şükela:  tümü | bugün
  • gençlik, toyluk zamanıdır. özenti ve "ana! bi oyun varmış, zekaylan ilgiliymiş, zekası çok olan kazanıyomuş adı satrançmış" şeklinde başlayan bir dürtü ile yeni alınan pentium 13 20000 makineye bir adet satranç programı indirilir.

aiye karşı bir iki oyun oynanır. önceleri "tabi yenilicez abi, daha yeni öğreniyoz" yorumu yapılır. sonraları "hay allah yahu neden yenemiyom ben bu aleti" ile endişeye kapılınır. bir iki gün sonra "öğrenmeye başlıyom ben bu oyunu" denir fakat madara durumundan kurtulunamaz.

bir hafta, bir ay süren bu çekişme her seferinde ainin lehine sonuçlanınca "hay mına sokıyım" yorumu ile birlikte "sen misin ulan beni yenen" sitemi ile birlikte daha önce indirilen chess programına benzer fakat başka bir soft firmasının yaptıgı satranç programı indirilir.

büyük bir hışımla önce indirilen santranç programı ile bir oyuna başlanır. önemli nokta ainin başlamasını -ilk hamle- sağlamaktır. akabinde yeni download edilmiş satranç programı itina ile açılır. ve eksi programdaki ainin ilk hamlesi yeni programda aiye karşı bir hamle olarak manuel oynanır. yeni program bu manuel hamleye karşı mükemmele yakın bir hamle yapar ve tesbit edilen bu hamle hemen eksi programda bekleyen aiye karşı kullanılır.

bu şekilde eski program göt edilmeye çalışılınır. başarıldığında sanki ortada kendi beyin hücreleri vasıtası ile kazanılmış bir zafer varmışcasına sevinilir*.

burada önemli olan akıl aldığınız satranç programının algoritmasının diğerinden daha iyi programlanmış olmasıdır. aksi takdirde gene göt olmanız içten bile değildir.
  • satrancta yenilse bile aslında insanoğlunun makineden farkli ve genel bir anlamda daha zeki oldugunu kanıtlayan kandırmaca.*
  • horoz dövüşüne benzer bir haz alınır. farkı yenilen programın tekrar kullanılabilecek durumda olmasıdır. fakat yenilen horozda bu pek mümkün gözükmüyor malesef.

(bkz: vah$et)
  • bu kandırmacanın ilerki aşamalarında, bir satranç programının diğerini baz alarak yaptıgı oynayış stili zamanla bireyde alışkanlık haline gelir. "hmm bu taşı şuraya koyarak başlarsa direk ben de bunu buraya koyarım" şartlanması doğurur. ki bu satranç'ı öğrenmek değil ezberlemek oluyor. olmadık bi hamlede yine sıçmanız mümkün.
  • kasparov's gambit chess ile chessmaster 5000'i 27 kere oynattım ve her seferinde chessmaster kazandı, bilginize.
  • junky ve arsenelupin bir kez bu işi yapmışlardır.
    xboard chessmaster'a 3-2 döşemiştir.
  • battle chess hepsini döver.
  • satranç programlarının turnuvaları da vardır.. son olarak rybka vs zappa karşılaşmasını zappa kazanmıştır..
    ayrıca türk'ün gücü burda da vardır : http://www.tsf.org.tr/…task=view&id=1163&itemid=143
    bu programların tahmini raitingleri de şöyledir : http://www.husvankempen.de/…tversion/rangliste.html
  • bilgisayar kullanimina izin verilen satranc turu. karsilikli iki bilgisayarin, acilis kitabi ile baslayip, satranc motoru ile oyunu gelistirip, oyun sonu tablebase'leri ile bitirdigi surece verilen isim. uluslararasi profesyonel turnuvalari yapilmakla birlikte, amatorler icin playchess.com'da bir motor odasi acilmistir.