şükela:  tümü | bugün
 • gidip direkt bir markanın kasasını almak değil de, araştırıp parça parça bilgisayar toplamak isteyenlere verilecek hayat kurtaran tavsiyelerdir.

  örneğin; piyasayı iyice bi araştırın, alacağınız parçaların teknik özelliklerine kafanız bastığı kadar hakim olun, son olarak bunun satışını yapan bi tanıdık bulma yarışına girin. fiyatlar uçuyor zira.
 • kendinizi 2000li yillarin basinda zannedip bilgisayar toplamaya çalismayin.
 • bütçeyi, kullanım amacını samimiyetle bir kenara yazmadan işe başlamayın.
 • (bkz: teknofiyat)
 • sadece bir tane vardır bu tavsiyelerden:

  2013 yılına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, bir zahmet gidin bir adet notebook edinin.

  manyak mısınız lan, bu devirde masaüstü bilgisayar mı kaldı da toplayacaksınız?

  zöge: manyaklarmış vallahi...
 • geforce 4 mx 440 bitmiş.. bilginize.
 • silkelemeden once sofra bezini iyi gerdirin.
 • ekşisözlük yaş ortalaması gereği çoğumuzun bu yollardan geçtiğini düşünüyor ve artık gereğinin kalmadığını söylemek istediğim tavsiyelerdir bunlar. ancak bu işlere yeni girişiyorsanız;

  oyun için alacaksanız almayın! gidin bir adet oyun konsolu alın ve oyun oynamak neymiş görün. yok her yeni gelen oyunda ekran kartının yetersizliği, kopya oyun oynayacağız diye çektiğiniz o çileler... yetmedi mi? bugün 600 liraya en kral konsol ve yan ekipmanları alınabiliyor, yanında sorunsuz en az 5 yıl oyun oynama garantisi verilmiş oluyor.

  internet, mail vs. için alıyorsanız cidden bir notebook veya netbook yeterli. o da en kralı yine 600 lira.

  etti mi 1.200 tl? hangi 1.200 tl'lik pc size 5 yıl sorunsuz ve her yeni çıkan oyunu oynatma garantisi verir? win7 yüklü bir netbook ile de en az 10 yıl internete girebilir, işlerinizi görebilirsiniz.

  iş için alıyorsanız zaten yapılacak birşey yok. size bir adet macpro veya dengi bir pc lazım. işin boyutu 2.000 tl'yi geçtikten sonra ne alsanız oluyor merak etmeyin.

  kısacası 90'lar ruhudur pc toplama. 2000'lerdeyiz artık çok daha pratik çözümlerimiz var.

  not: böyle yazıyorum ama içimde çok pis 1.500 lira nakit para biriktirip yazıcıoğlu'nda elde listeyle gezesim, evime çok kral bir pc toplayasım var. e ne de olsa bende 80'lerde doğdum. olur o kadar.

  meraklısına not: mac mini diye bişi var ki. ona hiç gir(e)miyorum :/
 • düşünün, düşünün, düşünün (bu arada para biriktirin) ve gidip bir mac alın.
 • iyi bir sistem toplayacaksanız; hava dolaşımı ve soğutması iyi olan geniş bir kasa seçin. kasada en az 12 cm'lik fanlar ve bunların toz filtreleri bulunmalı. ayrıca 64 bit sistem kuracaksanız; işlemci ve işletim sistemi sürümü de 64 bit'i destekleyen nitelikte olmalıdır. windows 7'nin 64 bit sürümünü kuracaksanız en az 8 gb'lık ram'iniz olsun, yok 32 bit sürümü kuracaksanız 4 gb yeterlidir. alacağınız monitöre dvi girişinden bağlantı yapmayı düşünüyorsanız, ana kart, işlemci ve ram'lerinizi de buna göre seçin.