şükela:  tümü | bugün
 • en güzel biçimde arthur koestler'in sleepwalkers adlı kitabından okunacak tarih. ama maalesef henüz türkçeye çevrilmedi bu olağanüstü kitap [edit: 2013 yılında çevrildi]. bizdeki pozitivizm kalıntısı adamlar hâlâ bilimi doğrusal biçimde ilerleyen, rasyonel, birikimsel, aklın rehberliğinde bizi mutlu günlere ulaştıracak aktivite olarak görmeye devam ededursunlar, biraz bilim tarihi okumaya üşenmeyen herkes bunun böyle olmadığını görecektir. tabiî sonradan ucuz pozitivist bilim felsefesiyle kurgulanmış bilim tarihlerini kastetmiyorum.

  diğer yandan, doğrudan bilim tarihiyle haşır neşir olan, bilimin ne olduğunu tarih üzerinden anlamaya çalışan filozoflara örnek vermek gerekirse:
  (bkz: thomas kuhn)
  (bkz: imre lakatos)
 • seksenli yılların sonunda felsefe bölümünden ayrılmış olup ayrı bir bölüm olarak 5-6 yıl bağımsızlığını ilan etmiş bir anabilim dalı. daha sonra yök tarafından tekrar felsefe bölümüne katılmıştır.ne yazıkki çok az mezunu bulunmakta.
 • erdal inönünün episodes in the history of science adı altında vermekte olduğu ders. tahtaya yazdığı yazı pek okunmasa da erdal inönü'nün fazlasıyla hakim olduğu bir konudur, nitekim zaten kendisi dünyanın ilk 10 fizikçisi arasında gösterilir.
 • (bkz: hist 315)
 • memlekette yeterli degeri gormeyen bir tarih sahasi.

  ama ufak tefek de olsa onemli seyler de olmuyor degil: turkiye arastirmalari literatur dergisinin eylul-ekim gibi cikacak dorduncu sayisi bilim tarihi basligini tasiyor. bu sayi icerisinde turkiye'deki bilim tarihi arastiramalarinin son durumu ve konu ile ilgili literatur hakkinda bilgi edinebilmek mumkun olabilecek.

  edit:#6645062
 • adı üstünde bilimin gelişimini aktaran bilgidir.ülkemizde felsefe kürsüsü çatısı altında toplanmıştır.bu durum fevkalede lüzumsuz olup hem felsefe öğrencilerine işkence * * hem de bu dala değersizlik verir.bilim tarihine ayrı bölüm açılması şarttır.
 • tübitak yayınlarında fizik ve kimya agirlikli olmaz uzere guzel ceviriler bulunabilecek alan
 • erdal inönünün sabancı üniversitesi nde verdiği ders. dersleri "her isim tamlamasında olduğu gibi burada da bir sorun vardır. ağırlık bilimde mi olmalıdır, tarihte mi" geyiğiyle başladığı ders. her ne kadar dinlenmese de, sunumlara hazırlanmak suretiyle insanın kültürüne gayet hoş katkılar sağlar.

  her tür bilim için gayet gereklidir. gelişmelerin sırasını, fikirlerin çıkış noktasını anlayabildiği zaman, insan alanında çok daha başarılı olabilir. spivak da meşhur diferansiyel geometri kitabının önsözünde "konudaki ilk çalışmaları okuyana kadar benim de pek sağlam bir bilgim yokmuş" der.