şükela:  tümü | bugün
 • buyuk cogunlugu (bkz: bilgisayar muhendisligi)nden mezun olmus, sabah 9 aksam 6 memur zihniyetiyle bilgisayarin basina oturup kalkan, evlerinde genellikle bilgisayari olmayan ve hatta gormek istemeyen, bilgisayar egitimi almis, zorla guzellik yapan insan tipi. bi de muhendis olmayanlari oluyo ki bunlarin onlar apayri ve opulesi (bkz: coder), velakin piyasada adam yerine koyulmayani.
 • nerde o eski programcılar dedirten, fatware pazarlama yöntemleri yüzünden gittikçe vasıfsızlaşmaya başlamış insanlar.yoksa bunların müsebbibi software engineerlar mı?bilemem ben bunların hepsine programcı derim.
 • bilgisayar programı satan kişi.
 • bilgisayar ile hiç bir alakası olmayan bazı insanların, bilgisayarda çalışan her programı kullanabilme yetisine sahip olan kişiler var olduğuna inanıp o kişiler hakkında kullandıkları sıfat*.
 • genellikle kendi yazdığı programı test edemeyen bireydir, bu kişiler programın hata vermesine neden olacak davranış biçimini sergileyemedikleri için programın dört dörtlük çalışıtığını düşünerek hareket ederler bu nedenle her programıcının bir tester ekibine ihtiyacı vardır. ayrıca toplum içinde mesleği sorulduğunda yakınları şahsın mesleğini tanımlarken genellikle bilgisayarcı sıfatını kullanır bu nedenle hemen her defasında bu bilgilendirmeyi düzeltme gereği duyulur.

  (bkz: kendimden biliyorum)
 • türkiye'de yeri geldiğinde süperman muamelesi gören yeri geldiğinde adam yerine konmayan bireylerdir, şöyleki aslen desktop uygulaması geliştiren bir programcısınızdır ancak her programcı aynı zamanda iyi bir web tasarımcısı da olabilir düşüncesiyle, bugün milyonlarca insanın kullandığı en popüler kariyer sitelerinden birinin aynını yapmanızı isterler içiniz sıkılır yapmak istemezsiniz ama ekmek parası (bu sektörde kazandığınız para hakikaten ancak ekmek parası kadardır) deyip başlarsınız işe, tam işe başlamışken bir müşterinizin server'ı çöker gidip bakmanızı isterler sizden, süphanallah diyip o işe de koşarsınız bir gününüzü server,ı adam etmek için gerçirirsiniz ofise dönersiniz tam işinize başlayacakken bir firmaya teklif hazırlanması gerekir o işi de size paslarlar, bu böyle günlerce devam edip gider bir iki hafta sonra başladığınız proje ne alemde diye sorarlar eğer gözle görülür bir ilerleme kaydetmemişseniz aranız limoni olur, yaptığınız diğer işlerin bir önemi kalmaz, bu arada seksenli yıllardan bu yana geliştirilen en gözde muhasebe programlarından birini de bir ay içerisinde yazıp bitirmenizi beklerler ne de olsa işletme okumuşsunuzdur ve muhasebeden de anlıyorsunuzdur.

  daha önce de bir çok kez bahsettiğim gibi aklınız varken değiştirin mesleğinizi türkiye'de para kazandıracak daha onlarca meslek var bir programcı başka bir işi de çok iyi yapabilir illaki program yazmak istiyorum ben diyorsanız hobi olarak yapın o işi meslek edinmeyin.
 • şimdi nerede o eski programcılar edebiyatı yapmak gibi olacak ama, yeni nesli pek bir tuhafmış bunların.

  ne bileyim eskiden bilgisayarla ilgilenen adamlar bilimle, sinemayla falan da ilgilenirlerdi. hadi klingoncayı geçtim, onu ben de bilmiyorum ama bu kadar da olmaz ki:

  bizim şirkette "hani var ya uzaylı filmde* robotik bi adam* ona benzemişsin." diyen bir tanesine denk geldim.

  o an çarpılacak, elleri ters dönecek zannettim, gözlerimi kapattım. sonra baktım bişey olmamış aynen duruyor.
 • nedense mühendislikten mezun olmayan veya olamayan insanların dahil edilmeye çalışıldığı gruptur. bu duyguyu özellikle mühendis çıkabilmiş insanlardan son derece yoğun bir şekilde alıyorum. "hayır kardeşim sen programcıda değilsin aslında bilgisayarcı gibi birşeysin yani teknisyensin" tarzı yerme ve itin götüne sokulmaya çalışılan güruhtur.

  -meslek nedir?
  +yazılım geliştiriciyim ben..
  -nası ya!? hangi okuldan mezunsun?
  +hede hödö meslek yüksekokulu, önlisans işte..
  -amann ne didin? tevbe et haşaa... yok sen geliştirici filan olamazsın.
  + nası be?
  - ya sana mesela programcı ünvanı veremeyiz, teknisyen desek o bile çok, sana biz kodçu diyelim böyle amele gibi en güzeli o.. kodçu!.. hı hı. vallahi oturdu bak.
  + sen çay bile koyma emi...
 • önlisans bilgisayar programcılığı bölümü mezunu kişilere verilen sıfat. bilgisayar mühendisleri de program yazar elbette ama aldıkları ünvan gelende yazılım mühendisi olmaktadır. hatta; yazılım uzmanı, yazılım geliştirme uzmanı, yazılım geliştirici gibi ünvanlarda her iki bölüm mezunu için de kullanılır.
 • çalışırken ruh halleri porno yıldızları ile aynıdır.