şükela:  tümü | bugün
 • gidip direkt bir markanın kasasını almak değil de, araştırıp parça parça bilgisayar toplamak isteyenlere verilecek hayat kurtaran tavsiyelerdir.

  örneğin; piyasayı iyice bi araştırın, alacağınız parçaların teknik özelliklerine kafanız bastığı kadar hakim olun, son olarak bunun satışını yapan bi tanıdık bulma yarışına girin. fiyatlar uçuyor zira.
 • gidin forumlarda toplayin.
 • kendinizi 2000li yillarin basinda zannedip bilgisayar toplamaya çalismayin.
 • bütçeyi, kullanım amacını samimiyetle bir kenara yazmadan işe başlamayın.
 • (bkz: teknofiyat)
 • donanımları almadan önce http://www.cpubenchmark.net/'e bir göz atıp almayı düşündüğünüz modeller arasında kıyas yapın. performans/fiyat en yüksek oran olanları alın. tek etken yine de bu olmasın, forumlardaki yorumları okuyun. p/f olarak en iyisi olup da çok ısınan bir kart olabilir mesela.
 • kendinizi "laptop diye bişi var, harika" diyerek üç kuruş etmez donanınma beş kuruş verip sonra "bu çok ısınıyor", "bunu şarjı tutmuyor", "ssd taksam hızlanır mı", "bilgisayar ile gelen uygulamaların hangilerini silmenin sakıncası yok", "8 gb ram var yine de çok yavaş" gibi sorunlarla uğraşmak yerine, i7 işlemcili güçlü bir laptopa vereceğiniz para ile yine i7 işlemcili ama muhtemelen bir ssd + 2 tb + 2 tb hdd + en az 32 gb ram + (lazım oluyorsa) blu ray sürücü + 23 veya daha büyük ips lcd ekran (hatta çift ekran) en güzelinden iyi bir klaveye (yaklaşık 10 yıldır aynı tür/model klavye kullanıyorum ve aldığım her klavye en az 1-1.5 yıl dayanıyor. ödediğim rakam ise 30-35 tl) ve işinizi görecek bir mouse ile bahsedilen laptoptan çok daha güçlü ve verimli bir cihaz almış ve üstüne yanında kullanılmak üzere bir kaç aksesuar için (mesela bir lazer yazıcı veya lazım ise scanner olmadı iyi bir çift masaüstü hoparlör) para bile artırırsınız. ben şimdi http://goo.gl/aoqkr bu cihaza bu kadar para vermektense (hepsi burada diye pahalı diyenler için size %25 indirim de yapıyorum ve diyorum ki olsun 3500 tl.) be bu paraya;
  sıradan veya orta seviye bir i7 işlemci
  en az 32 gb ram
  iki adet dell u2312hm monitör (ve orta karar bir ekran kartı)
  yine 256 gb ssd + en az 2 tb green caviar
  güzel bir kasa
  en az 800 watt zalman psu
  alır üstüne de para artırır mis gibi kalan eksikleri tamamlarım.

  siz de omuzunuzda siyah dandik laptop çantası ile sürünmeye devam edersiniz.

  o yüzden paranız varsa alın elinize oem listelerini. işlemci seçerek başlayın. sonra anakart. buna uyan ekran kartı ve ram.. kalanı gelir zaten..

  (neden ultrabook ile karşılaştırdım. peki i7, 15 veya 17" civarında ekranı olan bir laptop kaç para? en az 2300 seviyesinde. peki bu fiyatta ssd var mı? yok. kaç ram var? olsa olsa 8. 32 ram'li bir laptop (görmedim ama monsterda falan olabilir) kaç para? en az 3000 tl (o da en az) 32 ram için bu para ödenir mi? ödenmez. peki sadece ram için ödenir mi? ödenmez. o zaman aynı paraya demek ki iyi bir masaüstü yapmak daha avantajlı.

  masaüstü ile diz üstünün kullanım alanları farklı diyenlere. evet buna katılıyorum. ama "yıl olmuş 2013" masaüstü yerine laptop önermek de en az benim önerim kadar saçma. ben bahsettiğim gibi bir masaüstü cihaz kullanırken, portatif işlerimi sıradan bir netbook ile çok rahatlıkla halledebiliyorum. (12", 2 gb ram, atom beşyüz bilmemkaç işlemcili) toplama bilgisayar modifiye araç kullanmak gibidir. o şekilde bir cihaz kullanmak istediğiniz için toplarsınız. yoksa mediamarktdan başlayarak çok çeşitli toplama olmayan (tabir öyle gerçi) masaüstü bilgisayar da bulabilirsiniz. işte bu pcleri alacağınıza laptop alın derseniz, sesim çıkmaz.
 • sadece bir tane vardır bu tavsiyelerden:

  2013 yılına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, bir zahmet gidin bir adet notebook edinin.

  manyak mısınız lan, bu devirde masaüstü bilgisayar mı kaldı da toplayacaksınız?

  zöge: manyaklarmış vallahi...
 • geforce 4 mx 440 bitmiş.. bilginize.
 • silkelemeden once sofra bezini iyi gerdirin.