şükela:  tümü | bugün
 • genelde derslerine çalış[a]mayan tembel coderlar tarafından okunması kolay bitirilmesi kolay bölüm. bu bölüme konudan habersiz giren kişilerin %70 programcılıktan nefret ederek yarı yoldan döner. bitiremeyenler ise okul içerisinde yaşama gibi yetileri kazanırlar.
  (bkz: bilgisayar mühendisligi)
  (bkz: programlama mantığı)
 • 2 yıl okuduktan sonra, üstüne genellikle açık öğretimden işletme, iktisat patlatılan bölüm.
 • bağlı olduğu üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümlerinden en yüksek seviyede destek görmesi gereken program. eğer müfredata bağlı kalarak çalışılırsa ve öğretim görevlilerinin verdikleriyle yetinilirse, binary tree bilmeden diplomanızı alabilirsiniz. önlisans seviyesindeki bu program, olduğundan en az üç kat zorlaştırılmalıdır, tabi eğer önlisans mezunlarına hakettikleri değer verilecekse. zira (bkz: dört yıllık mı)
 • üniversitede gitmeyi planladığım bölüm. (meslek l. çıkışlı olduğum için ve tabiiki dgs düşünüyorum)

  ancak bölüm hakkında pek bilgi sahibi değilim, sevgili sözlük suserleri bana yardımcı olur mu diye düşünmekteyim. bir mesaj uzağınızdayım.. *
 • açılın genelleme yapacam.

  bu bölüme gidenlerin yüzde seksenbeşinin programlamayla hiçbir ilgisi alakası yoktur ve mezun olduktan sonra da olmayacaktır. "ben bu bölüme niye geldim?" sorusunu hergün sorarlar. bunlar zamanında "bilgisayar bölümü en iyi bölümdür." diyen aile büyüklerinin gazına gelip ya da aile zoruyla lisede bilgisayar bölümü okuyan gençlerdir. durum böyle olunca bilgisayar programcılığı diplomasıyla sap gibi ortada kalırlar.

  bu bölüme girecek gençlere tavsiyem kararınızı liseye başlarken verin. bu konularla cidden ilgilenmiyorsanız, kod yazmak size zevkli, eğlenceli bir aktivite olarak gelmiyorsa lisede tercihinizi bu bölümden yana kullanmayın. aksi takdirde sınavsız geçiş yaparak bu veya buna yakın bir bölüme gireceksiniz ki hayatınızın yanlışı olduğunu kabul edeceksiniz ya da lisede çok çalışıp zor da olsa bir lisans bölümüne yerleşeceksiniz.

  neden bunları söylüyorum derseniz lisedeki sınıf arkadaşlarımdan (yanlış hatırlamıyorsan 30 kişiydik) ben hariç, üniversitedeki bölüm arkadaşlarımdan da ben ve bir arkadaş hariç mezun olanlar yazılım sektörüyle ilgisi alakası olmayan yerlerde çalışıyorlar ya da yurtdışında üniversiteye gittiler. he ben de şuan çalışmıyorum ayrı mesele oraya girmeyelim. yani "aman bölüme gireyim de zaten okulda öğrenirim." demeyin. hiçbir sik öğrenemezsiniz. zaten bu işle uğraşan insan kendi kendini eğitir genelde.

  durum budur. programcı olmak istiyorsanız gidin. hiç okumamaktan iyidir. ama öğrenciyken bir şeyler yapın. mezuniyet projelerini ciddiye alın. mezun olduktan sonra "tecrübe? referans? kendi siten falan da mı yok? " diyen işverenlerle karşı karşıya kalacaksınız ki haklılılar. çünkü proje geliştirmeden öğrenemezsiniz. referans gösterebileceğiniz bir çalışmanız yoksa işe girmeniz gerçekten zor olacak. sonra benim gibi kafanızı duvara vurursunuz.
 • lisede okuduğum bölüm. liseyle birlikte bitti. devam etseydim kanser olabilitem yüksekti.
 • "... anladım ki:
  bilgisayar, inanılmaz derecede akıllıca şeyler yapma yeteneğine sahip aptal bir makinedir,
  bilgisayar programcıları ise akıl almaz derecede aptal şeyler yapma becerisine sahip akıllı insanlardır.
  bu ikisi birbiri için biçilmiş kaftandır..."

  bill bryson - notes from a big country
 • alti yildan fazla suredir ugrastigim meslek dali. kitap ve makaleler okumadan, specificationlar incelenmeden yapilmaya kalkilirsa on dakikalik isi on saatte yapmaniza ve buna bagli olarak asiri strese neden olur. devamli okuyup arastiranlar ise bu tarz stresler yasamazlar. islerini zamaninda halledip ailelerine ayiracak zamani da pekala bulabilirler.
 • kafama gore takim elbise, kafama gore sort sandalet gidebildigim bir isim var. ofise giris cikis saatlerimi ben belirliyorum. rahat birakiliyorum ki isimi rahat yapabileyim. buroda gitar falan caliyoruz, rahatiz. gelirim güzel, ekonomik olarak bolluk icindeyim. saygin hatta zaman zaman heyecanli isler yapiyoruz, mesleki tatmin var.

  sadece calistigim yerde degil, genel olarak almanya'da programcilik ortami epey rahat. bir gun bu meslegin turkiye'de de bu verimlilik ve mutluluga sahip olmasini dilerim.