şükela:  tümü | bugün
 • ayip olmayan* ama en kisa surede sonundaki 6 harfin atilip yerine "li" ekinin getirilmesi icin caba gosterilmesi gereken olgu. bu durum, ilgili konuda sahip olunan fikrin dile getirilmemesi gerektigini salik verir ki, buyuk felaketler meydana gelmesin. bir ornegi icin (bkz: muslim church)
 • bir kişiye çok kez yücelmesi için büyük bir bilgi bile yetmez.
  bir topluma çok kez batması için küçük bir bilgisizlik yeter de artar bile.

  özdemir asaf
  yuvarlağın köşeleri
 • kimi zaman beraberinde mutluluk getirdiği iddia edilir..
  (bkz: ignorance is bliss)
 • bilgilenmemiş ve bilgilendirilmemiş olma durumu. kibirlilik ve küstahlık yol arkadaşlarıdır.

  (bkz: ignorantia non est argumentum)
 • iyidir be. kim sevmez ki 'aa öyle mi ben onu hiç bilmiyodum' demeyi. şemsiyedir bilgisizlik. yapılan yanlış sonucunda yağacak azar yağmuruna karşı. o yee.
 • “bazen kafanın dinlenmesi için bilgisizlik ne tatlı, ne yumuşak, hem de sağlık için ne yararlı bir yastıktır!”

  montaigne - “denemeler”
 • inatla devam ettirildiğinde küfür gerektiren hal..

  sana olmaz diyoruz, "hayır bunu istiyorum" diyorsun..
  yanlış diyoruz, "değil" diyorsun..
  örnek gösteriyoruz, "bu değil" diyorsun..
  aradığın şey zaten bu diyoruz, "yok başka" diyorsun.

  istediğin şeyin ne olduğunu dahi bilmiyorsun.
  açıklamaktan acizsin. işi sana öğretenleri dinlemeyip, inatlaşıyorsun.

  ve bunu "müşteri" olarak yapıyorsun.
  ben sana daha ne diyeyim, kütük..
 • bilgisiz insan cahil insandır. bildiklerini doğru zanneder ve insanlara hükmetmeye çalışır. bunu kimi zaman kendisini insanlar arasında böbürlenmeyle yada düşüncelerini delillere dayanmayan boş sözlerle ikna etmeye çalışarak belli eder. bilgisiz insan hertürlü cahilliği yaparak hem kendisine hem diğer insanlara zarar verir.insanoğlu herçağda bilgisiz ,cahil insanların elinden ve dilinden herzaman yara almıştır. bilgisizlik insanı kötülüğe oda suça teşvik eder. cahillerin çok olduğu devirlerde insanlar çok suçlar işlemiş ve çok acılar yaşanmıştır. bilginin ve bilimin az olduğu devirlerde insanlar cahillerden çok çekmişlerdir.

  insan ancak bilgi ile var olur. çevresini tanır ve olup bitenlerden haberdar olur. ancak yaratanını bilgi ile bulur. yaşamındaki ihtiyacı olan teknik bilgi,gündelik bilgi,sosyal alandaki her konuda ihtiyacı olan bilgiyi bilmek zorundadır. insan ancak bilgi sahibi olursa çevresiyle iletişim kurar ve yaşamın gayesini anlar.
 • mutluluk, ne kadar çok biliyorsam o kadar mutsuzum, cehalet gibi, ignorance is blissss
 • bir konu hakkında yeterli bilgi donanımına sahip olamamaktan kaynaklanan durum.
  aşılması gereken bir durum.
  bilgi kapısını hiç zorlamayanların içinde olduğu durum.
  halbuki ufak bir aralansa o kapı silsile halinde bütün bilgiler birbirini takip edecek.
  bir örnek olayla bilgisizlik kavramını daha yakından ele alalım. 6-7 yaşlarında bir çocukken deniz kenarında oturur elime küçük bir taş parçası alır denize atardım. suya düşer düşmez o küçük taş parçası denizin dibini boylardı. elime bir taş daha alırdım. karşıdan koskoca bir yat geçerdi. o koskoca yat batmaz suyun üzerinde hızlıca ilerlerdi. hayret ederdim, bir elimdeki taşa bakardım bir de karşıdan geçen koca yata. şu küçücük taş denizin dibini boylarken nasıl olur da o koskoca alet denizin üstünde yüzerdi. düşünür dururdum anlam veremediğim için de imkansız bir durumun gerçekleşmesini hayretle izlerdim. aylarca bunu merak ettim durdum ta ki özkütle kavramını öğrenene kadar. özkütle kavramı ile maddelerin ağırlığının değil hacmine oranla ağırlığının yani yoğunluğunun önemli olduğunu öğrendim. aydınlanmıştım.
  genel olarak insanlık benim 6-7 yaşımdaki halim gibi. o çocuk gibi. karşımıza çıkan bir olayı bilgisizliğimizden kaynaklı mantıklı bir zeminde değerlendiremediğimiz an afallıyoruz, ya o olayı mantıksızca değerlendiriyoruz ya da olayın gerçekliğine imkan veremiyoruz. evrenin sonsuzluğu kavramını açıklayamadığımız için daha doğrusu sonsuzluk kavramını açıklayamadığımız için kendimizce komplo teorileri üretiyoruz. ya aslında hiç yoksak, ya bu dünya bir halüsinasyonsa, biz gerçek miyiz, biz var mıyız gibi sorular soruyoruz. bu sorulara da cevap veremiyoruz. oysa maddenin özkütlesi o küçük çocuğa nasıl küçücük bir taşın denizde batıp koskoca yatın batmayacağını mantıklı bir zeminde açıkladıysa evrenin de ''özkütlesi'' gibi ya da adı her ne olacaksa o kavram bize her şeyi açıklayacak.