şükela:  tümü | bugün
 • buyuk cogunlugu (bkz: bilgisayar muhendisligi)nden mezun olmus, sabah 9 aksam 6 memur zihniyetiyle bilgisayarin basina oturup kalkan, evlerinde genellikle bilgisayari olmayan ve hatta gormek istemeyen, bilgisayar egitimi almis, zorla guzellik yapan insan tipi. bi de muhendis olmayanlari oluyo ki bunlarin onlar apayri ve opulesi (bkz: coder), velakin piyasada adam yerine koyulmayani.
 • nerde o eski programcılar dedirten, fatware pazarlama yöntemleri yüzünden gittikçe vasıfsızlaşmaya başlamış insanlar.yoksa bunların müsebbibi software engineerlar mı?bilemem ben bunların hepsine programcı derim.
 • bilgisayar ile hiç bir alakası olmayan bazı insanların, bilgisayarda çalışan her programı kullanabilme yetisine sahip olan kişiler var olduğuna inanıp o kişiler hakkında kullandıkları sıfat*.
 • genellikle kendi yazdığı programı test edemeyen bireydir, bu kişiler programın hata vermesine neden olacak davranış biçimini sergileyemedikleri için programın dört dörtlük çalışıtığını düşünerek hareket ederler bu nedenle her programıcının bir tester ekibine ihtiyacı vardır. ayrıca toplum içinde mesleği sorulduğunda yakınları şahsın mesleğini tanımlarken genellikle bilgisayarcı sıfatını kullanır bu nedenle hemen her defasında bu bilgilendirmeyi düzeltme gereği duyulur.

  (bkz: kendimden biliyorum)
 • türkiye'de yeri geldiğinde süperman muamelesi gören yeri geldiğinde adam yerine konmayan bireylerdir, şöyleki aslen desktop uygulaması geliştiren bir programcısınızdır ancak her programcı aynı zamanda iyi bir web tasarımcısı da olabilir düşüncesiyle, bugün milyonlarca insanın kullandığı en popüler kariyer sitelerinden birinin aynını yapmanızı isterler içiniz sıkılır yapmak istemezsiniz ama ekmek parası (bu sektörde kazandığınız para hakikaten ancak ekmek parası kadardır) deyip başlarsınız işe, tam işe başlamışken bir müşterinizin server'ı çöker gidip bakmanızı isterler sizden, süphanallah diyip o işe de koşarsınız bir gününüzü server,ı adam etmek için gerçirirsiniz ofise dönersiniz tam işinize başlayacakken bir firmaya teklif hazırlanması gerekir o işi de size paslarlar, bu böyle günlerce devam edip gider bir iki hafta sonra başladığınız proje ne alemde diye sorarlar eğer gözle görülür bir ilerleme kaydetmemişseniz aranız limoni olur, yaptığınız diğer işlerin bir önemi kalmaz, bu arada seksenli yıllardan bu yana geliştirilen en gözde muhasebe programlarından birini de bir ay içerisinde yazıp bitirmenizi beklerler ne de olsa işletme okumuşsunuzdur ve muhasebeden de anlıyorsunuzdur.

  daha önce de bir çok kez bahsettiğim gibi aklınız varken değiştirin mesleğinizi türkiye'de para kazandıracak daha onlarca meslek var bir programcı başka bir işi de çok iyi yapabilir illaki program yazmak istiyorum ben diyorsanız hobi olarak yapın o işi meslek edinmeyin.
 • şimdi nerede o eski programcılar edebiyatı yapmak gibi olacak ama, yeni nesli pek bir tuhafmış bunların.

  ne bileyim eskiden bilgisayarla ilgilenen adamlar bilimle, sinemayla falan da ilgilenirlerdi. hadi klingoncayı geçtim, onu ben de bilmiyorum ama bu kadar da olmaz ki:

  bizim şirkette "hani var ya uzaylı filmde* robotik bi adam* ona benzemişsin." diyen bir tanesine denk geldim.

  o an çarpılacak, elleri ters dönecek zannettim, gözlerimi kapattım. sonra baktım bişey olmamış aynen duruyor.
 • önlisans bilgisayar programcılığı bölümü mezunu kişilere verilen sıfat. bilgisayar mühendisleri de program yazar elbette ama aldıkları ünvan gelende yazılım mühendisi olmaktadır. hatta; yazılım uzmanı, yazılım geliştirme uzmanı, yazılım geliştirici gibi ünvanlarda her iki bölüm mezunu için de kullanılır.
 • çalışırken ruh halleri porno yıldızları ile aynıdır.
 • bir bilgisayar programcısı için hayat zehir tadında geçer.

  bilmemne meslek yüksekokulundan mezun olursun. bir yazılım firmasında işe başlarsın. yazdığın yazılımı müşterilere tanıtır ve satarsın. buraya kadar herşey güzeldir. ancak satışı yaptıktan sonra müşterinin ek istekleri başlar. yok bunu böyle yapamazmıyız, bunu bu şekilde yapsak daha kolay olmaz mı vs. sorulardan kastediyorum. ve de bir paket programın satışını yapmışsanız ne kadar değişiklik yapmamız mümkün değil derseniz o kadar inatla ısrar ederler. o yüzden müşteriye bi ara yaparız deyip yalan söylemektir bilgisayar programcısı olmak. tabiki müşterinin istekleri dışında kullanırken yaptığı hatalar vardır. mesela wi-fi ile senkronize olan cihazlar arasındaki bağlantı modem yüzünden bile kopsa sorun sizin programınızdadır. sorunun sebebini bulup bilgi verdiğinizde hiçbişey olmamış gibi davranmaya devam etmezler mi o zaman çıldırma konumuna gelirsiniz. yeri gelir sabahlara kadar müşterinin bilgisayarında yaptıkları hataları düzeltmekle uğraşabilirsiniz. hem işleri aceledir hem sadece tek müşterinizmiş gibi davranırlar.

  tabiki bilgisayar programcısı olmak sadece işyeri ile kalmaz hiçbir zaman. elbet ki arkadaşlarınız da vardır. (asosyal insanlar da olsalar elbet birkaç arkadaşı oluyor insanın) bunca işinizin arasında size gelip bana hede hödö yapan program/web sitesi lazım derler. kibarca reddetmeyi deneyebilirsiniz ama alacağınız cevap karşısında ne kadar direnebilirsiniz size kalmış. hemen cevaplar hazırdır çünkü.

  "vaaayy kırk yılın başı bişey istedik sen de salla bakalım bizi üçkağıtçı" lafını yapıştırdıklarında gel hadi ne istiyorsun (allahın cezası (burası içten geçer tabi)) diye masaya oturulur.

  nereden mi biliyorum ? mevzunun canlı şahidiyim çünkü..
 • şöyle bir fanteziye sahip insan: kucağında laptop'u çırılçıplak kod yazarken sevişmeyi düşlediği kız yaklaşır ve - aaaaa! ne guzel kod. hemen sevişelim. der, ve olaylar gelişir

  edit: kendimden biliyorum