şükela:  tümü | bugün
 • gerektiginde dansla da ifade edilebilendir (bkz: science dance contest).
 • bazen problemlere cozum, bazen cozumlere problem aramaktir.
 • sistemli veri toplama ve analiz etme işidir. yeni bir teori/kuram geliştirmek veya sınamak için de yapılır. fen bilimlerinde teori, sosyal bilimlerde kuram ismi tercih edilir. bilimsel araştırmanın en can alıcı noktası; problemi iyi analiz etmek ve amaç/larınızı başlamadan ortaya koymaktır.
 • bilimsel araştırmaya başlamadan önce konunun gerçekten araştırmaya değecek bir konu olmasına ve sonuçlarının kullanılabilir olmasında dikkat edilmelidir. mesela kaçkar dağlarındaki sümüklüböcek faunasının sosyoekonomik durumu veya bursa-mudanya yolundaki sıkmacıların kullandığı peynir yüzdelerinin karşılaştırılması gibi araştırmalar ilginç sonuçlar doğurabilecek olsa da herhengi birşeye katkısı olmayacaktır. yanlış araştırma alanlarının tespiti yüzünden heryıl dünyada milyarlarca dolar ve kalifiye iş gücü kaybı yaşanmaktadır.
 • bilimsel arastirma uretkenligini artirma yontemleri uzerine bir paper icin (bkz: http://sinan-korkmaz.blogspot.com/…alled-guide.html).
 • buradaki üzerine spotları çeken kelime bilimseldir. ulvi değil, bilimsel. araştırma dediğine elini sallamasan gelir çarpar.
  şöyle ki, adolf amca gidip ari ırkın kökenlerini bulsunlar diye insanlar yolladı dört bir yana (hatırlar mısınız.. star wars'ta
  darth vader da luke'u bulması için droidler salmıştı galaksinin her bir yanına). onlar da gittiler buldular ari ırklarının kökenini.
  nuh tufanı'nı ispat etmek için oraya buraya insanlar yollandı nuh'un gemisini bulmaları için. onlar da birkaç tane
  bulup döndüler. bunlar araştırma. bilimsel mi? bilimsel mi?!.

  (bkz: arayan bulur)*
 • araştırmacıların bilim etiğini fazlasıyla içselleştirmiş olmasını gerektiren bir süreçtir. çünkü araştırma sırasında karşılaşılan güçlüklerde şeytan öyle bir fısıldar ki adamın kulağına, önünü alamazsın sözlük.
 • bir bilimsel araştırma sonucu: eğer aynı zamanda aksırır*, hıçkırır* ve gaz çıkarırsanız*, patlarsınız.

  da bilader hiç mi işiniz gücünüz yok bunu mu araştırıyorsunuz? bu söylediğiniz bilgi gerçek hayatta kimin ne işine yarayacak? aynı anda aksırıp, hıçkırıp, gaz çıkatabilen bir insan patlasın zaten lan. araştırmadınız ama hadi diyelim ki araştırdınız, bunun yolu yöntemi nasıldı bana bunları açıklayın mnskym? hangi yöntemleri kullandınız, güvenilirliğini kaç kez test ettiniz? patlamaya gönüllü insanlar buldunuz da, adama önce hıçkırık tutturup burnuna karabiber döküp hapşurmasını tetiklerken bir taraftan karnına bastırıp osurmasınımı sağladınız naptınız *mına koyayım?

  siz nasıl insansınız, siz nasıl bilim adamısınız, psikopatmısınız nesiniz anlamadım ki. bence hepiniz eski gücüne kavuşmak isteyen klise ve papa'nın adamlarısınız. bilimin güvenilirliğini ayaklar altına alarak, insanları tekrar kliseye çekmek istiyorsunuz ama bu benim gözümden kaçmadı. gönül ister ki bilimde de klisede ki gibi aforoz sistemi olsun ve sizleri bir daha bilime geri dönmemek üzere aforoz etsinler ama olmaz işte bir kere biliminde böyle saçmalıklar yok..
 • medyanın kullanabileceği, halkın ise anlayabileceği şekilde yazılanları çok az olan akademik ürün.
 • şu an deneylerle yapmaya çalıştığım faaliyetler bütünü. evet şu an.