şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yarın x ilacının kansere sebep olduğu ortaya çıkar, bilim "pardon ya yeni fark ettik :))" deyip yeni bi ilaç piyasaya sürer. sikinde mi bilimin? "e sen dün bu ilacı şiddetle savunuyordun, bak binlerce insan savunduğun ilaç yüzünden kansere yakalanmış?" diye sorsan "bilim deneye yanıla yapılır" der çıkar işin içinden. cezası mı var sanki? bunlar elli sene boyunca sigaranın üstün yararlarından bahsedip sonra "aa sigara zararlıymış :(" demekten utanmayan bir güruh. (bkz: doktorların sigara içmeyi tavsiye etmesi) sigara faydalıdır diyen bilim insanları ceza aldı mı? hesap soran oldu mu? yok. peki şekeri aklamak için rüşvet alan ve bu zehrin dünyada legalleşmesini sağlayan anlı şanlı üniversitelerin anlı şanlı bilim insanlarına yaptırım uygulandı mı? link. ayrıca sözlükteki bir arkadaşımıza muayene edilmeden ilaç yazıldığını daha bugün ağzımız açık okumadık mı? her gün bunun gibi yüzlerce bilimsel fiyasko duymuyor muyuz? dünyayı zehirliyorlar, insanların kanını emiyorlar ama ceza almak şöyle dursun bir de üstüne put gibi bilime tapın demiyorlar mı?

  hülasa bilime asla güvenmeyin. bilim sizi değil şirketleri yaşatmak için var. kendi başınızın çaresine bakmayı öğrenin. nokta.

  edit: "bilim olmasaydı baban kimdi bilmezdin şerefsiz!!!" aşamasını geçtiğimizde haber verin. bilimin yobazları da bunlar işte.

  edit 2: bilimi değil kapitalizmi eleştirmeliymişiz. yapma yav? faydalı bir şey yapınca ekmeğini bilim yesin ama olumsuz bir durum oluşunca boku kapitalizme at. hem de iphone'undan at. muayene etmeden ilaç yazan doktorun beynini kapitalizm ele geçirmiş di mi aynştayn kardeş? oh ne güzel dünya be.
 • bilim hakkında zerre bilgisi olmayan, kendi kendine komplo teorileri uyduran güruh söylemi. bilim olmasaydı, bu saçmalamalarını ekşi sözlük'te yazıyor olamazdın, mağara duvarlarında takılıyordun.
 • olmayan gerçektir.

  normalde hiçbir şeye güvenmemek gerekir zaten.

  ama bu çok akıllı arkadaşın belirttiği bilim değil vahşi kapitalizmdir.
 • bilimi götünden anlayan birinin yürüttüğü mantık. tıp üzerinden bütün bilim dallarını hiçe saymak bu götten anlamanın ispatı.
 • bilim olmasaydı fikrini bizimle burada paylaşamayacak olan bir arkadaşın yorumu. keşke olmasaydı amk hakkaten bilim milim.
 • bilime güvenmemenizin farklı sebepleri olabilir:

  1) bilimsel metoda felsefi olarak, epistemolojinin yetersiz kaldığı durumlarda güvenmemek, ki bu tür bir şüpheciliğin kendisi zaten analitik ve bilimsel bir yaklaşımdır.

  2) farmasötik sektörün kapitalizm ile ilişkili olan problemlerini, bilimsel metodolojinin yetersizliğinden kaynaklanıyormuş gibi çarpıtmak.

  bir ilacın piyasaya sürülme sürecinden bihaber olan yazarımız burada 2. türdeki bir güvensizliğe kapılmış. eleştirmesi gereken şey kapitalizm, bilim değil. gitsin "kapitalizmin problemleri" diye bir başlık açsın, farmasötik sektörüyle ilişkili olan sıkıntılarını oraya kussun.

  kendisine yardımcı olalım:
  google search:
  - - - >
  * clinical trials
  * food and drug administration
 • doğrudan aklıma aşağıdaki sahneyi getiren yorum,

  https://www.youtube.com/watch?v=urno1lfqbwi
 • yine elinde telefon gaza gelip sallayan yurdum insani. bunlarin eski modelleri de kahvelerde ya da gunlerde sallardi.
 • yapılan bazı ifadeler doğru olabilir ancak açılan başlığın anlamı net değildir. eğer bilime güvenmiyorsan şimdiye kadar veremden, en basit soğuk algınlığından ölebilirdin. öngörülen şeyler tabi ki de zamanla değişim gösterecek çünkü teknoloji, bir bağlamda bilim, sürekli gelişen bir şeydir. başlığa bakınca, kaç ton metal suda nasıl yüzer, güvenemem demen gerekiyor o zaman.