şükela:  tümü | bugün
  • bugün gebze teknik üniversitesi yüksek lisans mülakatına girdim. bu konuyla ilgili internette yeterince kaynak bulamadığım için çok ters köşe oldum.

aslında mülakata giren hocalara göre de değişir ancak, bana sorulan sorular şunlardı:

-void pointer nedir?
    -binary search algoritması nasıl çalışır? burada detay soruluyor.
    -interface nedir ne işe yarar? neden kullanılır?
    -daha önceden tez çalışması yapacağın konu ile ilgili bir çalışma yaptın mı?
    -design patterns duydun mu? kullanıyor musun? kullanıyorsan hangilerini kullanıyorsun? factory, abstract factory ne işe yarar?

genel olarak bunlar soruldu. dediğim gibi hocaya göre değişir. sorular kolay değil, mülakata girmeden önce daha fazla çalışmak ve bilgisayar mühendisliğinin temellerini bilmek gerektiğini fark ettim.
  • keşke her mülakatta alan ile ilgili sorular sorulsa da bilgiye göre alınsa dediğim mülakatlardan birisidir.
    data structures dersini tekrar etmeden girilmemesi gerektiğini düşünüyorum. aşağıdaki başlıklara da bakmakta fayda vardır diye düşünüyorum.
    (bkz: linked list)
    (bkz: stack)
    (bkz: queue)
    (bkz: binary tree)
    (bkz: binary search tree)
    (bkz: hashing)
  • eğer harbiden void pointer nedir yada binary search nedir diye soruyorlarsa ayıptır günahtır. bunları bilmeyen hiç kimse ikinci sınıfı bitirememelidir kaldı ki yüksek lisans için sorulsun
  • tabi ki de aslına bakarsanız bunlar bilinmesi gereken şeyler, fakat zamanla unutulabiliyor? bir de şudur demek cevap için yeterli değil, sorular detaylandırılıyor. nedir diye değil, ne yapar diye soruluyor. mesela binary search 2 li arama algoritmasıdır. elinizde olan bir listeyi -örneğin 100 elemanlı- ikiye böler ve o böldüğü liste içinde arama yapar. bunu da recursive olarak yapar falan da desem, istenen cevap bu değil aslında. kısacası algoritmayı kafanızdan yazabiliyor olmanızı bekliyorlar. bu da dediğim gibi zamanla unutulabiliyor.