• süper hadise. bir toplumun insani gelişim indeksine en olumsuz etkiyi tarihsel olarak komünizme/sosyalizme maruz kalması yapıyor imiş.
  • hangi bilim diye sorgulatan iddialardir.
    bence sonu .izm ile biten her şey zararlı.
  • dedi amerikalı...
  • komunizm dusunce olarak yayildikca, bu tur "bilimsel" calismalar da artacaktir.

cok ozetle yeni bir sey yok. bati avrupa, almanya, fransa, ıngiltere vs. dogu avrupa'dan, macaristan, polonya, bulgaristan vs. daha hizli gelismis.

komunizm oncesinde sanirim, almanya, ıngiltere, fransa gibi ulkeler, geri kalmis, adeta birer somurge olan ulkeler, macaristan, polonya, bulgaristan, dunya'ya hukmeden super guclerken komunizm yuzunden ilk grup ikincinin onune gecmis.

ozetle, arastirma bunu diyor anladigim kadari ile. hizla baktim, bilmiyorum satir aralarinda ek bilgi var mi?
  • kırmızı temalı new york post .
  • canan karatay sen misin!?
  • siyasetle haşir neşir olduğum süre boyunca öğrendiğim bir şey varsa o da siyasi ideolojisini "bilimsel" olarak pazarlayanların, ister marksist ister dinci ister liberal olsun, her zaman bilimi ve bilimsel yöntemi çarpıtarak onu kendi dogmatik mutlak doğrularına göre manipüle ettikleridir. burada popülist bir gazetenin taraflı haberini alıp “hehehe bak bilim de beni doğruluyor” mealinde, yeni akit’in “evrim bilimsel olarak çöktü” haberleri tadında bir entry giren kişi de tam olarak buna örnektir. haberde gösterilen kaynağa bakarsanız yapılan çalışmanın doğrudan komünizmin değil, kültürel kökenlerin insani gelişmeyle olan bağlantısı üzerine olduğunu görebilirsiniz. burada komünizm de doğu bloku ülkelerinin kültürel kökenleri ile ilgili olduğu için çalışmaya dâhil edilmiş ve bizzat makaleyi yazan bilim insanları da komünizmin doğrudan az gelişmişlikle bağlantılı olduğu sonucunun çıkarılamayacağını makalenin discussion kısmındaki şu cümlelerle açıklıyorlar:

“it must be noted that the communist countries in the sample are all eastern european and central asian, and that these areas were less wealthy than western europe even prior to communism, and indeed russia saw rapid economic growth following the advent of communism, although this lessened over time. for all these reasons the results presented here must be treated with caution, and are primarily intended as a control in the context of examination of deep cultural effects on human development, not as a thoroughgoing analysis of the effects of communism on development.”

şimdi soruyorum size, ben makalenin aynı bölümündeki “most of the same caveats also apply here as to the economic effects of communism however, with lifespan decreasing rapidly in the former soviet union immediately following post-soviet collapse, and lifespan having increased strongly in the soviet union prior to and immediately after world war ıı .” cümlesini alıp “bilimin komünizmin faydalı olduğunu kanıtlaması” şeklinde bir başlık açsam mantıklı bir iş yapmış olur muyum? tabi ki olmam. yalnızca ideolojisinin esiri olmuş bir yobaz olurum.
hesabın var mı? giriş yap