şükela:  tümü | bugün
 • ünlü jeolog prof. dr. (bkz: celal şengör)'ün (bkz: iş bankası yayınları)'ndan çıkan yeni kitabıdır. kendisini yakinen takip ettiğimden önceki kitaplarının muhteviyatı hakkında bilgi sahibiyim. bu yüzden bu kitabıda dahil kendisinin diğer kitaplarının, köşe yazılarının ve tv programlarının takip edilmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

  kitabın tanıtım yazısını üşenmedim sizler için "copy-paste" yaptım.

  bilgiyle sohbet - a. m. celal şengör

  avrupa bilimler akademisi’nin ve amerikan bilimler akademisi’nin ilk türk üyesi, rus bilimler akademisi’ne fuat köprülü’den sonra seçilen ikinci türk, türkiye bilimler akademisi’nin en genç kurucu üyesi, tübitak bilim ödülü kazanan en genç bilim adamı... iki şeref doktorası, paris’te collège de france’da profesörlük, ulusal ve uluslararası otuz bir adet şeref payesi ve ödül. tüm bu nitelikleri şahsında toplayan prof. dr. a. m. celâl şengör halen istanbul teknik üniversitesi maden fakültesi jeoloji mühendisliği bölümü ile avrasya yer bilimleri enstitüsü’nde görevini sürdürmektedir. dünyanın en saygın jeolog, bilim adamı ve üniversite hocalarından biri olmasının yanı sıra prof. şengör’ün en önemli özelliği hayata bir bütün olarak bilim çerçevesinden bakmasıdır. bu anlamda kelimenin tam anlamıyla bir “akademisyen”dir. prof. şengör’ün yirmi yılı aşkın süreyle çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan yazıları ve farklı platformlarda yaptığı konuşmalarının metinleri elinizdeki kitapta bir araya getirilmiştir. prof. şengör bilimsel birikimini elbette yine başta bilim olmak üzere eğitim, tarih, arkeoloji, coğrafya, edebiyat, toplum ve kültür gibi pek çok alanda okurlarla paylaşıyor. herkesi bilgiyle sohbet’e davet ediyor

  kitabı satın almak isteyenler için
 • az önce siparişim elime ulaştı. alırken fark etmemişim, 772 sayfaymış bu!!

  ah be celal hoca yaktın beni. olsun zararı yok, bittiğinde şu karbon ve su karışımı 6295 daha çok anlayacaktır kozmosu.

  carl sagan'ın dediği gibi; inanmak istemiyorum, bilmek istiyorum. üstada da yardımı için şimdiden teşekkürler.
 • ciddi ciddi bir tam kırmızı kurşun kalem bitirtmiş kitaptır. ilk kez bir kitap bittikten sonra ''ya ben bunu evladıma miras bırakayım'' diye düşündürtmüştür. ne büyük bir adamsın sen celal şengör.

  ayrıca, kapağında bulunan dünya üzerindeki anaksimandros, ve sürekli bir döngü içinde var olmayı temsil eden kuyruğunu yiyen yılan (ouroboros) ayrı bir çekici kılmaktadır kitabı.
 • bilim tarihi konusunda bir çok yazının derlemesi olarak jeoloji, evrim, insanlık tarihi gibi konularda ufuk açan, verdiği kaynaklarla daha bir çok kitabı da okumaya teşvik eden celal şengör eseri.
 • iyi kitap hoş kitap fakat çok fazla tekrar içeriyor. yani aynı şeyi iki defa üç defa değil defalarca okuyorsunuz. başlıklar farklı belki ama konu aynı. en az yüz defa popper'ı refere etmiştir muhtemelen. 400 sayfa kadar sabırla okudum fakat artık şöyle bir göz gezdirip geçmeye başladığım başlıklar oldu.

  bir de makaleler gerçekten çok eski ve geçerliliğini yitirmiş konular. mesela tübitak nasıl daha iyi olur diye bir yazı var 1992 de yazılmış. o dönemki tübitak nerede şimdiki nerede.

  açıkçası kitabı heyecanla almıştım ve beklediğim bu değildi. biraz hayal kırıklığı oldu.
 • celal şengör'ün farklı zamanlarda yazdığı yazıların derlemesi olan kitap. böyle olunca haliyle farklı kısımlarda tekrarlarla karşılaşılabiliyor ve hatta kitabın akıcılığına ket vurabiliyor. ancak bunun bir kurgu kitap olmaması göz önüne alınırsa adından da anlaşılabileceği üzere, kitap farklı disiplinlerde bir çok bilgiyle haşır neşir olunmasını sağlayıp ileri okumalar için güzel bir kaynak oluşturuyor.
 • celal şengör’ün derleme biçiminde hazırlanmış bir kitabıdır. dolayısıyla burada tipik bir telif kitabın kompozisyon anlayışını beklemek yanlış olur. değişik tarihlerde, farklı yerlerde yayımlanmış yazıların bir araya getirilmesi söz konusu olduğu için, kısmen dağınıklık göstermesi ya da epeyce fazla sayıda tekrar içermesi doğal karşılanmalıdır. nihayet öğretici tarzda bir kitaptır ve bildiğim kadarıyla bir şeyi öğrenmenin en temel yöntemlerinin başında tekrar etmekten kaçınmamak gelmektedir.
 • bilime merakı olanların, özellikle bilim felsefesiyle ilgilenenlerin okuması gereken güzel bir kitaptır efendim.
 • bilginin doğası geriği değişkenlik içerdiğine ve bu nedenle bazı yazıların günümüzde eskimiş olabileceğine dair eleştiriyi zaten kendisi de belirtmiş. bazılarını bu mantıkla gözden geçirip olabildiğince güncelleştirmeye de çalışmış. ancak bu yazıların kısıtlı bir alana sahip olduğu dergilerde vs. basıldığını unutmamak gerekli. dolayısıyla her yazı istenilen derinlikte olmayabilir. ancak bazı yazıların sonunda 4-5 sayfalık kaynak referans listesi mevcut ki ilgilinizi çeken bir konuyu öğrenmek için mantıklı bir başlangıç noktası oluşturabilir.
  yazım tekniği de programlardaki konuşmalarına benziyor. dolayısıyla sakin sakin okurken -başka türlü bir düşünceye sahipseniz- sinirlerinizi zıplatabilecek cümleler ile karşılaşmanız mümkün.
  ancak ülkedeki bilimle ilgili getirdiği eleştirilerin güncel olmadığını iddia etmek pek mümkün değil. özellikle bazı hususlarda yazıldığı dönemdekinden daha da geriye gitmiş olduğumuzu düşünürsek...
 • öncelikle ben aydınım diyen herkesin okuması, tekrar tekrar okuması gereken kitap. ancak beni rahatsız eden tarafı kitabın kalınlığı oldu. cebe atıp istediğimde okuyamamak koydu biraz. keşke 4 veya 5 cilt olsaymış dedim. fakat sonra düşündüm ki, eğer birkaç cilt olsaymış çoğu kimselerin, ilk cilti okuduktan sonra diğerlerini satın almayabilecekleri düşünülerek tek bir blok halinde, 32 tekmili birden yayımlanmış.

hesabın var mı? giriş yap