabilirken aynı kod parçasına bakan bir programcı evet bu bla bla diliyle yazılmış, şu şu anlamlara gelen şu işlevi olan kod ama ben olsam şöyle yazardım, şu loop yerine şunu yapardım der.
  • bunu arayan kişi bunu da aradı: mimarla iç mimar arasındaki fark
  • (bkz: matematik)
  • bilgisayar mühendisinin yazılım ile alakası yoktur. yazılım geliştirenler asıl işlerini yapmamaktadırlar. şuan da birçok ee’ci de kendi işlerini yapmayıp, yazılım geliştirmeye yöneliyor.

programcı olmak için lisans mezunu olmaya gerek yoktur. programcı bodoslama kod yazan kişilere denir. yazılım geliştirmenin bir çok metodu vardır. yazılım mühendisi ise bu methodlardan bir tanesi veya birkaç tanesini birleştirerek yazılım geliştirir. direk koda dalmazlar(agile dahil). yazılım mühendisleri sistematik bir şekilde ilerler ve kodu maintain etmesi, yeni özellikler eklemesi duruma göre 5-6 kat daha kolay olur.