şükela:  tümü | bugün
  • beyin sahibi olmadan fikir sahibi olan herkes için yıllardır anlaşılamayan bir mühendislik dalı olmuştur.
  • ben bilgisayar muhendisiyim. universiteden once bilgisayarlara hic ilgim olmadi .ne commodore 64'um oldu ne qbasic kodladim , televizyonda hugo izledim ama onu sayar misiniz bilmiyorum.kendime ait bilgisayarimi universite 1'de edindim.oss'ye calistim.cok puan aldim ,idealimde hicbirsey yoktu.bilgisayar muhendisi olur muyum ben dedim sonra onu tercih ettim kazandim*.sonra odevleri yapmaya basladim , dersleri gectim daha sonra mezun oldum.universitede bana ogretilen herseyi ogrendim.format atmayi ogretmediler ama onu da kendim ogrendim.arada bilgisayar muhendisi olucaz bi bakalim bu bilgisayarin icinde ne varmis dedim ama dersten sonra eve yetisip eglence olsun diye surucu kodlamadim hic. kod yazmak da dunyadaki en buyuk zevkim olmadi benim icin.okurken insanlar , ee sen muhendis olcan senin bildigini ben zaten biliyorum dediler , iyi dedim , size yeterli egitim vermiyolar dediler, iyi dedim.bilgisayar muhendisligi diye bisey yok aslinda o bolumun adi yanlis bi kere dediler , iyi dedim.programcilar sabah aksam kod yazarlar siz yatar para alirsiniz dediler , ona da iyi dedim.benim idealimdi aslinda 3 yasindan beri bilgisayar manyagiyim orda ben olmaliydim dediler , e o zaman calisip kazansaydin dedim.idealist olmakla biryere varilmiyor.biraz da caba sarfetmek gerekiyor dedim.
    sonra bilgisayar muhendisliginden mezun oldum.bilgisayarlara hala inanilmaz bir ilgim yok , sonra bir firmada* bir is buldum , calismaya basladim.hayatimdan cok memnunum , mudur olmayi dusunmuyorum , ama bilgisayar oyunlarina ya hacker olmaya ya da mirc'de gizli komutlara karsi da ozel bir ilgim yok.ama dusunuyorum , bana verilen isi yapiyor muyum , evet , benden memnun mu adamlar , evet , bilgisayar benim idealim miydi ? hayir .
    herkes isine baksa ne kadar da mutlu biryer olur dunya.
  • işte bunlar hep çomar. mühendislik çomarı.

yazılım ile uğraşan komünitenin yardımlaşma isteği ve ihtiyacı bir makine mühendisinden, bir elektrik-elektronik mühendisinden fazla olması sebebiyle internette bulunan zilyon tane kaynağa bakarak "yaa kodlama dışarıdan da öğrenilebilir o zaman bir bok yapmıyorsunuz" demek okumuş çomarlıktır.

o kadar kaynak, dökümentasyon, bugfix, methodoloji kimya mühendisliğinde olsaydı ve bunlar internetten karşılıksız paylaşılsaydı aynı arkadaşlar muhtemelen "kimya mühendisliği dışarıdan da öğreniliyor ne gerek var mk" diyeceklerdi. bırakınız desin kekolar. sinirlendim sabah sabah.
  • son yılında olduğum bölümdür.

evet artık herkes bilgisayar biliyor. bu bölümü okumadan sadece evinden çalışarak bu bölüm mezunu birinden çok daha başarılı yazılım yapılabilir. ortaya çok daha başarılı projeler çıkarılabilir.

bill gates, steve jobs, mark zuckerberg. hepsi okulunu yarıda bırakmıştır. yani bilgisayar alanında iyi bir yere gelmek için illa da bu bölüm mezunu olmak gerekmiyor. evet temel bir çok şeyi öğreniyoruz, bölümden mezun olduğumuzda hemen hemen her konuda az çok bilgimiz olacak. ama önemli olan kişinin kendisini geliştirmesi ne yazık ki. diploma sadece kağıt üzerinde yani.

