şükela:  tümü | bugün
 • gerektiginde dansla da ifade edilebilendir (bkz: science dance contest).
 • bazen problemlere cozum, bazen cozumlere problem aramaktir.
 • sistemli veri toplama ve analiz etme işidir. yeni bir teori/kuram geliştirmek veya sınamak için de yapılır. fen bilimlerinde teori, sosyal bilimlerde kuram ismi tercih edilir. bilimsel araştırmanın en can alıcı noktası; problemi iyi analiz etmek ve amaç/larınızı başlamadan ortaya koymaktır.
 • bilimsel araştırmaya başlamadan önce konunun gerçekten araştırmaya değecek bir konu olmasına ve sonuçlarının kullanılabilir olmasında dikkat edilmelidir. mesela kaçkar dağlarındaki sümüklüböcek faunasının sosyoekonomik durumu veya bursa-mudanya yolundaki sıkmacıların kullandığı peynir yüzdelerinin karşılaştırılması gibi araştırmalar ilginç sonuçlar doğurabilecek olsa da herhengi birşeye katkısı olmayacaktır. yanlış araştırma alanlarının tespiti yüzünden heryıl dünyada milyarlarca dolar ve kalifiye iş gücü kaybı yaşanmaktadır.
 • bilimsel arastirma uretkenligini artirma yontemleri uzerine bir paper icin (bkz: http://sinan-korkmaz.blogspot.com/…alled-guide.html).
 • araştırmacıların bilim etiğini fazlasıyla içselleştirmiş olmasını gerektiren bir süreçtir. çünkü araştırma sırasında karşılaşılan güçlüklerde şeytan öyle bir fısıldar ki adamın kulağına, önünü alamazsın sözlük.
 • bir bilimsel araştırma sonucu: eğer aynı zamanda aksırır*, hıçkırır* ve gaz çıkarırsanız*, patlarsınız.

  da bilader hiç mi işiniz gücünüz yok bunu mu araştırıyorsunuz? bu söylediğiniz bilgi gerçek hayatta kimin ne işine yarayacak? aynı anda aksırıp, hıçkırıp, gaz çıkatabilen bir insan patlasın zaten lan. araştırmadınız ama hadi diyelim ki araştırdınız, bunun yolu yöntemi nasıldı bana bunları açıklayın mnskym? hangi yöntemleri kullandınız, güvenilirliğini kaç kez test ettiniz? patlamaya gönüllü insanlar buldunuz da, adama önce hıçkırık tutturup burnuna karabiber döküp hapşurmasını tetiklerken bir taraftan karnına bastırıp osurmasınımı sağladınız naptınız *mına koyayım?

  siz nasıl insansınız, siz nasıl bilim adamısınız, psikopatmısınız nesiniz anlamadım ki. bence hepiniz eski gücüne kavuşmak isteyen klise ve papa'nın adamlarısınız. bilimin güvenilirliğini ayaklar altına alarak, insanları tekrar kliseye çekmek istiyorsunuz ama bu benim gözümden kaçmadı. gönül ister ki bilimde de klisede ki gibi aforoz sistemi olsun ve sizleri bir daha bilime geri dönmemek üzere aforoz etsinler ama olmaz işte bir kere biliminde böyle saçmalıklar yok..
 • medyanın kullanabileceği, halkın ise anlayabileceği şekilde yazılanları çok az olan akademik ürün.
 • şu an deneylerle yapmaya çalıştığım faaliyetler bütünü. evet şu an.
 • kesinlikle ama kesinlikle önceki çalışmaları literatürden bulup fikirlerinizi temellendirmenizi gerektiren araştırma türü. yapacağınız çalışmayı daha önce çok az kişi çalışmışsa ya da kimse çalışmamışsa hocaların mırın kırınıyla uğraşın durun.