şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de pek rastlanılmayan ama çağdaş dünyanın en önemli gerekliliği olan yüce değer.
 • bilim ve ahlak çatışmasını akıcı bir dille anlatan kitap. yazarı albert bayet. türkçe söyleyen vedat günyol. orijinal ismiyle la morale de la science.
 • bilim ahlakının on emri:

  1) ben senin tek tanrınım (burada bilimsel metot konuşuyor, fakat bu kısım özellikle bazı bilim dalları için tartışmalı)
  2) put yapmayacaksın (mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalışacaksın. her veriyi sorgulayacaksın. yeni bilgiler ışığında bütün tezlerinin çürüyebileceği ihtimaline hazırlıklı olacaksın)
  3) tanrının adını boşuna ağzına almayacaksın (dinler tarihi, antropoloji, sosyoloji filan çalışmıyorsan, hiç almasan da olur)
  4) anne ve babana saygı göstereceksin (üzerinde araştırma yaptığın canlıların haklarına saygı göstereceksin, eğer insanlarla çalışıyorsan, araştırmanla ilgili onları bilgilendirecek, izinlerini alacak, paylaşmak istemedikleri bilgileri ve istemiyorlarsa kimlik bilgilerini açıklamayacaksın)
  5) öldürmeyeceksin (üzerinde deney yaptığın insanlara, hayvanlara ve çevreye minimum zarar vermeye çalışacaksın)
  6) zina yapmayacaksın (fikri mülkiyet haklarına tecavüz etmeyeceksin)
  7) çalmayacaksın (intihal yapmayacaksın)
  8) yalancı şahitlik yapmayacaksın (bilerek ve isteyerek ulaştığın bilgileri çarpıtmayacaksın. araştırma sonuçlarını açık ve net şekilde paylaşacaksın)
  9) komşunun malına göz dikmeyeceksin, kıskanmayacaksın (eğer bir çıkar çatışması varsa, bunu gizlemeyeceksin. konuyla ilgili karşıt görüşleri saklamayacaksın)
  10) şabat gününde tatil yapacaksın (her şeyi yaptın bitirdin, bu da benden hediye olsun. böylece bu tatil süresince, kafanı boşaltacak, bilgilerini tazeleyecek ve tekrar araştırma yapmaya başladığında gereken özen ve dikkati gösterebileceksin)
 • albert bayetin eseri. dünyada hiçbir sistem yoktur ki doğup köleliği ortadan kaldırsın der.
 • albert bayet bu kitabıyla savaşlarda kullanılan makinelerin, silahların, özellikle 1945’te 2.dünya savaşı’nda atılan atom bombasının, insanları köleleştiren makinelerin, insanlara kin, yalan aşılayan sinema, radyo ve baskı makinelerinin sorumlusunun “bilim” olduğunu ve bu yüzden bilimin ahlaka aykırı olduğunu savunanlar ile bu kötülüklerin yanında insanları iyileştiren tıbbi buluşların, üretimi kolaylaştıran makinelerin ve aletlerin, fikirleri yaymaya yarayan teknolojik buluşların da müsebbibinin bilim oluğunu savunanları irdelemiştir. bilimin kötü işlerde kullanılmasında bilim bir suç ortağı mıdır konusunu tartışmıştır. bayet, bilimsel ahlakın ilkelerini aklın üstünlüğü ilkesi, birlik ilkesi, özgürlük ilkesi, hoşgörü ve gerekircilik ilkesi olarak sıralamıştır ve bilim ahlakı bilimle birlikte üstün çıkacağı görüşünü ortaya koymuştur.
 • "katolik, protestan, musevi, müslüman bilginler vardır: ama, katolik geometrisi, protestan, musevi, müslüman geometrisi diye bir şey yoktur. fransız, ingiliz. alman, rus fizikçiler vardır: ama, fizikte, fransız gerçekleri. alman gerçekleri, rus gerçekleri diye bir şey yoktur. böyle bir şey düşünmek bile saçmadır. hindistan'ı ya da batı'yı daha derinden etkileyen din ya da felsefe kanıtları olabileceğini insan düşünebiliyor da, apollo'nun çömezi için başka, isa'nınki için başka, buda'nınki için tamamen birbirinden farklı olabilen matematiksel ispatlama düşünemiyor." albert bayet*
 • "birinci dünya savaşının ertesinde bir gün, einstein almanya'dan görelilik ilkelerini anlatmak için fransa'ya gelmişti. kinler, haklı kızgınlıklar birçoklarının yüreğinden henüz silinmemişti. einstein, college de france'ın bir salonunda konuşmaya başladığında, herkes onun düşman bir ulustan geldiğini unutuverdi; çünkü, onu dinleyenlerin hepsi için -ki bir çoğu savaş meydanlarından daha yeni dönmüştü- yanılgıdan, bilgisizlikten ve kinden başka düşman yoktu ve olamazdı. dışarının bağrışmaları salonun eşiğinde sönüveriyordu: içeride einstein'in kapıp kavradığı insanlar, daha geniş. daha tutarlı bir evren düşüncesinde birleşerek anlaşma yolundaydılar." albert bayet*
 • türkiye’de bilimin geleceği adına mutlaka ilerlemesi gereken vasat ahlak. bilime başlarken besmele ile başlanmalı ve dini değerlere uygun bi şekilde bilim yapılmalıdır. yerli ve milli bilim dinle çatışan değil dinle çalışan bilimdir.
 • fransız sosyolog albert bayet tarafından yazılan kitaptır.
  kitaptan başlıklar:
  *bilim ahlaka aykırı mıdır?
  *bilim ahlak dışı mıdır?
  *bilim ahlakı.
  *aklın üstünlüğü.
  *birlik ilkesi.
  *özgürlük ilkesi
  *gerekircilik ve hoşgörü.
  *başarı koşulu.
  *bilim ve coşku.
  *en son karşı düşünce
  *insanlığın destanı.
  ayrıca bilimin tehlikeli olup olmadığı, dünya savaşlarında bilimin etkisi, bilimin sebep olup olmadığı vb. konuları incelemektedir.

hesabın var mı? giriş yap