kendi okulumdan gördüğüm bir gerçeği söylüyorum. şu anda arkadaşlarımdan yazılım konusunda çok başarılı olanlar ve ortaya somut projeler çıkaranların okulda dersleri kötü, okulda dersleri çok iyi olanların ise ortaya çıkardığı somut bir proje yok. merhaba eğitim sistemimiz.
  • bence de gereksiz bir dal. bilgisayari olusturan donanimlar, programlama dilleri, isletim sistemleri falan nasil olsa ormanda kendiliginden yetisiyor.
  • mezunlarının ne kadar iyi yerlere geldiği basit birer linkedin araması ile görülebilen bölüm.

linkedin'de bir üniversitenin sayfasını açıyorsunuz, soldan alumni/mezun sayfasına giriyorsunuz, gelen grafikten bölüm adına tıklarsanız sadece o bölümden mezun olanların istatistiklerini getiriyor. bknz. boğaziçi bilgisayar

türkiye'deki üniversitelerde bilgisayar mühendisliği/bilgisayar bilimleri ayrımı olmadığı için her ikisi de seçerseniz daha sağlıklı veri elde edilebilirsiniz.
    özeti şu şekilde:

mezun sayıları
    -----------------------
    odtü 5086
    itü 3874
    boğaziçi 3632
    bilkent 3494
    sabancı 1482
    koç 1257

mezunların yüzde kaçı yurtdışında yaşıyor
    ---------------------------------------------------------
    boğaziçi %41
    koç %40
    bilkent %39
    odtü %38
    sabancı %35
    itü %30

mezunların kaç tanesi google'da çalışıyor
    --------------------------------------------------------
    bilkent 66
    odtü 66
    boğaziçi 61
    koç 17
    sabancı 17
    itü 14

mezunların kaç tanesi/yüzde kaçı big five (google, microsoft, amazon, apple, facebook)'da
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    odtü 231 / 4.5419%
    bilkent 218 / 6.2393%
    boğaziçi 189 / 5.2037%
    itü 69 / 1.7811%
    koç 63 / 5.0119%
    sabancı 58 / 3.9136%

mezunlar en çok hangi şirketlerde
    ---------------------------------------------
    bilkent - google, microsoft, aselsan, havelsan, amazon
    boğaziçi - google, microsoft, siemens, amazon, turkcell
    itü - siemens, turkcell, garanti, yapı kredi, aselsan
    koç - microsoft, google, yapı kredi, turkcell, facebook
    odtü - aselsan, havelsan, microsoft, google, taı
    sabancı - google, microsoft, akbank/yapı kredi, siemens/amazon/garanti/turkcell
  • mesleği bilgisayar mühendisliği olmayan ve kod yazan birileriyle çalışan bir bilgisayar mühendisi olarak görüşlerimi yazmak isterim.

tabii, kod yazabilmek için bilgisayar mühendisi olmak gerekmiyor. ancak bilgisayar mühendisliğinde öğretilen temel bazı şeyleri bilmeden geliyor bu tarz insanlar. en temel örneği karmaşıklık analizi. yaptığınız işe göre işletim sistemlerinden, sistem programlamaya kadar da gidebilir bu. temel bilgi eksikliğinden yoksun gelen adamların yaptığı iş, ona göre oluyor. sonra gelsin döngü içinde döngü içinde döngüler, bakımı yapılamayan kodlar. (şair burda copy-paste mühendisliğinin on binlerce satıra uygulandığı kodları kastetmiş.)

bu bilgiden yoksun gelen adamın işini hakkıyla yapabilmesi için oturup kendi başına bunları öğrenmesi gerekiyor. bu da ciddi emek demek. yani "bak şu da yapmış, bu da yapmış, ne gerek var bunları okumaya yeaa" derken iki kere düşünmek lazım. o insanların emeğine de saygısızlık etmiş oluyorsunuz.

kimse sormadan söyleyeyim: evet, yukarıda bahsettiğim bilgileri gerektiren işler türkiye'de de yapılıyor. programlama web, ios, android'den ibaret değil. ben de mezun olurken bu tarz işlerin olmadığını düşünüyordum ki ilk iş yerimde "aygıt sürücüyü sen yazıcan" denince duvara tosladım.

