şükela:  tümü | bugün
 • bilim, zaten fiiliyatta kendini sürekli sorguladığı için pratikte olmayacak durum.
 • bilimin zaten kendisini sürekli sorguluyor olmasından kaynaklandığını düşündüğüm durum.
 • "bilim kendisini zaten sorguluyor, siz oturun oturduğunuz yerde" kafasına sahip insanları bize göstermiş eylem.

  zöge: :)
 • bilimin varoluşu ya da tanımlanışı gereği teoride mümkün gözükmese de, pratikte gayet çoğu insan bu eylem üzerindedir. pekiii, madem bilim kendini sorguluyor, sorgulayıcıları kim sorgulayacak?!
 • bilimin sorgulamakla ilerleyeceğini, bilimin kendisinin söylemesi sebebiyle götten uydurulmuş başlık. arada bir tarih ve din kitapları dışında da kitap okuyun derim.
 • (bkz: bilim felsefesini götünden anlamak)
  edit: bilginin olmadığı yeri inanç doldurur. eskiden göktaşlarını şeytanların dünyayı taşlaması sanıyormuş insanlar. şimdi ise göktaşı olduğunu biliyoruz.

  bilimi sorgulanmaz otorite olarak kimler kabul eder biliyor musunuz? bilimden zerre kadar anlamayanlar. gazetelerin sadece resimlerine bakan insanlar, elbette bilim adamlarınının tamamını kendinden emin, katı görüşlere sahip olan din düşmanı insan zannederler. oysa bilim adamları, sizlerin azıcık dahi araştırmak istemediğiniz ancak hayatınıza yön veren inançlarınızı bile sizden daha çok araştırmışlardır emin olun.

  bilimi inanç gibi saplantılı mı sanıyorsunuz? hayır dostum öyle bir şey yok. kuantum teorisi, izafiyet teorisi deneylerle onlarca kez doğrulanmasına rağmen, hala neden teori deniliyor hiç düşündün mü? neden higgs bozonu bulunduğunda yüzde yüz demediler de,yüzde 99,99999 diye bir rakam verdiler hiç araştırdın mı?

  bilimin b'sinden bile daha çok uzaksınız...

  edit2: bu teori meselesi, newton denklemlerine kanun deyip de, einstein denklemlerine teori diyenler için yazılmıştır. yoksa kuhn ve popper okuyanlar için yazılmamıştır. modern bilimsel bakış açısında kanun diye bir şey yoktur.
 • hele de bilimin paranın gölgesinde olduğu zamanlarda "bilim dini" denebilecek bir ucubeyi yaşatmaktır. (bkz: #38047095) ayrıca (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/cultural_hegemony)
 • bilginin tahakküm aracı olarak kullanılmasına vesile olur. şöyle ki, "bilim" otoritelerinin, dikkat otorite!, örneğin zencilerin ikinci sınıf insan olduğu konusunda ağız birliği yapması sağlanır; uzlaşma kabul etmeyen akademisyenlerin ünvanları elinden alınır. hoop zenciler ikinci sınıf insan ve kölelik meşrudur. oluyomuş demek ki. olmamış şey de değil hem, bizzat david hume ve immanuel kant efendiler öyle demişler: beyazlar yüksek seviyede insanlardır, zencilerde hizmetçilik ve kölelik için eğitilmeye müsaitdir deyü.
 • yer yarılsaydı da içine girseydim ve bu başlığı okumasaydım.

  bilim zaten teori temelli bilgiler bütünüdür. kendi içinde eleştireldir. doğruya en çok yaklaşan görüşün meşruiyet kazandığı bir küldür.

  bilime otorite demek ise tam bir zavallılıktır, çünkü bilim çok seslidir. her görüşe kapısını açan bir düşünce bütünü, nasıl otoriter olabilir?

  bu tarz dogmatik beyinler sebebiyle türkiye'de bilim gelişmiyor olabilir mi lan acaba?
 • imkansızdır zira dogma* olarak kabul edilen "bilim" zaten kısa bir süre sonra kendini güncelleyeceğinden, bu eylemi yapmaya çalışan kişinin iman ettiği bilim, bilim olmaktan çıkmış olacaktır.

  ha popüler bilimsel kabulleri sorgulanamaz kabul etmekse mevzubahis durum, bu da saçmadır. zira bilimselliğe aykırıdır.

  bilimi bilgi verme konusunda en saygın kurum olarak kabul etmekse mesele e ondan daha mantıklı da bir şey sanmıyorum ki mevcut olabilsin. bu şekilde bir üçüncü ihtimal olarak karşımıza bilimsel tezleri bilimsel olmadan sorgulayan hatta reddeden insanları itin götüne sokmak geliyor ki bu da gayet şahane ve yerinde bir davranıştır.

  yok ben bilimim diyene tuzluğu alıp koşanlara yönelik bir eleştiri ise, o halde ifade edilişi problematik olsa da yanlışlığına katıldığım bir eylemdir. scientific bias* gibi problemlere yönelik bir eleştiri ise de, yapacak bir şey yok. dandik bilim karşısında elimizdeki yegane şey yine bilim ve bilimsel metod oluyor. elde de bu yoksa yine bu donanıma haiz insanlardan yardım beklenecek.

  tl; dr: ben de anlamadım ne dediğimi.