şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • yıllarca düşündüm. beko marka bir bilgisayarımız vardı. o döneme göre güzel oyunları başlangıçta güzelce açıyordu. sonra bir tamirciye gitti geldi zuma dışında oyun açmıyor desem yeriydi. sebebi şu an dank etti beynimde...

edit:

gerçi çamaşır makinesi gibiymiş bilgisayarım. ama yine de bozulmadan önce cod 2 ve fifa 06 gibi oyunları açıyordu.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…1tdyvw&usqp=cau
  • neredeyse yarısı bilgisiz diğer yarısı da hırsız. çok az bir yüzde mevzuya hakim, nasıl güveneceksin?
  • bir cep telefonu tamircisine güvenememek değildir.
  • çoğu hırsız olduğu için bende güvenmiyorum. tamire verirsiniz içerisinden kendilerine lazım olan parça/parçaları alırlar. sonra sizi 2 ay bekletir bilgisayarınıza hiç bir işlem yapmadan geri teslim ederler.

yetkili servisler dışında kesinlikle uzak durulması gerekir.
  • edit: hiç ummazken çalakalem yazdıklarımla debeye girmişim, teşekkür ederim. mesajlar yoluyla edindiğim iki ricayı paylaşmak istiyorum.

ilki sma hastalığının tedavisinin pahalı, zor olduğunu hepimiz biliyor; bilmesek de tek tıkla buna erişebiliyoruz. daha evvel sözlükte başlığı açılan (bkz: sma hastası gökalp'in kahramanı ol kampanyası)'nı buradan duyurmak istiyorum.

ikincisi ise (bkz: 7 yıldır tacize uğramam*) isimli başlığa sahip korkunç bir eziyetin belgesi. doktor hacer'in peşini bir türlü bırakmayan potansiyel katilin yaptıklarının kanıtlarla yer aldığı ve ayrıntılı anlatıldığı bilgiselini ekliyorum şimdi: bilgisel #cebrailcankalaycıtutuklansın

teşekkür ederim.

---

ne yazık ki önemli bir kısmı hırsızdır. beş sene evvel yarışmadan kazandığım o dönem için yeni bir model sayılan lenovo marka bir bilgisayarım vardı. ikinci ay koltuktan düştü ve aniden kapandı, o sıralar daha önce alışveriş yaptığım ve o sıralar güvendiğim bilgisayar tamircisine verdim. soketinde sıkıntı olduğunu ve 70 liraya yapacağını söyledi. ancak soketin gelmesi için zamana gerek varmış. neredeyse her ay gittim, hiçbir ay soket gelmedi. sonrasında soket geldi, almak istedim ama bu sefer ekran kartında sıkıntı olduğu ve kart beklediklerini söylediler. aylarca gelmeyen soket'in fiyatı yurtdışından geldiği için gümrüktür, şudur budur derken 150 lira olmuşmuş. ekran kartıyla bana ne kadara patlar dediğimde ise 850 civarı bir hesap çıkardılar önüme. 70 lirayla kurtarabileceğim bilgisayarımı defalarca kez açıp kapattıkları için rezalet bir halde olduğunu da söylemem gerek. sanki üstünden çekiçle geçmişler gibi her yerinde çizikler ve ezikler var.

ben en sonunda cinnet geçirip taktıkları her şeyi (soket hariç) sökmelerini isteyip bilgisayarımı ellerinden aldım. sonrasında çok yere götürdüm, kimse direkt ''içinden parça alınmış, parça değiştirilmiş.'' demese de bilgisayarın ''hurda'' olduğunu kibarca söylediler.

kısacası iki ay kullanabildiğim ve hırsız, sahtekar, kepaze bilgisayar tamircisi yüzünden bilgisayarımın kaç senedir salonda ölü bir şekilde yattığı yetmezmiş gibi bir de üstüne masraf edip yeniden bilgisayar almak zorunda kaldım. kötü komşu insanı ev sahibi yapar dedikleri gibi ben de kırılan güvenim ve zarar gören malım nedeniyle bilgisayar tamiri ve bilgisayar sistemiyle ilgilenmeye başladım. tek olumlu yanı bu oldu.
  • kendi bilgisayarımı tamir etmeyi öğrenmeme sebep olmuş bir örnek var.
    yanlış arıza tespit ve katlanmış masraf. kapı komşumuz diyebileceğim bir bilgisayarcı anakartımın bozulduğunu söyleyip 250 lira masraf çıkarttı. ama arızalı parça sadece psu idi, adım gibi eminim 20 liraya kurtulurdum. bizimkiler bana inanıp güvenmek yerine o herife güvendi. haberim yokken kasayı verip tamir ettirmişler. eski parçalar nerede diye soruyorum yok! kapı gibi anakartım vardı artık yok. işlemci fanı değişmiş ve sıkıntılı, temas eksiği var ve bilgisayar sürekli donup kalıyor. psu da değişmiş buna şaşırmamıştım. son model fx5500 ekran kartımı kontrol ettiğimi de söylemeliyim onu da bozuk diye 64mb bir şey takmıştır diye bekledim.
    velhasıl anakart o/b ses çıkışı da sıkıntı yapmaya başlamıştı, anakartı 3 ay kullanmadım bile. parçaladım ve 50 liraya anakart aldım başka bir yerden. 15 yıl geçmiş o anakart hala çalışıyor. ara sıra açıp age of empires gibi çerez oyunlar oynarım.
  • ben de içine bolca su dökülen laptopu alelacele google aramalarında en başta çıkan, puanı ve yorumları iyi olan bilgisayar servisine götürdüm 5 ay önce. öncelikle sorunun sadece ekranda olduğunu düşündüler, ekran değişimi yaptılar. ancak ilerleyen zamanlarda yapılan testlerden geçemediği için entegreleri tek tek inceleyerek değişim yaptıklarını söylediler. sonra araya pandemi girdi. 2-3 ay daha o parça senin, bu parça benim derken tamirci en sonunda laptopu iade etmek istedi. sıvı teması problemini gideremediğini, gelip laptopu teslim almamı istedi. tabii ben de o kadar masraf yapılmış ve düzgün çalışmayan laptopu almak yerine anakart değişmez mi diye sordum çünkü bir keresinde- çok bunalmışken- anakart değişmeden çözülmez bu problem demişti. onlar da fiyat ve piyasa araştırması sonucu anakart buldular ve benim onayımla o sürece girdik. yaklaşık 1.5 aydır geldi, gelecek derken şimdi geldi ama eski sürüm göndermişler. firma ile görüşüyoruz deniyor. sanırım 1-2 ay daha sürecek. bu da beni çok endişelendiriyor. bir yandan güvenmek istiyorum ancak diğer yandan başlıktaki gibi şeylerden çekiniyorum. çalışır halde olmadığı sürece her durumda laptop benim için yok hükmünde diye kendimi avutuyorum.:)
  • geforce fx 5200 ekran kartimi hacilayan tamirciye selamlar.
  • kime güvenebiliriz ki
342 entry daha