şükela:  tümü | bugün
 • bilimle ilgili, varolusu ve hareketliligi bilim ile aciklanabilir olan.
 • bilmedigmiz konularla iligli ansiklopedik bilgi alabilecegimiz turkcell servisi.
 • akademisyenler için de kullanılan bi kelime.. bi kaç arkadaşım pek seviyor bu kullanımı..

  örneğin :
  - mnakodumun bilimselleri sizii..

  hoş değil tabi..
 • aynı zamanda isim olarak da kullanılır..
  (bkz: ben bügün bunu gördüm)
 • türkiye sınırları dahilinde, hakkında bilgi sahibi olunmayan şeylere verilen adlardan bir tanesi...
 • "bilimsel" ile "akademik" sıkça birbirine karıştırılır. bilimsel; "evrende kanıtı var" demektir. doğruluk referansı, en geniş anlamıyla doğanın ve dolayısıyla hayatın kendisi olmayan hiç bir ifade bilimsel değildir. akademik çalışma, daha önce yazılmış ve genellikle doğruluğu kabul görmüş kitapları (makaleleri) okumak, bunları incelemek ve karşılaştırmaktır. bilimsel çalışma ise, doğayı ve hayatı incelemektir. bilim adamı, doğada veya laboratuvarda çalışır. akademisyen ise kitap okur. kütüphanede çalışır. akademisyen için en ayıp şey, muteber bir kitaba atıf veren bir dipnot yazmadan hüküm cümlesi kullanmaktır. bilim adamı için en ayıp şey, doğruyu ve gerçeği idrak etmeden, hipotezi test etmeden, varsaydığı fenomeni ölçmeden,biçmeden, irdelemeden konuşmak ve yazmaktir.

  özetle "bilim", doğanın gerçeklerini araştırır, bulur ve doğayı kişisoyunun yaşamını kolaylaştıracak biçimde dönüştürür. bilgin; "iki ölçü hidrojen ile bir ölçü oksijen birleşince su oluşur" diyorsa; bu deyişte ne hidrojene bir övgü ne de oksijene bir yergi vardır.

  not: cengiz ozakinci'nin islamda bilimin yukselisi ve cokusu adli kitabinin ilk 30 sayfasi daha da irdeler bu konuyu.
 • böyle bir kadın ismi var. taşak geçmeyin, valla var. he o isim sahibiyle dalga geçerseniz bilmeden, olmuyor, soğuk duruyor.

  - meraba ben bilimsel
  + ben de geleneksel eheheh, şey, küresel? cinsel? dinsel? hahhe ehe olmadı mı ya?
  - ben ciddiyim
  + (mavi ekran)
 • herhangi bir şeyin bilimsel olarak kabul edilmesi için*:

  1- tasvir edilmesi
  2- tarif edilmesi
  3- ölçülmesi
  4- sınıflandırılması
  5- ne işe yaradığına dair somut bir neticeye ulaşılması
  6- yanlışlanabilir bir teori olarak ortaya konulması

  gerekmektedir.
 • günümüz dünyasındaki eğitimli insanlarıñ dogması.
 • bilimsel davranışçı terapi. (bkz: bilişsel davranışçı terapi/@ibisile)

  sahibini sınıflandırabilişi köpeğin ya bilimsel titizliği (hiyerarşi doğal), ya köşeye sıkışmış zekası (hiyerarşi altüst) olabilir.

  "bilimsel sözcüklerin artık hiçbir anlamı yok. önemli olan tek bir şey var: bir elimi içeri sokmam, diğer elimle de dışarıdan bebeği çevirmek* için destek vermem gerekli. bunu da kitaplara göre değil, bir doktorun olmazsa olmazı sağduyuyla yapmalıyım. ama bebeğin bir ayağını tutup dikkatle ve ısrarla çekmek gerek." mihail bulgakov - genç bir doktorun anıları

  "bilgin, yani hocası, deney defterinin bir köşesine, bir iki not daha düşüyordu, çekinerek, ne olur ne olmaz diye, yakında sunacağı tavşan boku gibi bir bilimsel tebliğde kullanmak amacıyla, ıvır zıvır ama hocanın enstitü'deki varlığını ve bununniçerdiği cüzi avantalara sahip olmasına gerekçe teşkil edecek nitelikte bu tebliğ, çok da vakit geçirmeden, kesinlikle yansız ve bilim aşkıyla dolu herhangi bir akademi'nin karşısına çıkıp er geç kanıtlanması vereken bir angaryaydı." louis-ferdinand celine - voyage au bout de la nuit

  (ilk giri tarihi: 30.12.2017)

  (bkz: bilim/@ibisile), bilimsellik, bilimci