şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günümüz üstü kapalı ekonomik krizinde, türkiye'de bilimi popülerlestirerek halka sunmayı hedefleyen nadir dergilerden biri olan güzelim bilim ve gelecek dergisi maalesef çok büyük maddi zorluklar ile yüzleşiyor anladığım üzere. geçen günlerde uykusuz dergi'nin yaptığı açıklamadan sonra dergi ekibinin yayınladığı yazı resmen yüreğimi burktu, boğazımda bir yumru bıraktı.
  --- spoiler ---

  herhangi bir sermaye odağına dayanmayan veya iktidar tarafından desteklenmeyen yazılı yayın organları zor bir dönemden geçiyor. bilim ve gelecek kolektifi de bunlardan biri. bu tür patronsuz ve bağımsız yayım organları zaten her zaman mali ve politik güçlüklerle karşı karşıya kalmışlardır; ama bugün durum her zamankinden farklı. deyim yerindeyse kıskaca alınmış durumdayız.
  okurlarımızı biraz bilgilendirmek biraz da onlarla dertleşmek istiyoruz. yazılı yayın organlarının en büyük gider kalemi kâğıttır. seka kapatıldığından beri türkiye kâğıt üretmiyor, dışardan getiriyor. bu, kâğıt giderinin dolara veya euroya bağlı olması demek. tl'nin dolar ve euro karşısında değer kaybetmesi, kâğıt masraflarını katlıyor. elbette sadece kâğıt gideri değil, bütün gider kalemlerinde artışa yol açmıştır yaşanan kriz.
  sorun bu kadar olsaydı altından kalkılabilirdi, ama dahası var. matbaalar ve kâğıtçılar artık nakit para ile çalışıyor. yani çıkardığınız derginin ve kitabın kâğıt ve baskı maliyetini hemen karşılamamız gerekiyor. fakat satılan dergi ve kitaptan elde edilen gelirin bize ulaşması -bin bir kesintiden sonra- aylar alıyor. işte bu, herhangi bir sermayesi bulunmayan, ilan geliri olmayan ve kendi yağıyla kavrulmak zorunda olan yayın organları için son derece yıkıcı.
  fark edildiği gibi, bilim ve helecek kolektifi olarak uzun bir süredir -zorunlu olan birkaç tane dışında- kitap çıkaramıyoruz. hem elimizde basıma hazır çok sayıda değerli çalışma, hem de yeni baskısı talep edilen kitaplarımız var. fakat sözünü ettiğimiz durum yüzünden bunları çıkaramıyoruz. yine de bir yolunu bulmaya çalışacağız. tahmin edebileceğiniz gibi dergiyi çıkarmakta dahi oldukça zorlanıyoruz.
  bizim gibi yayım organları mali kriz yaşadıklarında ya fiyatlarını artırırlar ya da abone bulmaya çalışırlar; yani okurlarına başvururlar. fakat bu noktada da bir kıskaç var. önce abone meselesi… türkiye’de posta sistemi işlemiyor. dergi daha piyasaya çıkmadan abonelerimize yollamamıza karşın birçoğuna dergi ulaşmıyor. bu konuda çok sayıda haklı şikâyet alıyoruz. dergileri özel kargo şirketleri ile yollamak ise abone fiyatını iki katına çıkarmak, dolayısıyla abone olmayı anlamsızlaştırmak demek. okurlarımız bu durumu epeydir biliyorlar. hâlâ abone olmaya devam edenlere teşekkür ediyoruz; çünkü biliyoruz ki bunu bilim ve gelecek’e katkı amaçlı yapıyorlar.
  fiyat artışına gelirsek… baştan söyleyelim: dergiyi kapamak zorunda kalsak bile fiyat artışına gitmeyeceğiz. çünkü açık o kadar fazla ki, fiyatı 20 tl yapsak bile kapanmaz. öte yandan okurlarımızın da bizim gibi emekçi insanlar olduklarını, kendi yaşamlarında benzer sorunlarla boğuştuklarını biliyoruz. ayrıca mevcut kriz koşullarında insanların, ilk başta entelektüel ihtiyaçlarında kısıntıya gitmek zorunda kaldıklarının da farkındayız. bu nedenle fiyat artırımı yapmayacağız. bu satırları sızlanmak için değil dertleşmek için yazdık. okurlarımızdan talep edeceğimiz tek şey, bilim ve gelecek’i daha fazla okumaları ve çevrelerine okutmalarıdır, her zamanki gibi. en büyük dayanışma budur. biz de gücümüzün son nebzesine kadar yayım yaşamımızı sürdürmeye çalışacağız. bu köşeyi “hoşça kalın” diye bitirmek istemiyoruz.
  dışa bağımlılığın kırıldığı, kendi ihtiyaçlarını kendi üreten bir türkiye’nin özlemiyle…
  dostlukla kalın…

  yazının orijinal hali için tıklayın.
  --- spoiler ---
  umarım saçma sapan kampanyaları paylaşıp sözlük içerisindeki basliklarsaki anketleri doldurmak yerine tum yazarlar bu sorunu ortadan kaldırmak icin elimi yaşın altına koyar. epi topu iki üç bilim dergimiz kaldı elimizde adam akıllı bir şekilde okunabilecek. sürüdeki en zayıf ineği sürüyü korumak adına aslana hibe etmek sonrasında tüm sürüyü tehlikeye atar. sonra bir bakmışsın sırada sen varsın aslana yem edilecek...

  velhasıl kelam... hepimiz elbet zorluk çekiyoruz ama dergiden bir kendimize bir de bir arkadaşımıza almak bu bilim neferlerini daha uzum süre aramızda görmemize vesile olacak. haydi tüm ekşi desteğe!
 • yıllar boyunca başlangıçtaki bildirisindeki "sıfır sermaye, sonsuz emek" iddiasından sapmayan, sadece ve sadece gönüllü emeğe dayanarak yüzlerce sayı çıkaran memleketin bilim mevzilerinden birinin dayanışma çağrısıdır.

  aydınlanmanın bu kalesine zor gününde el uzatmak boyun borcudur.
 • ilk fırsatta 2 tane alarak elimden geleni yapmış olmanın verdiği iç huzuruyla uykuya dalacağım.
 • up
 • yarından tezi yok abone olacağım dergi. halihazırda bilim ve ütopya dergisine yıllık aboneliğim bulunmakta. yakın çevremde bu iki dergiyi ısrarla ve sıkça öneriyordum zaten. madem böyle bir sıkıntı halindeler, şimdi kolları sıvama abone olma zamanı. türkiye’deki en değerli şeylerden ikisi bu esaslı iki bilim dergisi.
 • az önce twitter’da görünce haberimin olduğu üzücü durum. taşın altına elimizi koyma zamanı. başlık yukarıda, bilim ve gelecek yayında kalsın.
 • türkiye'nin ciddi popüler bilim yayını yapan dergilerinden birinin okurlarına seslenişidir. bu sese kulak vermek ise aydınlanmadan yana saf tutan, bu toprağın yiğit çocuklarının bir ödevi olarak durmaktadır. bu mevziyi de kaptırmayalım dostlar.