sanırım bu da en uzun entry'm oldu. *
  • google'ın üniversite derecesini sallamadığını düşünen adamların hakkında ahkam kestiği, sertifika programının bunun yerine geçeceğinin söylendiği, herkesin hakkında atıp tuttuğu meslek. adam "biz yazılım mühendisliği için bilgisayar bilimleri diploması istemiyoruz" diyor, adam buradan ohooo google'da işe girmek için üniversite mezunu olmana bile gerek yok diyor. ayrıca yapay zeka geliştirmeyi, programlama dili yazmayı da üniversite bitirince yapılabilecek bir şey olarak görüyor.
    bilmiyor ki o denilen şeyler üniversitede sadece 3 ay süren tek bir derstir ve bu kadar ustalık gerektiren bir şey yüksek lisans ve hatta doktora seviyesinde dahi zar zor yapılır.

bak kardeşim, zaten üniversite okumadan google'da yazılımcı olarak işe girebilecek kadar kafayı sıyırdıysan, o zaman sen dünyanın sayılı adamlarındansındır. yoksa algoritma nasıl oluşturulur, donanıma optimum kod nasıl yazılır falan öyle 3-4 aylık kurslarla olacak şey değildir. "benim java sertifikam var, 2 ay da staj yaptım baaak, hadi beni android ekibine al noluuur" dersen, ik'cı sana götüyle güler o google gibi yerlerde. ilanlara da üniversite mezunu olsun diye yazılmamasının sebebi, o ilana başvuracak kişinin üniversite mezunu olacağının düşünülmesidir. ha sikik bir yerde çalışacaksan evet sana sertifika yeter, hatta ona bile gerek yok. az paraya kod yazarım de girersin. iyi amk gir 5-10 tane ameliyata, tecrübe kazan izleyip, iki de kitap bitir doktor ol.

dünyanın en önemli üniversiteleri zaten boşuna bölüm açmış. ne gerek var abi, koca mit'sin sen, stanford falansın, ne gerek var, aç bi kurs, hem müfredat kasma 4 yıllık, hem de paranın amına koy. ne de olsa diploma gereksiz, 3-4 ayda 4 yıllık eğitimi verirsin, hatta 6 aylık sertifikayla fahri doktora bile yaptırmış olursun.

bu kafa yüzünden ülke bi sikim yapamıyor. işveren nasıl olsa ucuza yaptırıyorum diye sertifikalıyı alıyor, sonra "x sitesi rezaleti, giremedim, sistem göçtü, kargo süreci kaboldu" "x y z ekşinin çöküşü" diye buraya başlık açmayı biliyorsun. işte o sorunların %99'u senin kafandaki adam yüzünden. işe aldığı sertifikalı yazılımcı öyle sikik bir kod yazıyor ki, sistem iki saniyede yaraklara yan basabiliyor.

alt yapıyı öğrenirsen kod yazma stilin öyle bir değişir ki, allah'ın şaşar. amk algoritma analizi diye koskocaman bir alan var. gidip dingil gibi "java'da kod yazma" diye aratıp, yarım yamalak bir şey öğrenip kod yazmaya başlarsan, yazdığın kod ram'in anasını siker, işlemciyi şişirir, log n zamanda yapabildiğin işlemi 2^n zamanda yaparsın, sikik bi kod yazmış olursun. o işin temelini öğrenirsen o yazılımı hızlı ve en az kaynak kullanacak şekilde yaparsın, kodun adam gibi olur. yamalı yamalı çözümler üretmez, modüler kod yazarsın, ufacık bir değişiklik için "ananıskim nereden değişmek lazım lan bunu, neresiydi ki bu" demezsin mesela.

