şükela:  tümü | bugün
  • "xxx bilgisayardan anlar" türünde bi cümleyle karşılaşiorsanız telefonlarınızı daha dikkatli açmalısınız. açılan telefonda "ya abi ben bişi sorcam şimdi bu bilgisayarda..." ile başlayan cümleler sizin 15 dk telefonda kitlenmenize yol açacaktır. 15 dakika boyunca basit birşeyi tarif etmeye çalışcaksınız anca karşı taraf anlamicaktır. anlicak bi insan olsa sizi aramazdı. kendi kurcalar bulmaya çalışırdı.
  • beraberinde getirdigi en güzel durumlardan biri de gta3 gibi iyi sistemler gerektiren oyunları s3 trio3d,maxtor millenium gibi kartlarda çalıştırtma istekleridir.bir de olmayınca bilgisayardan anlamıyor damgası vurulabilir.(hangisi daha iyi acaba)
  • zaman zaman katil olmak, hırsız olmak gibi etiketlerden bile kötü olabilir. nitekim, bilgisayardan anlamak etiketini, hemen ordan burdan duydukları hacker olmak, lamer olmak gibi etiketlerle birebir eşleştirmek bazı kimseler için oldukça doğal bir durum haline gelmiştir. bu kişiler size arada bir icq sohbetlerinde sinir bozucu mesajlar olarak yansıyacaktır. örneğin, "abi benim mail açılmıyo sen mi hekledin", "hacı birisi icq numaramı çalmış sen bilirsin". bu kişiler genelde eski okul arkadaşları arasından çıkar ve genel olarak bilgisayardan anlamak etiketine sahip herkesin birbirini tanıdığını, bu kişilerin toplasan bir elin parmakları kadar oldugunu zannederler. bu durumda siz bu şahıslara her ne kadar "abi ne alakası var" diyerek yanıt vermeye çalışsanız da, kişi size muhtemel bir "abi yeme beni şimdi, benden değerli mi?" cevabıyla uçarak geri döneceklerdir.
    icq'nun mucitleri invisible list denen şeyi entegre ettiklerinde akıllarında bu durumun pek olduğunu sanmıyorum, ama bizi bu durumdan kurtaracak en güzel araçtır kendileri.
  • bir de anlayanların yalancıları vardır: bilgisayardan anlamayan bilgisayarci yalanlari
  • bir bakima evrensel dil bilmektir.

gidilen ecnebi ulkelerde barinma ihtiyaci host family diye tabir edilen yerlerde saglaniyorsa, bir de bu evde bilgisayar varsa ve de kullanmak icin izin istemeye cekiniyorsaniz, bilgisayarin herhangi bir kisminin bozulmasi icin dua edersiniz. (ya da duaya umit baglamadan direkt bozarsiniz) olusan problemi evin babasi cozemediginde pcyi servise goturmek yerine, hafif mahcup bir ses tonuyla size sorar; "bilgisayardan anlar misin?" iste bu kilit sorudur.

iki uc saat ugrasmaniza sahit olan evin babasi, sizin bu kadar istekli bir sekilde problemi cozmenizin karsiligini odemek ister ve cumle arasinda kisik bir ses tonu ile "istedigin zaman bilgisayari kullanabilirsin" der. iste bu da ipleri ele aldiginiz andir.

bilgisayardan anlamak iyidir, dunyanin her yerinde size faide saglar.
  • sizin bir gnu/linux kullanıcısı olmanıza aldırmadan durmadan msn ya da outlook sorunları ile bilimum virus, trojan vs ile başınızın etini yiyen insanlara karşı her daim "no i will not fix your computer" t-shirt'ü ile gezmenize sebep olacak durum.

http://www.thinkgeek.com/…shirts/frustrations/388b/
  • [windows kendi icerisinde devingen bağ oluşturdu!]
    - lan deme be. olm daha geçen gün ne güzel kurmuştun o pc ile networkü? ne oldu ki?
    [uygun açıcı bulunamadığından video akımı calıştırılamıyor]
    - vermedi demek ha! e abi sen de bi süre daha idare etseydin paylaşım klasörü ile. çok hızlı girmişin olaya
    [bilgisayarınızda hiç bir klavye bulunamadı, devam etmek icin f2'ye basınız]
    - olm yapma konuş benle. böyle içine kapanarak bi şeyi halledemezsin. ip'si neydi? bakalım bişiler yaparız belki
    [beklenmeyen hata]
    - almadın mı lan ip'sini. yuh be. ne öküzmüşün.
    [the instruction at '0x01638eac' referenced memory at '0x000acea0'. the memory could not be 'written'. click on 'ok' to terminate the program]
    - dur lan dur küfretme. buluruz bi çaresini.
    [buffer overrun detected]
    - dur olm sakin ol lan. anaa yakacan milyarlık işlemciyi. çekecem şimdi fişini ne dert kalacak ne tasa...

(bkz: windows hata mesajları)
  • eleman arayan işverenler için corel draw bilmekle eş tutulan durum.

--- spoiler ---

ben=b
    işveren=i

b: bilgisayar bilen eleman arıyor muşsunuz?
    i: evet
    b: böyle böyleyim şunu şöyle bilirim*
    i: corel draw biliyor musun canım?
    b: ...
    i: orda mısın canım

o saatten sonra o i'nin anlamı ibnedir benim gözümde...

--- spoiler ---
  • emekli bireylerin gelip, evladım, şu bizim maaşların durumuna bak hele bi' kesinti neyin var mı? demesine neden olur.