şükela:  tümü | bugün
 • bir mikroçip implantıyla bütün beyinlerin birbirine bağlandığını düşünelim. aynen internet ağı gibi server servera bilgisayar bilgisayara bağlansın. beyin de böyle bir başka beyne ve bütün diğer beyinlere bağlansın.

  peki ne olacak?herkes mükemmel bilgiye mi erişecek? beyinler ısınıp patlayacak mı? sinir ağları mı yanacak? yoksa süper bilgilerle donanmış süper insanlara mı dönüşeceğiz?

  beyin ağı bir tür gaia gibi tek bir organizma olmamızı sağlayabilir mi?
 • beyinleri birbirine bağlamak çok masraflı ve yeterli teknoloji yok.

  şimdi efendim, malum herkeste akıllı telefon var. olmayana da devlet verdi diye düşünelim. beyin dalgalarını bluetooth ile akıllı telefona atıyoruz. telefon da internet üzerinde oluşturulacak yeni bir katmana bu bilgileri yükleyecek. buradan isteyen istediğini çekecek.

  peki telekomünikasyon şirketleri batacak mı? akıllı telefonların şarjı yetecek mi? gerizekalı olduğunuzu tüm insanlık fark edecek mi?

  bu soruları düşünmek bile heyecan verici ve cevaplarını bulmakta biz ekşi sözlük yazarları için bir hobi.

  internetin gücü burada işte. bir anda birisi çılgın bir fikir üretiyor ve maddi imkanı olmayan pek çok zeki insan klavyesi başından dünyayı değiştirecek mükemmel fikirler ile geliyor. e tabi ki gerisi nasa ve devlet kurumlarının görevi.

  teşekkürler ekşi sözlük, teşekkürler internet.
 • (bkz: borg)