şükela:  tümü | bugün
 • avrupa güney gözlemevinin yaptığı duyuru sonucu, 10 nisan'da çığır açan, tüm dünya ile eş zamanlı olacak bir bulgu paylaşacaklar.

  zannediyorum ki bu bulgu bir karadelik ile ilgili olacak.

  bu tür gelişmeler beni çok heyecanlandırıyor. filmlerde izlediğimiz, kitaplarda okuduğumuz bilim kurguya, bir adım daha yaklaşacağımız hissi beni mutlu etmeye yetiyor. umarım tüm dünya adına güzel bir gelişme olur. zira, ülkece uzay serüvenimiz mustafa topaloğlu ile sınırlı olduğu için böyle haberlere oldukça açız.

  edit: ilgili haber

  kızgın edit: okumadan yorum yapan yazar arkadaşlarımı anlamıyorum. bilim insanı lafına takılmış bir arkadaşımız var. diyor ki ; " ne insanı, arkeolog mu ? tıp mı ? " gibi branş belirtilmemesine takılmış. link koyuyoruz okumuyorsun, habere " gözlemevi " diye yazıyoruz onu da kale almıyorsun. evet kardeşim, sanayi ustalarından bahsediyoruz. bir gözlemevinde, diğer ülkedeki sanayicilerin taktik ve tekniklerine bakarak yeni bir teknoloji geliştirip harmanlamışlar. ayrıca burada siyasi goygoy yapanları da anlamıyorum. sonra vay efendim ülkede hede niye gelişmedi, hödö niye ilerlemedi diye yakınıp durun. insanlar dünyanın farklı noktalarından uzayı gözlemleyip , atomik saatler ile ölçüm yapıp, dünyayı bir adım daha ileri taşımaya çalışırken her fırsatta goygoy yapan, bilimden, bilgiden uzak olan bizler bir adım daha öteye gitmekten aciziz.
 • meraklandırmıştır insanı.
 • duyurunun duyurusunu yapiyorsun madem bir link paylas diye dusunduren duyurudur
 • samanyolunun merkezindeki karadelik (donanımhaber)

  olay ufku teleskobunun (event horizon telescope-eht) arkasındaki ekip gelecek hafta yapmayı planladığı önemli bir duyuruya hazırlanıyor. sciencealert’in paylaştığı bilgilere göre söz konusu duyuru, bir kara deliğe ait olay ufkunun çekilmiş ilk fotoğrafıyla ilgili olacak. eğer bahsi geçen duyuru ile ilgili tahminler doğru çıkarsa, 10 nisan tarihinin bilim dünyası için muazzam bir gün olması bekleniyor.
  bir teleskop ağı olan eht, bir süredir galaksimizin merkezinde bulunan sagittarius a* adlı devasa kara deliği fotoğraflamaya odaklanmıştı. proje kapsamında araştırmacılar, şili’de bulunan alma teleskobundan hamaii’deki james clerk maxwell teleskobuna kadar yaklaşık yarım düzine kadar radyo teleskobu kullanılmaktaydı.

  ayrıca bkz.mars’ın derinliklerindeki yeraltı su sistemi ile ilgili yeni bulgulara ulaşıldı
  bir kara deliğin kendisine ait fotoğrafın çekilmesinin imkânsız olduğunu hatırlatan avrupa güney gözlemevi (european southern observatory-eso) gök bilimcileri, geçtiğimiz süre boyunca planlarına ulaşmak için ikinci en iyi alternatife odaklanmışlardı. o alternatif ise ışık ve maddenin artık kaçamadığı bölgeyi sınırlayan kuşak olarak ifade edilen, olay ufku olarak tanımlanmış. bilim insanlarına göre olay ufkunda yerçekimi o kadar güçlü ki ışık, kara deliğin yörüngesinde aynen gezegenlerin yıldızlarının yörüngesinde döndüğü gibi dönüyor.

  anı yakalamak çok kolay değil
  yaklaşık iki yıldır sagittarius a*’yı gözleyen teleskopların işleri ise hiç de kolay değil. zira kara deliğin olay ufkunu çevreleyen yoğun miktarlardaki toz, gaz ve diğer yıldızlar teleskopların hedeflenen noktayı fotoğraflayabilmesi için aşmaları gereken önemli engeller olarak nitelendiriliyor. ancak astronomi dünyasının bu konuda eso'da görev yapan bilim insanlarına güveni tam gözüküyor.

  gelecek hafta yayınlanacak fotoğraftan beklentilerin ne olacağı kestirmek kolay olmasa da düzenlenecek etkinlikte gösterilecek fotoğraf, bugüne kadar hiçbir insanın görme şansını elde edemediği bir görüntü olacak.
 • bilim insanı mısınız? pop star, medya maymunu musunuz? yok bir hafta sonra açıklıycam, yok 10 nisanda açıklıycam! nedir kardeşim? elinde veri varsa açıkla işte. nedir meraklar gizemler falan?
  pek gizemli bir duyurudur.
  stargate bulmuşlar. yaratıcılarımız da uzaylıymış. geri gelmişler, gezegeni geri istiyorlarmış.
  hadi bakalım!
 • ekremi gördün mü gelir gelmez dünya bile ilerledi
 • 31 mart seçim sonuçlarına göre türkiye'de ortalama iq'nun radikal biçimde arttığını açıklayacaklardır.
 • heyecanlı bir şekilde beklemekteyim
 • mars'ta su bulduk derlerse kalplerini kırarım.
 • istanbul goes tooooo.......