şükela:  tümü | bugün
  • gayet gerçekçi bir önerme. herkes mühendis olmuş memlekette maşallah da adamların yaptıkları işlere bakınca avrupa'da teknisyenlerin yaptığı işi, onlardan düşük ücretle yapıyorlar. yazılımcısı, elektronikçisi teknisyen pozisyonu açılsa da iş bulsak diye bekliyorlar. hele bunların bir programcı (coder) tayfası var ki, mezuniyetten birkaç sene sonra herşeyden ümidi kesip internet kafe falan açıyorlar.

öğretmenlikten sonra bilgisayar mühendisliğini de elbirliğiyle öldürdüler. sırada ne var merak ediyorum.
  • bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi bildiriyor:

nah öldü.
  • tam tersi , son gelişmeler sonrası yeniden doğan meslek grubu .

http://www.sondakika.com/…in-yerini-alacak-3597313/
  • bilgisayar mühendisliği mezunu ve iş bulurken sıkıntı yaşamamış biri olarak biraz hak verdiğim söz. zira türkiye'de bilgisayar mühendisliği'nin, mühendisliğinden anlayan ve bunu bekleyen yok. firmalar için alaylı yazılımcılar ve gidip 2 sene boyu kurs almış yazılımcılar her zaman daha ucuz iş gücü oldukları için daha fazla tercih sebebi oluyorlar, hele ki ms'in gold partnerlerine çalıştırdıkları sertifikalı personel başına para ödemesinden sonra. yoksa bizim bir olayımız yok yani, yok efendim "bu değişken heap'te mi tutulur stack'te mi?", yok efendim "10ms de çalışan kodu nasıl 1ms'e indiririm", "acaba gc'yi force etsem memory kullanımı azalır mı?" diye düşünür dururuz da iş bulamayız anacım.
  • bunun yerine "içinden yazılım mühendisliği çıktıktan sonra popülerliği kalmadı" demek lazım.
  • kısmen doğru olan söylemdir,

eğer türkiye'de bilgisayar mühendisliği yapmak istiyorsanız düzgün bir firma, düzgün maaş ve çalışma şartlarını birlikte bulmak zor, diliniz ve beceriniz yeterli ise yurtdışında öldüğünü söylemek zor.
  • toplumdaki "kaybedenler"'i ayıramayan bireylerin, o kaybedenlere bakarak verdikleri geçersiz hükmün, bilgisayar mühendisliği versiyonu.

o, bilgisayar mühendisliği okuyup sonra da en iyisi internetcafe açan arkadaşlar, tıp okusaydı da fazla birşey olmayacaktı merak etmeyin. sıkıntı, okuduğu bölümde değil de okuyanda olmasın sakın?

bir iş kolunda, eğitimini aldığın işkolunda başarılı olmak için bireysel yetenekler çok önemlidir. bir de kişisel kısmet. bazı insan vardır, cesurdur, kabiliyetlidir, kısmeti de vardır, nereye cv verse kabul edilir. kimi insan okumuştur etmiştir ama karşısındakine ışık vermez, bir cacık olmaz, kabul edilmez. ayrıca sizin iş bulabilme durumunuz, karşınızda size mülakata alan kişinin psikolojisiyle, beklentileriyle, olayları değerlendirme kabiliyetiyle doğrudan ilintilidir. dolayısıyla bir mesleğin ölüp ölmediğine bakmak için o mesleğin başarısızlarına değil, başarılılarına bakmak lazımdır.

bugün bilgisayar mühendisi olup iyi bir pozisyonda iyi maaşlarla çalışan insanlar varsa, o meslek yaşıyor demektir. sektörde bu işle ilgili ilanlar hala varsa, meslek ölmemiştir. ilanlara başvuranların çoğunlukta olması, yarışı bırakmak anlamına gelmez.

o mesleğin ölmüş olması, yaptıkları işin bitmesiyle olur. mesela bir yazılım çıkmış olsa da tek tıklamayla bilgisayar mühendisi'nin yaptığı herşeyi yapıyor olsa, o zaman dersin ki, meslek öldü. öyle bir durum yoksa, telaşa gerek yok.

bazen de sektör, genişleyemediği için artan işgücüne cevap veremez. bak o zaman da işin ucuzlamasından bahsedilir ama öldü diyemeyiz. bilgisayar mühendisliği'nin bu anlamdaki durumunu bilemiyorum ama yine de pek ümitsiz değilim.

yani gençler, bu işe girişecekler. kendinizi çok ama çok iyi yetiştirip sadece işin mühendislik kısmını değil, ticari imkanlarını da analiz ederseniz, yeni kapılar bulursunuz gibi geliyor bana. ama sırf bilgisayar başında oturmak cazip geliyor diye de langırt diye atlamayın. bilim başka ticaret başka şeydir, unutmayın.
  • ekmeğini sektörden yiyen biri olarak diyebilirim ki, kesinlikle ölmez.

sadece ben bilgisayar mühendisiyim, diplomam var deyip iş aramaya çıkanlar öldü diyebilir. zira iş görüşmelerinde önce diploma sorulmaz, neler yaparsın, yaptığın projeler nelerdir, firmamıza neler katabilirsin gibi sorular gelir. nitelikli iş gücü her zaman iş yapar, hangi sektörde olursa olsun.