şükela:  tümü | bugün
 • bilgisiyle para kazanıyordur.
 • insanlar tarafından ukala olarak benimsenmek bu yaftayı yemek sinir bozucu geliyor olabilir
 • zor şartlar ile bu bilgiyi edinmiştir ve hazırcılardan hoşlanmıyordur.
 • mesleki ya da herhangi bir konuda bilginin paylaşılmaması, kişideki özgüven eksikliğinin, mülkiyetçiliğin, üstünlük duygusunun, obskürantizmin ve daha birçok karakteristik sakatlığın göstergesidir. bunlar, toplumsal aydınlanmanın en büyük düşmanları arasındadır.
  editos: imla
 • daha fazlasını elde edecek göt yoktur ondan eldekini kaptırmaya korkar lakin tarih hep bunun faille sonuçlandığı örneklerle doludur
 • bilgi aranan her başlıkta espri yazmasa ölecek olan düşük zekalı kardeşlerimiz anlayamazlar ama ekşi sözlük bir anlamda bu insan modelini değersizleştirmiştir.

  aklınıza gelebilecek en salak saçma soru ve sorunun işe yarar cevabını bir şekilde burada bulmak mümkündür. (çoğunlukla da biz 30 yaş üzeri dede&nineleriniz sayesinde lol)

  parantez açarsak, notlarını paylaşmayan örenci bu sınıfa girmez. arkadaş çalışmış, derslerine girmiş notunu almış...

  ama iş yöneticilere geldiğinde zurna zırt der. yani kendinden sonrakinin bilgiye ulaşmasını "maazallah bana rakip olur" mantığıyla engelleyenler bu gruba dahildir. mümkünse, çalışmadıkları yerden sorularla sıkıştırılıp morartılmalıdır. sene neredeyse 2019'dur, sen kimin bilgisini kimden saklıyorsun lan aq aşağılık kompleksli x bey/bayanıdır.
 • bilgisiyle para kazanıyor olabilir veya elde etmek için çok uğraştı ise paylaşacağı insanın kendisine nazaran çok daha kolay elde edecek olma fikri onu çıldırtıyordur
 • bu benim. hem mesleki anlamda, hem de genel hayat babında yaptığım bir tercih.

  mesleki anlamda, genelde rekabet sebebiyle yapmıyorum, daha çok hareketimi kuruma karşı yapıyorum. hakettiğim parayı almıyorsam, bilgi olarak karşılığını da verdikleri kadar alıyorlar.

  hayatta ise çoğu kişinin anlamayacağını düşünüyorum.

  anlayabilecek olanların ise, talep etmesi gerekiyor. ben o bilgiyi kolay elde etmedim. seneler boyunca okuma ve kafa yorma sürecinin ürünü onlar. gerçekten öğrenmek istiyorsa, o kişiyle paylaşabiliyorum.

  ayrıca; boşuna enerjimi, anlamayacak birisine veya talep etmeyen birisine harcamıyorum. bunun yerine, orada harcayacağım zamanı kendimi mutlu edecek şeylere ayırabiliyorum.
 • 'vardir yahu bir nedeni' dedigim insandir kendisi.

  burada aslinda bahsedilen 'insan' dan cok bilgiye yogunlassak daha dogru olur cunku 'bilgi'nin ne oldugu, neye yaradigi veya yarayacagi, ne zaman icin gerekli oldugu gibi ayrintilar o bahsedilen insani dogru yorumlamamiza yarayabilir. belki de aslinda cok paylasimci biri bahsedilen sahis ama bu bilgiyi paylasmamasi gerekiyor. ya da belki de cok sinsi.