• hali hazırda okuduğum dil edebiyat bölümünü bitirmek üzereyim, takribi 21 yaşında mezun olacağım, bu saatten sonra okumaya başlamanın geç mi olacağını merak ettiğim mühendislik disiplini.

aslında hedefim hep bilişim alanında bir şeyler yapmaktı ancak hayatımda gerçekleşen köklü değişimler sebebi ile sayısal alanda sınav puanlarım ancak vasat üniversitelerde bu bölümü okumaya yetiyordu, ben de derece yaptığım dil sıralamamı kullanarak sevdiğim ve zevk aldığım bir bölümü okudum alanındaki en iyi üniversitede. fakat gerek hayallerim gerek imkanları sebebi ile bilgisayar biliminde kendimi gerçekleştirmek istiyorum, bunun için de en iyi yolun iyi bir üniversitede eğitimini almak olduğu sonucuna vardım kıt aklımla... şuanki netlerim ile odtü, itü tutturamasam da ankara, hacettepe gibi üniversitelere yerleşebilirim gibi görünüyor.

12 13 yaşımda visual basicte hello world yazdırıp basit browserlar yaparak başladığım ardından oyunlar için hile ve api yaparak devam ettiğim öğrenme sürecime hali hazırda harvard cs101, mit open lectures ve udemy dersleri ile devam ediyorum, cidden hoşuma gittiğini ve zevk alarak bir şeyler ürettiğimi hissediyorum.

ailem destekleyeceğini söylüyor , nitekim hali hazırda kendi paramı kazanabiliyorum ama bölümü okurken bunu başarabilir miyim bilmiyorum, çok iyi ingilizcenin yanında iki tane daha yabancı dili orta şeker kullanabiliyorum bu sebeple acaba standartlarımı düşürüp türkçe eğitim veren bir yerde okusam çok şey kaybeder miyim bilmiyorum, sektördeki bazı kişiler de tamamen alaylı yazılımcı veya "coder" olmaya yönelmemi, yazılım mühendisliği yahut bilgisayar programcılığı yazmamı telkin ediyorlar, fakat bu yolu seçip mutlu olabilir miyim emin değilim

velhasıl kafam çok karışık, muhtemelen bir iki seneye buraya kallavi bir edit yazacağım, bakalım neler olacak

edit:ankara-hacettepe bir kıyaslama içermeyip sıralama içinde hedeflediğim aralığı ifade etmektedir...
  • kazanması zor, bitirmesi ise çok zor olan bölümdür.

en azından en kaliteli 10 devlet üniversitesinin bilgisayar mühendisliği bölümü böyledir.

özelleri falan bilmem onlar ayrı bir alem.
  • şuan da iki yıllık, bilgisayar programcılığı'nda birinci sınıf öğrencisiyim. 24 yaşındayım. biraz daha büyüyünce mühendisliğe geçmeyi planlıyorum. .
  • bir yazarımız uzun uzadıya öğrenciye bilgisayarın nasıl çalıştığının öğretilmesinin işkence olduğundan falan bahsetmiş.

anlıyorum vizyonsuz bir eğitim almışsın. dolayısıyla mimari dersinin gerek donanımcıya gerekse yazılımcıya katkılarını farkedememişsin. ama bari bundan sonra araştır öğren bari. hani diyorsun ya sektör üssel ilerliyor. ama 1980 müfredatı veriliyor diye. daha 1980i alamamışsın sen moruk bırak üsseli.
  • mezunlarının ne kadar iyi yerlere geldiği basit birer linkedin araması ile görülebilen bölüm.

linkedin'de bir üniversitenin sayfasını açıyorsunuz, soldan alumni/mezun sayfasına giriyorsunuz, gelen grafikten bölüm adına tıklarsanız sadece o bölümden mezun olanların istatistiklerini getiriyor. bknz. boğaziçi bilgisayar

türkiye'deki üniversitelerde bilgisayar mühendisliği/bilgisayar bilimleri ayrımı olmadığı için her ikisi de seçerseniz daha sağlıklı veri elde edilebilirsiniz.
    özeti şu şekilde:

mezun sayıları
    -----------------------
    odtü 5086
    itü 3874
    boğaziçi 3632
    bilkent 3494
    sabancı 1482
    koç 1257

mezunların yüzde kaçı yurtdışında yaşıyor
    ---------------------------------------------------------
    boğaziçi %41
    koç %40
    bilkent %39
    odtü %38
    sabancı %35
    itü %30

mezunların kaç tanesi google'da çalışıyor
    --------------------------------------------------------
    bilkent 66
    odtü 66
    boğaziçi 61
    koç 17
    sabancı 17
    itü 14

mezunların kaç tanesi/yüzde kaçı big five (google, microsoft, amazon, apple, facebook)'da
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    odtü 231 / 4.5419%
    bilkent 218 / 6.2393%
    boğaziçi 189 / 5.2037%
    itü 69 / 1.7811%
    koç 63 / 5.0119%
    sabancı 58 / 3.9136%

mezunlar en çok hangi şirketlerde
    ---------------------------------------------
    bilkent - google, microsoft, aselsan, havelsan, amazon
    boğaziçi - google, microsoft, siemens, amazon, turkcell
    itü - siemens, turkcell, garanti, yapı kredi, aselsan
    koç - microsoft, google, yapı kredi, turkcell, facebook
    odtü - aselsan, havelsan, microsoft, google, taı
    sabancı - google, microsoft, akbank/yapı kredi, siemens/amazon/garanti/turkcell
  • cep telefonu oyunları konusunda bilgili olup , hayrına bilgi verecek suserlar yeşillendirirse sevinirim.
  • okumayı hedeflediğim bölümdür, bu bölümü okumuş&okuyan ekşici abilerimden tavsiyeler beklemekteyim.
  • düzgün bir üniversitede eğimini alıyorsanız gayette fark yaratır. ayrıca bazı şuursuzlar türkiyede hepsi aynı yazmış demekki ya baba koltuğuna oturan cahil bir esnaf ya da mühendislik disiplininden haberi yok.
    mühendis dediğin kişi 10parmak elleri kırılasıcaya kadar kod yazan kişi değil , o kodları iyi araştırıp optimize vr verimli bir şekilde tasarlayan kişidir.
    ayrıca türkiye örneği verip duranlara da birkaç lafım var : işini iyi yapan bilgisayr mühendisi ya okurken ya okuduktan birkaç yıl sonra zaten yurtdışına gidiyor.
    böyle başarılı olupts türkiyede kalanı da belli başlı firmalar zaten gözü kapalı alıyor.
    evet türkiyede it sektörü çok kanser ama hala birkaç tanesi var mühendisi sömürmek yerine win win durumunda konforunu da sağlayan.
  • bölüm öğrencileri ya da bu konuya ilgi duyan insanlar için derslerin listesini veren bir site;

https://www.classcentral.com/…r-2018/?news_banner=1
  • ileri matematik ve fizik gibi gereksiz zor derslerin, mühendislik bölümlerinde neden alındığını anlayamıyorum, problem çözme yeteneği kazandırıyormuş sikmişim yeteneğini başka yetenek kazandıracak ders mi kalmadı
hesabın var mı? giriş yap