şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her ne kadar ikisi de farklı alanlarda olsalar da işin içinden çıkamıyorum. elmayı mı yoksa armutu mu daha çok seviyorum gibi bir şey bu.

bazen düşünüyorum. 5-10 yıl sonra nerede olmak istersin diye soruyorum kendime. saatlerce kod yazan, yazılım geliştiren bir mühendis mi yoksa kendini gerçekten iyi yetiştirmiş ve insanlara yardım etmeyi seven klinik psikolog mu olmak isterim diye hayallere dalıyorum. ama olmuyor.

ne istediğini bilmeyen insan olmak gerçekten zor.
  • biri para kazanmak, meslek edinmek için diğeri ilim öğrenmek için okunur.
    biri üniversite adı altındaki meslek edindirme okullarında diğeri gerçek bir üniversitede okunabilir.
  • psikoloji alır bu maçı.
  • kendi türünün yazıldığı programlama dilleri ile kendi türünün yazdığı programlama dilleri arasında karar kılamayan biyolojik bir robotun ikilemi.
  • iki alanin da bir kesisim alani bulunur, ikisiyle de oldukca basarili ve azimli ilerleyebilirseniz tum insanligin yararina bir seyler ortaya koyabilirsiniz. yazilimda bu daha nesnel olacaktir.
  • her ikisi de çok ayrı dallar olsada her iki meslektede insanlara hizmet ediliyor. lakin bilgisayar mühendisliğini, saatlerce kod yazmak diye tanımlamak olmamış. zaten mesai saatinin çoğunda iş mantığının nasıl kuracağını düşünerek geçer. kod yazılan kısım 8 saatlik mesainin ortalama 1-2 saati ve bazen günde tek satır kod yazılmadan bir çok işin görüldüğü oluyor. psikolojide harika bir meslek. empati kurmak, karşındakini anlamak, çıkarım yapmak ve karşındakine yardımcı olmak kulağa terapi gibi geliyor. tabi ben olaya baya pozitif yönünden bakıyorum mesleği icra eden arkadaşlarıda dinlemek lazım
  • lisans olarak yazılım mühendisliği okumuş, yüksek lisansı ise isveç'te serious games üzerine yapan ve psikolojik testler tasarlayıp oyunlaştıran biri olarak söyleyebilirim ki; ikisi arasında köprü kurmak istersen ikisini de yaparsın. yeter ki aklına yatsın. *