ha mesela alt yapı demişken, senin bilge adam'dan aldığın sertifika sadece "java'da kod yazmak" eylemini gerçekleştirmek için. önüne c koyarlar, apışırsın. yeni bir teknoloji çıkar, bi sikim anlamazsın. alt yapıyı bilirsen yeni bir şeyi öğrenmen 1 ayını alır, alternatifin az olduğu için paranın da amına korsun. ulan sertifika eğitimini veren adamlar mühendis. sen neyin kafasını yaşıyorsun? hiç mi sertifikalı tecrübeli adam yok bu dersi verecek senelerdir yetiştirdiğin? demek ki diploma o sertifikadan iyi bir şey. ama bu mantığı kuracak kafa nerede?

ama yok amk, koca mit, stanford, harvard falan bizim milletten daha az bilir. ne gerek var amk, kapatın gitsin.
  • uzuun uzuun bir şeyler yazacaktım ama, bu bölüm hakkında bilgi almak isteyen insanlar için küçük bir kaç ölçüt vereyim, ona göre davranırsanız doğru bilgiye ulaşırsınız.

bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi verirken, düşünce belirtirken vs. herhangi bir programlama dili adı veren insanı ciddiye almayın, gerçekten. hevesli liseliler oluyorlar genelde.

imza yetkisi diyen adama, sadece imzası için asgari ücret verilen mühendislerden bahsedin. yetki hiçbir şeydir, ay sonunda hesaba yatan para pek çok şey. imza yetkisi olmayan bilgisayar mühendisleri, imza yetkisi olan inşaat mühendislerinin 2-3 katı paraya başlıyorlar.

ygs matematikte 20 net yapamayan alaylılara da fazla bulaşmayın. bu adamlar mühendisin yaptığı her şeyi yapabildiklerini söyleyeceklerdir. çok küçük istisnası hariç, herhangi bir mühendislik gerektiren alanda çalışmamışlardır. işveren salak değil çünkü, gerçek işleri bunlara değil, mühendislere veriyor. bunlar da ben yapıyorum zannediyor.

ve en önemlisi... bakın bu çok çok önemli.

ingilizce bilmeyen birisinden, bilgisayar mühendisliği hakkında hiçbir fikir almayın.

yapılan yorumları buna göre değerlendirin, inanın pişman olmazsınız.
  • 3 ay kursa git yaparsın. evet yaparsın.

ama yapabileceğin işi hindistanlı birine saatini 5$'a yaptırırım. (iyi para)

peki sana ve o hindistanlıya ne yaptıramam?

piyasada olmayan yeni bir teknoloji geliştirmesini, iş planı oluşturup iş geliştirme süreçlerinin planlı bir şekilde ilerlemesini, problemlerde daha hızlı, pratik ve daha sonra değiştirilmesi kolay bir çözüm, maintain kısmını halletmeni ve takım ruhuna uygun süreç izlemeni bekleyemem de yaptıramam da.

üniversite bitince al eline işi gibisinden bir meslek değildir bilgisayar mühendisliği. kendini geliştirmen, süreçleri iyi takip edip bu işe emek vermeni isteyen bir meslektir. matematik altyapısı, pratik düşünme, araştırma ve düşünme becerisi ister. ne üniversitedeki 4 yılda ne de kurstaki 3 ayda bilgisayar mühendisi olursun. çalışma hayatındaki 5-6 yılda bilgisayar mühendisliğine adım atmış olursun.

herkes kod yazmak olarak düşünür. halbuki kod yazmak bu işin ufak kısmı. çoğu mühendis, kod yazmak için çok kısa vakitler harcamaktadır. planlama, araştırma ve geliştirme süreçleri daha çok vakit almaktadır. zaten dikkat ederseniz, program yazan developerların çoğu daha genç yaşlardadır. kendini geliştirmiş ve pozisyon olarak yükselenler tecrübeleriyle diğer kısımlardaki işlere yoğunlaşırlar. çünkü kod yazma kısmı işe yeni başlayanın (tecrübesizlerin) bile yapabileceği bir şeydir.

edit: imla
    +
    aşağıda birisi ingilizcenin öneminden bahsetmiş. kesinlikle katılıyorum kendisine. bu işin olmazsa olmazlarından birisi de ingilizcedir.